Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lehet a fehér lyuk, a...

LeonScottKennedy kérdése:

Mi lehet a fehér lyuk, a fekete lyukak ellentéte?

Figyelt kérdés

Ugyan bizonyíték a fehér lyuk létezésére nincs, de hipotézisek vannak.

A legkézenfekvőbb szerintem az, hogy a fehér lyukak a fekete lyukak egy későbbi állapota, miután egy adott fekete lyuk eléri a saját gravitációs limitjét, a szingularitás instabillá válik, és fehér lyukként szétrobban, kieresztve azt a közel végtelen mennyiségű anyagot, ami addig a középpontjába zuhant. Sokan úgy gondolják, hogy az Ősrobbanás maga is egy fehér lyuk következménye.


2020. nov. 16. 03:21
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

"Aszerint az ősrobbanás KÉT párhuzamos univerzumot indított be, a kettő ellenkező irányban halad az időben."


Tehát amolyan Tenet szerűen az egyik időben előre, a másik időben visszafelé halad? Az menő. Viszont ennek a felfedezése bizonyítaná azt, hogy az univerzum nem fog örökké tágulni. Viszont nem látunk az univerzumunkon kívülre, úgyhogy ennek a teóriának pont annyi alapja van, mintha azt mondanánk, hogy az univerzum egy nagy rózsaszín elefánt hátán lovagol. Az sem kizárható, csak nehezen emészthető.


"Nagyon belemerülsz a fekete lyuk részletezésébe, de a fehér lyukról nem igazán érthető, amit akarsz írni."


Én sem nagyon tudom már. Maradjunk annyiban, hogy csak azért, mert valami teoretikusan létezhet, nem jelenti azt, hogy szükségszerűen léteznie is kell. És ahogy egy bölcs ember egyszer mondta, kétféleképpen lehet nézni a fekete lyukra: úgy, mint az egyik legbonyolultabb fizikai objektumra, és úgy, mint a létező legegyszerűbb égitestre.

Ennek a megértésére itt van egy nagyon jó analógia, az egyik kedvenc idézetem:

"Any idiot can build a bridge that stands, but it takes an engineer to build a bridge that barely stands." - Anonymous

2020. nov. 17. 10:49
 12/19 Wadmalac ***** válasza:

"Viszont ennek a felfedezése bizonyítaná azt, hogy az univerzum nem fog örökké tágulni."

Nem látom, ez hol akadályozná meg a végtelen tágulást.

A számegyenes is tud negatív és pozitív irányban is végtelen lenni az origótól.


"Viszont nem látunk az univerzumunkon kívülre, úgyhogy ennek a teóriának pont annyi alapja van, mintha azt mondanánk, hogy az univerzum egy nagy rózsaszín elefánt hátán lovagol."

Hát annál egy picivel azért alátámasztottabb.

Tulajdonképpen BÁRMI sima teória, ami nem a mi téridőnkön BELÜL értelmezett.


"Maradjunk annyiban, hogy csak azért, mert valami teoretikusan létezhet, nem jelenti azt, hogy szükségszerűen léteznie is kell."


Ez jogos.

Viszont sok dologról kiderült már, amit a fizika törvényei lehetővé tettek, de akkor még em volt igazolható, hogy nem csak teoretikusan létezik, hanem tényleg. Például maga a fekete lyuk is ilyen.

Szóval ha a fizika valaminek a létezését nem tiltja, sőt, gyakorlatilag olyan szinten igazolja a potenciális létezését, mint a már meg is talált dolgokét, akkor azért érdemes keresgélni, hogy létezik-e valóban.


Az univerzumot tartó rózsaszín elefánt létezésére nincs a fizikánkban teoretikus lehetőség sem.

Szóval azt egyelőre nem keressük.

2020. nov. 17. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
Semmit nem írok.
2020. nov. 17. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:
Oké, oké, na akkor itt egy másik teória, amit szintén nemrég egy videóban láttam és érdekesnek találtam. Ez a végtelen univerzum teória, miszerint az Ősrobbanás csak egyetlen robbanás volt a sok közül, és ezek a robbanások folyamatosan történnek az univerzumban. Eszerint a mi "observable universe" távolságunk csak egy apró jelentéktelen kis része az egész univerzumnak. De akkor miért nem látunk annál az asszem 13 milliárd vagy mennyi fényévnél távolabbra? Azért, mert az azon túli tér már jócskán a fénysebességnél gyorsabban tágul, és az a fény már soha nem fog elérni minket. Mostanában egyre többet jön fel az az elmélet, miszerint a távoli jövőben, amikor a galaxiscsoportunkban már az összes galaxis összeolvadt, az emberiség ezen szupergalaxison kívül nem fog látni már több fényforrást az űrben, mert minden annyira eltávolodott már tőlünk, hogy az akkori ember azt hihetné, hogy az a galaxis az egész univerzum. Viszont honnan tudjuk, hogy jelenleg nem ez a helyzet áll fenn, hogy azt hisszük, ez a 13 milliárd fényév az univerzum, miközben az univerzum a valóságban végtelen, csak sohasem fogjuk látni a többi részét?
2020. nov. 17. 21:00
 15/19 Mojjo ***** válasza:

"Viszont honnan tudjuk, hogy jelenleg nem ez a helyzet áll fenn, hogy azt hisszük, ez a 13 milliárd fényév az univerzum, miközben az univerzum a valóságban végtelen, csak sohasem fogjuk látni a többi részét?"


Senki nem hiszi, hogy 13 mrd fényév az univerzum. Ez a belátható univerzum látszólagos sugara, csak épp ha egy pontból 13 mrd éve elindult a fény, az univerzum tágulása miatt az azóta nem keveset távolodott tőlünk. A belátható univerzum valós sugara ezért kb 45 mrd fényév, azaz az átmérője 80 mrd fényév.

De ez csak a belátható rész. Az univerzum görbületének mérésével meg lehetne állapítani, mekkora nagy valójában: csakhogy nem találunk semmiféle görbületet! Ami azt jelenti, hogy konkrétan végtelen kiterjedésű, végtelen nagy.

Természetesen előfordulhat, hogy van görbület, csak túl nagy a sugara ahhoz, hogy ki tudjuk mérni. Jelenlegi mérési pontosságunk alapján azt lehet mondani, hogy ha van is görbület, minimum 300x akkora az univerzum, mint a belátható rész.

Azaz jelenleg annyit tudunk, hogy vagy végtelen nagy, vagy véges nagy, de minimum 270 milliárd fényév átmérőjű.

2020. nov. 17. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 Mojjo ***** válasza:

"azaz az átmérője 80 mrd fényév"


Akarom mondani, 90.

2020. nov. 17. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

#16:

Igen, tudom, hogy a valós érték 90 mrd fényév körül van, csak az egyszerűség kedvéért írtam 13-mat. Illetve ezzel kapcsolatban még van egy olyan határ, asszem 8 mrd fényév (de ez lehet több, fene tudja) a Földtől számítva, amit ha átlépünk, akkor nincs visszaút, ugyanis sohasem érnénk utol a tágulás gyorsaságát már. És ahogy haladunk előre, kb a fénysebesség 30%-ával, ugyanis afölött az űrbéli részecskéknek csapódás túl sok momentumot vinne át és szétcseszné az űrhajót, szóval afölé már csak prózai okok miatt sem tudnánk nagyon menni, azt vennénk észre, hogy a galaxisok egyre csak távolodnak tőlünk, ahelyett, hogy közelednénk, szóval olyan lenne, mint egy rémálom. És egyszer csak teljesen eltűnnének és az örök sötétség venné át a helyet. Kifogynánk az üzemanyagból, még lassítani sem tudnánk, csak sodródnánk a végtelen semmibe konstans sebességgel. Micsoda pszichológiai sci-fi drámát lehetne ebből írni, az emberről, aki meg akarta találni a világ végét. Legyen csattanó, vagy jó ez a depresszív reménytelenség zárásnak?

2020. nov. 17. 21:41
 18/19 anonim ***** válasza:

#15


Szóval a belátható rész 90 milliárd fényév, akkor ha véges, és legalább 300x akkora az nálam 90*300= 27000 milliárd fényév átmérö.


#16


"azt vennénk észre, hogy a galaxisok egyre csak távolodnak tőlünk, ahelyett, hogy közelednénk,"


Félreérted, innen 8 milliárd fényévre ugyanolyan sebességgel tágul a tér mint itt. Ha odaérsz, akkor az "itt" távolodik gyorsabban, mert a mindenhol ugyanannyira tágulások összeadódnak, viszonyítási rendszerben kell gondolkodni. Egy esetben lenne igaz amit írtál, akkor, ha addigra a mindenhol ugyanannyira tágulás mértéke meghaladja az általad elérhetö sebességet.

A film befejezésének jó lenne az a depresszív reménytelenség, hirtelen Stepen Kingtöl A köd jutott eszembe. Vagy lehetne katasztrófaszerü vége is, amikor már biztos számukra, hogy nem érnek el többé egy galaxist sem, söt már az utolsó látható fénysugarat is elvesztik és végleg egyedül maradnak akkor hirtelen elsöpri öket egy újonnan kialakult ösrobbanás.

Másik lehetöség, hogy mire minden eltünik a szemük elöl rájönnek hogyan lehet visszautazni az idöben, próbálkoznak is de addigra a téridö annyira kitágul, hogy nincs már elég energiájuk csak addig a pontig visszamenni, amikor már átlépték azt a pontot amikor elérhetnek még egy galaxist (rádaásul elfogy a wc papír is)

2020. nov. 18. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Mojjo ***** válasza:
@18: Természetesen 27000 mrd fé :) Köszi!
2020. nov. 18. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!