Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen fóbiának nevezik a...

Milyen fóbiának nevezik a kvantummechanikától való félelmet?

Figyelt kérdés
Ha nem is a tudat okozza a részecskék viselkedésének változását, hanem csak a mérőeszköz általi információkinyerődés, az is félelmetes... rohadtul... máshogy viselkedik az élettelen anyag, csupán a mérés befolyásolja. Ez rohadtul bizarr és félek tőle.

2020. szept. 16. 20:19
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
Nem tartom kizártnak, hogy a tudatnak szerepe lehet a kvantumvilágban, de tuti nem tudjuk “akarattal” összeomlasztani a hullámfüggvényt... pl ha leválasztod a monitort a bekapcsolt detektorról, akkor sem lesz interferenciahullám.
2020. szept. 17. 12:59
 12/23 A kérdező kommentje:
Interferencia minta*
2020. szept. 17. 12:59
 13/23 anonim ***** válasza:
34%

9. Álmodban...


10. Mert nem értesz hozzá?

2020. szept. 17. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
13%

11. Tudósok szerint van szerepe a tudatnak a kvantumfizikában. Ott van pl Wiegner barátja paradoxon...


J.A.Wheeler több mint egy évtizedik levelezett komoly professzorokkal arról, hogy a világ létezne-e ha nem figyelnénk ill ennek szerepéről.


Fizikusok ismerjük azt a mondást, hogy a "Hold nem is létezik amíg nem nézed. Amint ránézel ott lesz"

2020. szept. 17. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Wadmalac ***** válasza:
80%

Örülnék, ha nem a kvantumfizika hőskorából hoznál fel példákat, amikor még szinte csak tippelgetett mindenki.


"Ott van pl Wiegner barátja paradoxon..."


Egy tudományos diákköri dolgozat lelövi már a zöldségedet.


[link]


Kiemelem a Wigner barátja paradoxonról:

"hogy bármilyen eszközzel megvalósítható ez a kísérlet, ami makroszkópikus jelet produkál és azt tárolni, késleltetni képes."


A tudat szerepe nulla.


"J.A.Wheeler több mint egy évtizedik levelezett komoly professzorokkal arról, hogy a világ létezne-e ha nem figyelnénk ill ennek szerepéről."


Hurrá, neo-szolipszizmus. Komolyan nem veszed észre a hatalmas különbséget e között meg a szuperpozíció között?


"Fizikusok ismerjük azt a mondást, hogy a "Hold nem is létezik amíg nem nézed. Amint ránézel ott lesz""


Fizikai vitában szólásmondást használni bizonyítéknak a legtökéletesebb bizonyítéka annak, hogy közöd sincs a tudományhoz, már bocs.

2020. szept. 17. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
78%

Nem barátom, ha rád nézek, akkor se leszel fizikus. Hát még, hanem is teszem.


Kérdező, a félelmed érthető. Attól van, hogy olvastál valamit a fizika világából, és semmit sem értettél belőle. Ez azt a képzetet kelti benned, hogy nem te uralod a természetet, hanem ő téged. Ez bizonytalanságot szül, aminél az ember semmit se utál jobban. A fizikusok megértik, hogy a természetet nem uralni, hanem megfigyelni és értelmezni kell. Ezért nem is félnek tőle.

Arról van szó, hogy a mérés a mérendő dologgal való kapcsolatot jelenti. Ez egy fahasábnál nem okoz gondot, még ha eldobod, se tudsz eltéréseket látni rajta. A mikrorészecske azonban olyan pici, hogy bármi, ami eléri, megváltoztathatja. Ha most belegondolsz, olyasmivel kellene elérni, amit te valamilyen érzékszerveddel érzékelsz. Mintha az elefánt lenne kíváncsi a hangya szájára. Mire észreveszi, az már nem is hangya. Így lehet megérteni fizikatudás nélkül, mit jelent az, hogy a "mérés" megváltoztatja a foton természetét. Valójában nem a mérés, hanem a mérési eszköz, ami a fotonnal kapcsolatba kerül.


Volt itt nemrég szó a ködkamra kísérletről. Ez arról szól, láthatjuk-e az elemi részecskéket. A válasz, igen is meg nem is. Magát a részecskét nem! De a hatását igen. Alkalmas közegben a részecske nyomot hagy a környezetén, mondjuk úgy, kondenzcsíkot húz. A részecskét soha nem láthatod mert olyan kicsi. De az általa kiváltott "zavar" a homogén közegben már látható szabad szemmel. Nagyon kicsiny részecskéknél mindig az a kérdés, miféle hatás figyelhető meg. Előidézzük ezt a hatást, csakhogy bizonyos esetekben egy részecske többféle hatást idéz elő attól függően, mivel "birizgáljuk". Vagyis a mérés jellegétől függően mindig más arcát mutatja.

2020. szept. 17. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
15%
Én is olvastam egy 90-es években megjelent tudományos folyóiratban ezt. Akkor már megvoltak a két-réses Wheeler kísréletek. A Scientific Americanban jelent meg a cikk. Utána is lehet olvasni. Azt írja, az univerzum résztvevő, mert a tudat befolyásolja az eseményeket.
2020. szept. 17. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
38%

@kérdező, 17 egy régi troll errefelé.(zoltánkvantumfizikus néven lehet ismerős) Fizikusnak adja ki magát, hazudozik és hülyeségeket hord össze folyamatosan. Ne is figyelj rá!

Csatlakozom az (értelmes) előttem szólókhoz: azért félsz tőle, mert nem félreérted. Nagyjából el is magyarázták, hogy miért.

2020. szept. 17. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
0%
*mert félreérted
2020. szept. 17. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
28%

15 Örülnék, ha nem a kvantumfizika hőskorából hoznál fel példákat, amikor még szinte csak tippelgetett mindenki."


-A 90-es évek már nem a hőskor...akkor leveleztek, arról hogy létezne.e az univerzum és milyen lenne ha nem figyelnénk


"Egy tudományos diákköri dolgozat lelövi már a zöldségedet."


-Az a baj, hogy úgy szólsz bele, hogy halvány lilna gőzöd sincs sem a tudomány működéséről, sem arról hogy milyen fogalomnak milyen jelentése van. Egy egyetemi TDK-t bárki írhat. Lehet már az első körben szanaszét szedték. Leírta hogy ő hogyan értelmezi. Ő dolga, ostobaság. Ezt te is a magad autódidakta fizika olvasgatásaidból megérthetnéd, hogy egy csoport tudományos szaktekintélyek véleménye nem említhető egy lapon Gipsz Jakab hallgató véleményével. Te ezt képes vagy felfogni?


"A tudat szerepe nulla."


-A tudat mint szereplő okozza a hullámfüggvény összeomlást. Mit is mond a Koppenhágai értelmezés? Amíg nem figyeljük meg, addig.....


"Hurrá, neo-szolipszizmus."


-A két-részecske kísérlet tele van ezzel. Az elektron, foton önmagával interferál……és hopp egészen véletlenül az összes ősi vallás/filozófia magva ez a gondolat!!


-Ahogy Lukács Béla (fizikus) mondta a természettudományokban a spiritualizmus jön elő. Véletlen lenne?


"Fizikai vitában szólásmondást használni bizonyítéknak a legtökéletesebb bizonyítéka annak, hogy közöd sincs a tudományhoz, már bocs"


-A szólásmondások nem csak úgy random keletkeznek. Komoly természettudományos viták szűrlete. Ebben igenis komoly természettudományos tények állnak. Nem vitatkoznának erről igen komoly kvantumfizikusok. Majd magam is írok majd ki pár ilyen jellegű kérdést a közeljövőben, hogy rávilágítsak pár részletre róla


16 Nem barátom, ha rád nézek, akkor se leszel fizikus. Hát még, hanem is teszem."


-Hogy tudsz rámnézni ezen a fórumon ? Már ez is hazugság...

Ha valóban látnál, látnád azt is hogy fizikus vagyok...


"Arról van szó, hogy a mérés a mérendő dologgal való kapcsolatot jelenti. Ez egy fahasábnál nem okoz gondot, még ha eldobod, se tudsz eltéréseket látni rajta. A mikrorészecske azonban olyan pici, hogy bármi, ami eléri, megváltoztathatja"


-Létezik mérés nélküli megfigyelés. J.A.Wheeler késleltetett választásos kísérletében is csupán megfigyeljük a fotont mérés nélkül. Mégis a megfigyeléssel, azzal hogy megtudjuk melyik úton haldt keresztül megváltozik annak állapota : összeugrik. Nincsen ebben semmi misztikus. A tudatnak van rá hatása. Viszont ha a tudatnak van szerepe a világunk formálásában, akkor nem mindegy hogyan gonbdolkodunk. Pozitívan kellene hozzáálni az élethez...


* * *


Ezt érdemes elolvasni, mert jó összefoglaló nem csak a kvantumfizikát érintve [link]


-Különösen érdekes Penrose, Goswami és Wolf magyarázatai....

Nem igazán mondhatnám hogy nem fizikusok...


[link]


[link]


[link]


Ezt érdemes meghallgatni ha van időd https://www.youtube.com/watch?v=UJeELTyARxg


Lehetne pedig a tudat szerepéről beszélni, de akkor el kellene hagyni az EGO-t, azt hogy mindenki hülye, aki nem ért velem egyet. Nem fizikus még ha az is, mert a tudat egy hülyeség stb stb...


[link]

2020. szept. 17. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!