Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az, hogy hány dimenziós...

Az, hogy hány dimenziós világban élünk, pusztán matematikai interpretáció kérdése?

Figyelt kérdés
A matematikában három számmal szokás leírni a térbeli pontokat, azonban eggyel is le lehetne hiszen az R és R3 számossága ugyanaz.
2020. dec. 6. 20:23
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯
 71/186 A kérdező kommentje:

"De ha ez egy pont koordinátája, akkor a pontnak melyik tulajdonságát reprezentálja az, hogy háromszázkilencvenhét. Ilyen távolságra van a 0-ás koordinátájú ponttól? Nem."

De.


"És pont ezért nem vektortér a te konstrukciód."

Én egy egyszerű, mindenki által ismert számegyenesről beszélek, aminél vektorterebb aligha létezik.


"Márpedig az egyenes vonalú egyenletes mozgás nem más geometriai megfogalmazásban, mint egységnyi idő alatt mindig azonos vektorral való eltolás."


Rendben, akkor definiáljuk így az egyenes vonalú egyenletes mozgást. Ez esetben, az én geometriámban a P, P+1, P+2, P+3, stb. pontokat kell befutni egyenlő időközönként, hogy egyenes vonalú egyenletes mozgásnak nevezhessük el.

2020. dec. 7. 22:09
 72/186 A kérdező kommentje:

#70


Szóval beismered, hogy hülye vagy a természettudományokhoz, mégis önjelölt oktatóvá váltál itt. Persze mit csodálkozunk, aki nem tudja, tanítja.

2020. dec. 7. 22:11
 73/186 anonim ***** válasza:
100%
71: csak éppen a matematika úgy működik, ha definiuálsz egy racionális számegyenest (mert már korábban írtad, hogy a te gondolat világod kb. 2500 évvel le van maradva), hogy csak racionális számok léteznek (abból is csak véges tizedes törtek), onnan kezdve a racionális számok halmazán értelmezett műveleteknek igaznak kell lennie. Pl. Az összeadás, osztás, szorzás, kivonás. A te "teredben" már a szorzás sem fog működni. Ezt korábban bemutattam.
2020. dec. 7. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 74/186 2*Sü ***** válasza:
100%

> > "De ha ez egy pont koordinátája, akkor a pontnak melyik tulajdonságát reprezentálja az, hogy háromszázkilencvenhét. Ilyen távolságra van a 0-ás koordinátájú ponttól? Nem."

> De.


Tehát a 397-es koordinátájú pont 397 egység távolságra van az origótól (nem a számegyenes origójától, hanem a fizikai tér egy önkényesen kiválasztott origójától)? Majdnem kétszer olyan távol, mint a 793-as koordinátájú pont, és majdnem két és félszer olyan távol, mint a 973-as koordinátájú pont?


> Én egy egyszerű, mindenki által ismert számegyenesről beszélek, aminél vektorterebb aligha létezik.


Ahogy írtam, ha vektortérként kezeled, akkor meg kell felelnie a vektortér kritériumainak. Lásd a vektornak a skalárral való szorzásának disztributivitásának. A tied vagy megfelel ennek, de akkor nem a fizikai jelenségeket írja le, vagy a fizikai jelenségeket írja le, de akkor meg nem felel meg ennek, így nem vektortér.


> Rendben, akkor definiáljuk így az egyenes vonalú egyenletes mozgást. Ez esetben, az én geometriámban a P, P+1, P+2, P+3, stb. pontokat kell befutni egyenlő időközönként, hogy egyenes vonalú egyenletes mozgásnak nevezhessük el.


Tehát egyenlő – de fele akkor időközönként – bejárja a P+0,5; a P+1; P+1,5 pontokat? Mert a fizikai világban valahogy nem azt látni, hogy ha valami fele olyan gyorsan megy, akkor két párhuzamos egyenesen mozog egyszerre. Ha meg √2-szeres időközöket nézünk, akkor a pont bejárja a P+1,414213; P+2,828427; P+4,242640 pontokat?


Sőt, ha csak a te példádat nézzük, akkor a P+8, P+9 után a P+10, majd idővel a P+873 jön? Ezek szerint egyenes vonalú egyenletes mozgással bejárható a tér felének minden olyan pontja, aminek a koordinátája egész?


(Arról nem is beszélve, hogy ezzel csak a háromdimenziós térben az egyik tengellyel párhuzamos mozgásokra korlátoztad az egyenes vonalú egyenletes mozgást. A fizikai tapasztalatunk meg az, hogy egymással szöget bezáró útvonalon is lehet egyenes vonalú egyenletes mozgást végezni.)

2020. dec. 7. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/186 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem én sejtem, hogy mit nem ért a kérdező.


Megpróbálom kifejteni: Ugye a világ leírható (sicc!) 3 dimenziós vektorérrel, tehát mondhatjuk, hogy a világunk 3 dimenziós.

De mivel R^3 és R számossága megegyezik, ezért lényegében a két halmaz elemei megfeleltethetőek egymásnak. Tehát minden térbeli ponthoz rendelünk egy valós számot. És innentől kezdve, ha bonyolultan is, le lehet írni a világot. Csak ugye teljesen más függvényeink meg franc tudja mik lesznek. Lehet, hogy minden egyes apróságra be kell vezetni függvényeket stb de a lényeg, hogy tudunk adni a világnak egy nem éppen praktikus, és rohadtul bonyolult leírását. Ez éppenséggel igaz lehet.


DE!A kérdező végül arra lyukadt ki, hogy ebből az következik, hogy a világunk nem 3 dimenziós (ha jól értem, ez az egész gondolatmenet lényege és a kérdésé is), hiszen leírható 1 dimenziós vektortérrel.

És itt BUKIK MEG a gondolatmenete...A dimenzió egy matematikai fogalom, a vektortereknek van dimenziójuk (legalábbis itt arról van szó).

Azonban a vektorterekhez hozzátartoznak műveleti tulajdonságok is, amik a kérdező által "alkotott" struktúrában nem teljesülnek.

Így viszont a dimenzió, mint fogalom sem húzható rá, tehát a lényeg:

NEM ADOTT EGY DIMENZIÓS MODELLT.

A világ továbbra is 3D-s, függetlenül attól, hogy a kérdező mit alkotott.


Kérdező! A lényeg. Le lehet írni a világot úgy, hogy a világ pontjaihoz valós számokat rendelsz. A probléma, hogy ez se nem praktikus, hisz már van egy jó leírásunk, de nem vektorér. És mivel nem vektortér, dimenziója sem lesz klasszikus értelemben. Tehát nem cáfoltad meg, hogy a világ 3D-s.

2020. dec. 7. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/186 anonim ***** válasza:
100%
75: A probléma, hogy nem valós számokat rendel hozzá. Olvasd el még egyszer.
2020. dec. 7. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/186 2*Sü ***** válasza:
* Majdnem fele olyan távol, mint a 793-as koordinátájú pont, és majdnem két és feled olyan távol, mint a 973-as koordinátájú pont?
2020. dec. 7. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/186 anonim ***** válasza:
100%
#76 Sajnos nekem ezt végig olvasni nincs idegrendszerem, így is labilis vagyok :D Csak szemezgettem.
2020. dec. 7. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/186 2*Sü ***** válasza:
100%
#75: Bingó. Én is valami hasonlót próbálok elmagyarázni. „Ahogy írtam, ha vektortérként kezeled, akkor meg kell felelnie a vektortér kritériumainak. Lásd a vektornak a skalárral való szorzásának disztributivitásának. A tied vagy megfelel ennek, de akkor nem a fizikai jelenségeket írja le, vagy a fizikai jelenségeket írja le, de akkor meg nem felel meg ennek, így nem vektortér.”
2020. dec. 7. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 80/186 bollocks ***** válasza:
100%
Lehet, hogy én vagyok a hülye, de a kérdező által írt rendszerben mi a különbség a (0;0;1), a (0;0;10), a (0;0;100), stb. koordináták között?
2020. dec. 8. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!