Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Befolyásol bármit is, hogy a...

Befolyásol bármit is, hogy a Föld keringési pályája ellipszis alakú?

Figyelt kérdés

A Föld télen 147, nyáron 152 millió km távolságra van a Naptól.

Viszont az évszakváltás, napforduló, nap-éj egyenlőség, napi hőmérséklet és analemma, elvileg csak a bolygó tengerferdeségétől függnek.

Valóban semmit nem számít az az 5 millió km különbség?



2020. nov. 4. 16:51
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
51%
Elhanyagolható.
2020. nov. 4. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Számít, de nagyságrendekkel kevesebbet, mint a tengelyferdeség.

Annak érdekes lenne utánanézni, hogy a déli féltekén nagyobb-e az éves hőingás, hiszen ott nyáron vagyunk picivel közelebb a Naphoz. Nem tudok ilyen eltérésről, meglepődnék, ha lenne, de nem néztem utána.


Egyébként az az 5 millió km olyan kevés, hogy ha egy sima ceruzával pontosan lerajzolnánk a földpályát, akkor vonalvastagságon belül lenne az eltérés a körtől.

2020. nov. 4. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 sadam87 ***** válasza:
100%

Nagyjából 3% az eltérés az aphélion és a perihélion között, azaz nagyjából 9% az eltérés a besugárzott fénymennyiségben. Ehhez képest nyáron egy vízszintes felületet bő kétszer akkora intenzitású sugárzás ér deleléskor, mint télen, ha jól számolok (és akkor a hosszabb nappalok hatását még nem is számítottam). Szóval a Naptávolság ehhez képest elég elenyésző.

Amúgy próbáltam nézni pár Egyenlítő közeli helyet, hogy ott a december-január melegebb-e valamivel, mint a június-július, de nem tapasztaltam ilyet. Quitoban alig pár tized fok változás van az év folyamán:

[link]

Szingapúrban pedig valamivel (1-2 fok) melegebb a június-július, mint a január-december:

[link]

Valószínűleg a lokális időjárási hatások is jelentősebbek, mint a Naptávolság hatása.


#2

"Annak érdekes lenne utánanézni, hogy a déli féltekén nagyobb-e az éves hőingás, hiszen ott nyáron vagyunk picivel közelebb a Naphoz."

Én arra tippelek, hogy a déli féltekén átlagosan kisebb lehet inkább a hőingás, hiszen nagyobb arányban borítják a déli féltekét óceánok, mint az északit. Ennek a hatása szerintem jelentősebb lehet.

2020. nov. 4. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
3% az elteres, majdhogynem elhanyagolhato.
2020. nov. 4. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
15%

Nem is teljesen ellipszis

Az csak a Newton mechanikabkl Jon ki

2020. nov. 4. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
18%

"a déli féltekén nagyobb-e az éves hőingás"

Igen, nagyobb. Azért is vannak ott olyan durva erdőtüzek.

De nem óriási a különbség.

2020. nov. 4. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

#3:"Nagyjából 3% az eltérés az aphélion és a perihélion között, azaz nagyjából 9% az eltérés a besugárzott fénymennyiségben."

Ez ugye csak elütés, a 9 az 6 akart lenni?

2020. nov. 5. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat mindenkinek!
2020. nov. 5. 03:22
 9/14 Wadmalac ***** válasza:

"Ez ugye csak elütés, a 9 az 6 akart lenni?"


A felületre jutó fénymennyiség a gömbsugárzóból négyzetes változást ad ki. Szóval tényleg inkább 6 mint 9.

A háromszor három itt nem játszik, 0,97*0,97=0,94

2020. nov. 5. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
77%
Magamtól nem hoztam volna fel, de ha már leírtad, hogy "... és az analemma elvileg csak a bolygó tengerferdeségétől függ" -- az analemma aszimmetriája az elliptikus pályából adódik. Ha csak tengelyferdesége lenne a Földnek, de körpályán keringene, akkor szimmetrikus nyolcas alakú lenne az analemma, és a tavaszi-őszi napéjegyenlőség a metszéspontban lenne, nem pedig a görbe "déli" felén.
2020. nov. 5. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!