Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fizikában milyen alap...

A fizikában milyen alap megmaradási törvények vannak még?

Figyelt kérdés

Alap alatt azt értem, hogy a lendületmegmaradást nem sorolnám ide, mert az a tömegmegmaradásra épül. Mármint elméletben, ha egy mozgó test tömege csak úgy magától lecsökkenne, akkor a lendülete is lecsökkenne.

Így a középiskolai fizika tudásommal az energia és a tömegmegmaradás törvényét tudnám mondani(bár igazából ebben is bizonytalan vagyok, mivel E=mc², tehát akkor a tömegcsökkenés energiacsökkenéssel is jár), illetve az időt, mivel ha nem tudunk katalizálni egy folyamatot, kénytelenek vagyunk kivárni, nem lehet csak úgy előretekerni a szalagot.


Ez csak egy elméleti kérdés, ami eszembe jutott és kíváncsivá tett, szóval légyszi ne gyertek azzal, hogy ezek a törvények felrúghatatlanok. Tudom. Szóval csak olyan írjon, aki ráér, és van kedve ilyeneken agyalni! Köszönöm! 😁



2020. okt. 20. 09:50
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
94%
2020. okt. 20. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Ez nem válasz, bocsi. :)

No offense, de én is utánanéztem, és tudok szöveget értelmezni. Ha kiírom erre az oldalra, az azért van, mert ember vagyok, és időnként én is átsiklok dolgok felett. Ez az oldal pedig erre való alapvetően, hogy ha kérdésed van, feltedd, vagy ha bizonytalan vagy, megerősítsenek vagy megcáfoljanak. Másodszor direkt kértem, hogy csak akkor válaszolj, ha érdekel a dolog, és nem csak belinkeled a második találatot, amit a Google kidob, csak hogy ne a wikipédia legyen. ;)

2020. okt. 20. 10:42
 3/20 Wadmalac ***** válasza:
74%

Ha végigolvasnád, amit #1 linkelt, meglenne a válaszod.


Ennél tömörebben és helyesebben nem kapod meg idefirkantott 3 sorban.


A fizikában bizony néha venni kell az erőt és értelmezni, ami le van írva.

Ha annak valamelyik részét nem érted, emeld ki azt, valaki itt elmagyarázhatja, de addig csak az van, amit kaptál is.

2020. okt. 20. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Van még néhány. A tömeg- és energiamegmaradást (így együtt) említetted. A lendületmegmaradás és a perdületmegmaradás nem következik belőle, hanem ezektől független (pl. egy haladó fotonnak nincs nyugalmi tömege, de van impulzusa, ennek a megnyilvánulása a fénynyomás jelensége). Ezenkívül van még a töltésmegmaradás, és még egy-két további egzotikusabb mennyiség a részecskefizikában.

Időmegmaradásról értelmetlen beszélni. A megmaradási törvények azt jelentik, hogy a rendszer egy-egy jellemzője időben állandó - az idő nem lehet időben állandó. A szalag amúgy bizonyos megszorításokkal előretekerhető: ha nincs türelmed kivárni egy esemény lezajlását, utazgass egy kicsit közel fénysebességgel.

2020. okt. 20. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Szerintem egyértelmű volt a kérdésem. Az időn, tömegen és energián kívül milyen fizikai mennyiség van még, amelynél megmaradási törvény érvényesül. Azokat leszámítva, amelyek az eddig felsoroltakra épülnek, tehát az energián kívül kb. minden származtatott mennyiséget.


Ha szerintetek jó az elméletem, azaz nincs több, akkor mondjátok azt. Ha pedig nem, írjátok le a saját szavaitokkal, mert ezt kértem! Ha nem akartok válaszolni, nem muszáj, ez egy szabad ország. De akkor mit kerestek itt? Miért jó az, hogy osszátok azt észt olyan formában, amire a kérdező nem kíváncsi? Kiemeltem: Elméleti kérdés, és csak az válaszoljon, akit érdekel! Aki lusta a saját szavaival válaszolni, azt baromira nem érdekli szerintem... -_-

2020. okt. 20. 11:14
 6/20 A kérdező kommentje:
#4 köszönöm szépen az értelmes választ! :) Igen tudom, hogy nincs időmegmaradás törvénye, de lényegében ez is egy olyan dolog, amit nem lehet felrúgni(legalábbis visszafelé, most már pontsítok akkor), ezért tettem még hozzá. A fotonokra nem gondoltam, de jogos ellenpélda a lendület és a tömeg kapcsolatára, ahogy a többi részecskefizikás mennyiség is egész érdekes. Illetve köszönöm az emlékeztetőt a fénysebességes időutazásról! Valahol hallottam már róla, de nem ugrott be. Köszi még egyszer! :)
2020. okt. 20. 11:21
 7/20 anonim ***** válasza:
83%

"Az időn, tömegen és energián kívül milyen fizikai mennyiség van még, amelynél megmaradási törvény érvényesül. "


Miért, tudsz még valamiről, ami lenne ebben az univerzumban, ezen a három dolgon kivül? (Az idő az ugye a téridő része, vagyis eleve helyesebb volna igy hivatkozni rá, nem önmagában időként.)

2020. okt. 20. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Ha a korábban említett részecskefizikát nem vesszük, akkor nem. De ha csak annyit írsz, hogy szerinted nincs több, az is egy teljes értékű vélemény és válasz. Nem kell egyből lehurrogni a másikat, csak mert mert kérdezni. :)
2020. okt. 20. 11:26
 9/20 anonim ***** válasza:
59%
Nem hurrogtalak le, csak feltettem egy kérdést, amivel egyrészt gondolkodásra késztettelek (ez volt a célom), mellékesen pedig igen, kinyilvánitani szándékoztam, hogy ha eleve mindent visszavezetünk anyagra és energiára, vagy annak tulajdonságára, akkor eleve ki is zárunk minden egyéb lehetőséget, mivel mást eddig nem találtunk ebben a batár nagy világban. Érted? :)
2020. okt. 20. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Nem is konkrétan neked mondtam, hogy lehurrogtál, csak általánosságban megemlítettem, hogy amíg a vélemény saját vélemény(azaz nem egy belinkelt oldal) és a témához kapcsolódik, addig érvényes. :)


Egyébként igen világos, de mint látod csak voltak példák, amikre egyikőnk sem gondolt(vagy te lehet, hogy te gondoltál, csak nem mondtad, mert nem voltál benne biztos, hogy érdekel, nem tudom), szóval csak nem volt bűn kiírni a kérdést. :D

2020. okt. 20. 11:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!