Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lehet a fehér lyuk, a...

LeonScottKennedy kérdése:

Mi lehet a fehér lyuk, a fekete lyukak ellentéte?

Figyelt kérdés

Ugyan bizonyíték a fehér lyuk létezésére nincs, de hipotézisek vannak.

A legkézenfekvőbb szerintem az, hogy a fehér lyukak a fekete lyukak egy későbbi állapota, miután egy adott fekete lyuk eléri a saját gravitációs limitjét, a szingularitás instabillá válik, és fehér lyukként szétrobban, kieresztve azt a közel végtelen mennyiségű anyagot, ami addig a középpontjába zuhant. Sokan úgy gondolják, hogy az Ősrobbanás maga is egy fehér lyuk következménye.


2020. nov. 16. 03:21
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

Ha jobban átgondolod ezt a dolgot, a tudomány jelenlegi állása szerint nem létezik olyan hogy gravitációs limit. Logikailag sem túl helytálló.

Sokkal elképzelhetöbbnek tartom, hogy egy bizonyos anyagmennyiség/gravitációs erö fölött annyira meggörbül a téridö, hogy átszakad egy másik dimenzióba/univerzumba, esetleg a mi dinemzióinkban nem érzékelhetöen "átfordul" és egy új univerzumot hoz létre.

A fehér lyuk ha jól tudom a féreglyukak kilépési vége.

2020. nov. 16. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 Mojjo ***** válasza:

Szerintem érdemes és célszerű lenne elolvasni egy wiki cikket ( [link] ), megnézni egy videót ( [link] ), vagy ilyesmi. Az, hogy látunk/hallunk egy kifejezést és mi magunk hasraütésszerűen megpróbáljuk kitalálni, mi is az, kevéssé működőképes - most sem működött.


"A legkézenfekvőbb szerintem az, hogy a fehér lyukak a fekete lyukak egy későbbi állapota"

Abszolút nem. A fehér lyukak pont a végtelen távoli múltról szólnak. Semmi olyasmiről nincs szó, hogy a fekete lyukak egyedfejlődésének kései szakaszai lennének.


"miután egy adott fekete lyuk eléri a saját gravitációs limitjét"

Ilyenje speciel nincs neki, szóval elérni sem tudja.


"a szingularitás instabillá válik"

A szingularitás egy matematikai fogalom, nem fizikai. Nem olyasvalami, ami tényleg ott lenne a fekete lyuk belsejében, és meg lehet tapogatni. A szingularitás annyit jelent, hogy a matematikánk elkezd értelmetlen, értelmezhetetlen eredményeket adni (pl végtelen sűrűség, végtelen hőmérséklet stb). Ez pedig csak annyit jelent, hogy az adott fizikai modell, amit alkalmazni próbálunk, nem alkalmas a vizsgált jelenség leírására.

Mint ilyen, a szingularitás nem tud instabillá válni. Maximum, ha fogsz egy radírt és kiradírozod a füzetben.

2020. nov. 16. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 Wadmalac ***** válasza:

"A legkézenfekvőbb szerintem az, hogy a fehér lyukak a fekete lyukak egy későbbi állapota, miután egy adott fekete lyuk eléri a saját gravitációs limitjét, a szingularitás instabillá válik, és fehér lyukként szétrobban, kieresztve azt a közel végtelen mennyiségű anyagot, ami addig a középpontjába zuhant."


Ha léteznek, léteztek fehér lyukak, akkor pont fordítva.

A fehér lyukak tudnának fekete lyukká összeomolni, amikor a gravitációjuk már nem engedi az anyag-kidobást.

A teoretikus fehér lyuk nem veszt tömeget az anyagkidobódással, hiszen annak állandó utánpótlása van, sőt ugyanúgy növekszik a tömege, mint egy fekete lyuknak, a kidobott anyag nem száll le, ott marad egy, a fekete lyukéhoz igen hasonló akkréciós korongban.

Ha elég nagyra gyűlik, az akkréciós korong anyaga elkezd visszaáramlani és máris összehozza a fekete lyukat.

Hogy ez a folyamat mennyire jár robbanásszerű jelenséggel, kérdéses. Előfordulhat, hogy egy, a magnetárokhoz hasonló gammakitörés keretében történik meg a dolog.

2020. nov. 16. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 Mojjo ***** válasza:

@3:

"A teoretikus fehér lyuk nem veszt tömeget az anyagkidobódással, hiszen annak állandó utánpótlása van"


Bevallom, eléggé homályos nekem a téma, és megfogadhatnám a saját #2-ben írt tanácsomat, de legjobb esetben is ez várat még magára. Viszont a fehér lyuk a téridő egy olyan része, ami kívülről nem érhető el. A fénysebességnél gyorsabban kellene haladnia bárminek, hogy átjusson egy fehér lyuk eseményhorizontján és beleessen. Honnan van neki akkor utánpótlása?

2020. nov. 16. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 Wadmalac ***** válasza:

"Honnan van neki akkor utánpótlása?"

A fehér lyuk elvileg egy fekete lyuk féreglyukas meghosszabbításának a "kijárata".

Szóval a másik végen.


"A fénysebességnél gyorsabban kellene haladnia bárminek, hogy átjusson egy fehér lyuk eseményhorizontján és beleessen."

Ezért kellene az akkréciós korongjának is elérnie a fekete lyukhoz szükséges tömeget, hogy kiegyenlítse ezt.


Azzal "ledugózná" a féreglyukas átfolyást és átváltana egy "normál" fekete lyukba.

2020. nov. 16. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 Mojjo ***** válasza:
@5: Köszi! Lehetséges, hogy erre csak hetekkel később fogok válaszolni, de mindenképp visszatérek rá, addig meg elteszem talonba :)
2020. nov. 16. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 Wadmalac ***** válasza:

Elég pongyolán fogalmaztam, főleg mert az egésznek a fizikáját is csak vázlatosan ismerem, nekem ennyi jött le mindabból, amit a fehér lyukakról infóként elértem és nem tömény képlet. :)


Biztosan van benne mit kiegészíteni, korrigálni, de a lényege kb. stimmel.

2020. nov. 16. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Mojjo, olvastam is róla, videót is néztem, mielőtt kiírtam a kérdést. Ahogy írtam a kérdésemben, több hipotézis van a fehérlyukakra, az egyik, amit egy videóban néztem, és a leglogikusabbnak találtam az, amit leírtam, de ismerem a féreglyuk elméletet is, én meg azt nem tartom valószerűnek. Nem hinném, hogy a fekete lyukak úgy működnek, hogy egy járatot fúrnak a téridőbe, és a másik végén kiköpdösik az anyagot. Szerintem eleve a meredek 90 fokos téridő-hajlításos megjelenítése nagyon téves, csak 3D-ben elképzelhető, de a valóságban az anyag a téridőt a tér minden irányából 360 fokban meghajlítja maga felé, ezt pedig megjeleníteni nem tudjuk, elképzelni sem igazán. Fekete lyuk esetében ez valami olyasmi, hogy a tér minden irányából saját magába hajlik, ezért nem engedi ki a fényt sem, mert geometriailag nem tud kijutni a fény, a gravitáció pedig a téridő geometriája. És ez annak is magyarázata lehet, hogy a fekete lyuk tökéletes gravitációs lencseként működik, a fényt minden irányba tükrözi. Így pedig számomra a féregjáratos fehér lyuk elméletnek semmi értelme nincs.
2020. nov. 16. 21:59
 9/19 anonim ***** válasza:

#8

A téridöt sem szabad egy 3 dimenziós hálónak felfogni, mint ahogy a dokumentumfilmekben megjelenítik. Az tény, hogy egy fekete lyuk a téridöt minden irányból maga felé hajlítja, ahogy írtad is, de mivel nem vagyunk teljesen tisztában a téridö szerkezetével - gondolok itt a már feltételezett extra dimenziókra, amiböl a legtöbb önmagába van feltekeredve - vizuálisan el sem tudjuk képzelni, és lehetséges hogy egy pl. 4. térdimenzióban van kapcsolat két olyan pont között, ami 3 dimenzióban lehetetlennek tünik.

Marha jó példa erre a Harry Potter elsö részében az az extra vágányszám a vasútállomás tartóoszlopában, hihetetlen de ott van.

Az elméleti fizikával óvatosan kell bánni, nem szabad egy-egy dolgot készpénznek venni, majd a körülményeket az agyunk által vizuálisan leképezhetönek tekinteni.

2020. nov. 17. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Wadmalac ***** válasza:

"Nem hinném, hogy a fekete lyukak úgy működnek, hogy egy járatot fúrnak a téridőbe, és a másik végén kiköpdösik az anyagot."

Nem is kell ezt hinni.

Amiket ma ismerünk, nem is ilyenek.


Nem igazán értem, milyen másik teóriát hiszel te a fehér lyuk alatt. Nagyon belemerülsz a fekete lyuk részletezésébe, de a fehér lyukról nem igazán érthető, amit akarsz írni.

Az alapján a fehér lyuk nem is lenne, csupán a fekete lyuk egy robbanás formájában kidobna mindent, ami benne van.


Van még esz meglehetőse sci-fi szagú teória a fehér lyukakról, nem kizárható, csak nehezen emészthető.


Aszerint az ősrobbanás KÉT párhuzamos univerzumot indított be, a kettő ellenkező irányban halad az időben.

Ebben az esetben a fehér lyuk eme másik univerzummal összekötő féreglyukban ülő, másik univerzumi fekete lyuk lenne, ami időben visszafelé haladva fehér lyukként látszik.

2020. nov. 17. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!