Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez a nyár csak szerintem volt...

Ez a nyár csak szerintem volt enyhe ahhoz képest?

Figyelt kérdés

Mármint, hogy mindenhonnan a globális felmelegedést hallani, ahhoz képest ez a nyár meg elég enyhe volt. Talán ha pár nap volt, olyan igazi 40 körüli kánikula, de közel sem mint pl pár éve mikor egész augusztusban a 40-et nyaldosta a hőmérséklet, vagy épp hetente volt legalább egy-két ilyen meleg nap.


Idén meg olyan teljesen kellemesen telt hőmérséklet terén.


De akkor ha felmelegedés van, akkor nem kellett volna legalább vagy több napon átlagon felüli melegnek lennie, vagy tartósan ilyen 38+?



2020. szept. 15. 04:36
 1/9 Deák Dominik 2020 ***** válasza:
100%

A globális nem azt jelenti, hogy Magyarországon ne lehetne épp hűvösebb.

A felmelegedés nem azt jelenti, hogy nagy a kánikula, hanem hogy az átlaghőmérséklet magasabb picivel.


[link]

2020. szept. 15. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Rengeteg ilyen kérdés volt már, és minden egyes alkalommal türelmesen leírják többen is, hogy a globális felmelegedés nem azonos a helyi levegő hőmérséklet-változásával. A globális felmelegedés klímaváltozást indít, ami pedig ilyen-olyan hatással van az időjárásra.
2020. szept. 15. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Aglobális felmelegedés NEM AZT jelenti, hogy jelentösen melegebb lesz a nyár, és föleg nem CSAK Magyarországra nézve, HANEM AZT, hogy az éves átlaghömérséklet emelkedik.
2020. szept. 15. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A globális felmelegedés szigorúan véve a bolygó átlaghőmérsékletének emelkedését jelenti, ami éves szinten és havi szinten is tetten érhető.

A klímaváltozás egy sor különböző éghajlati elem jelenleg megfigyelhető gyors megváltozása nagyon valószínűen szoros összefüggésben az üvegházhatású gázok emberi kibocsátásával. Különböző helyeken különböző mértékű és jellegű (valahol akár lehűléssel is járhat).

A megfigyelések szerint a mi nyaraink gyors ütemben melegednek (ám hozzá kell tennünk, hogy bizonyos éghajlati elemeket nem ismerünk jól - 1965-85 között például gyakoriak voltak a korábbiakhoz képest hűvös nyarak). A hőhullámok gyakorisága és intenzitása szintén növekvő tendenciát mutat.

Ettől függetlenül bármikor jöhet hűvösebb, hőhullámoktól mentes nyár (csak míg régen mondjuk átlag két-háromévente fordult ilyen elő, most tízévente).

Egyébként kifejezetten meleg nyár is eltelhet komolyabb hőhullám nélkül (tipikusan ilyen volt a 2018-as, ami 1901 óta vett mérési adatsorban a hetedik legmelegebb nyár, viszont 36,6 °C-nál sehol sem mértek melegebbet az országban)

2020. szept. 15. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez a globális felmelegedés a Föld átlaghőmérsékletére értendő.

Attól,hogy itt enyhébb volt a nyár,még ugyanúgy van ez a felmelegedés

2020. szept. 15. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
34%
A nyár tényleg enyhe volt, de most az őszi időjárás nem egészen normális.
2020. szept. 15. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
De nem is annyira abnormális. Való igaz, hogy az elmúlt 5-10 napban jóval melegebb volt az átlagnál, de azért szeptember elején-közepén még nem kifejezett ritkaság a nyárias meleg, és a rekordoknak (a mai napra például az 1947-ben Budapesten mért 37,0 °C) a közelében sem járunk.
2020. szept. 15. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 2*Sü ***** válasza:
100%

> globális felmelegedést


Globális…


> ahhoz képest ez a nyár meg elég enyhe volt


Lokálisan, itt Magyarországon?


Magyarországon a 1981-2010-es időszakhoz képest:

- a június 0,6 °C-kal volt melegebb,

- a július teljesen átlagos volt (századfoknyi eltérés volt a referencia időszakhoz képest),

- az augusztus 1,8 °C-kal volt melegebb.


Vagy globálisan?


Volt egy csomó lokális szélsőség is – Szibériától Death Valley-ig –, de azok is csak lokálisak, a globális éghajlatváltozás esetén az összképet kell nézni.


> De akkor ha felmelegedés van, akkor nem kellett volna legalább vagy több napon átlagon felüli melegnek lennie, vagy tartósan ilyen 38+?


Egyrészt ne keverjük össze a globálist a lokálissal, másrészt ne keverjük össze az éghajlatot az időjárással, harmadrészt inkább beszéljünk globális éghajlat változásról, amiben benne van a globális felmelegedés is, de lokálisan más egyéb változások is, mint az időjárás szélsőségessé válása, a csapadékeloszlás felborulása, a csapadékmennyiség változása stb., sőt adott helyen akár csökkenhet is lokálisan az átlaghőmérséket a globális éghajlatváltozás miatt.


Másrészt a globális felmelegedés esetén pár Celsius-foknyi átlaghőmérséklet emelkedésről van szó. Ennél jóval nagyobb mértékben ingadozik egy hónapban az időjárás, ez a pár fok annyira nem érzékelhető közvetlenül, inkább csak a statisztikákból olvasható ki, de ott szignifikánsak jelentkezik. Amit inkább érzékelni tudunk azok a megszaporodó szélsőségek.

2020. szept. 15. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ez a nyár egy meleg(nem forró), csapadékos időszak volt. Kellemes. És semmi köze ennek a felmelegedéshez. Az nem így működik. Azt azonban megemlítem, soha nem látott mennyiségű jég szakad le az Antarktiszról, az Arktisz jege annyira lecsökkent, hogy ezrével pusztulnak (éhen) a jegesmedvék. Hatalmas ciklonok keletkeznek, olyan széljárások vannak,amelyek évszázadok óta nem. Ez a felmelegedés következménye, nem egy konkrét nyár (vagy tél) Magyarországon.
2020. szept. 15. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!