Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hideg étolajban milyen...

A hideg étolajban milyen folyadékcseppek jelennek meg?

Figyelt kérdés

A mi spájzunk, ahol az étolajat tároljuk, fűtetlen, szóval ott most az olaj hőmérséklete is 0°C körüli.

Olyan.. ikrás lesz ekkor az olaj, valamilyen cseppek jelennek meg és maradnak benne stabilan.

Itthon azt mondják, hogy az víz, mert a gyárban azzal hígítják az étolajat.

NA DE, a víz és az olaj egymásban nem oldódnak. Valami másról van itt szó. Szerintetek?



2020. dec. 31. 12:32
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
53%

Víz csapódna ki az étolajból?

Jól nézünk ki.

2020. dec. 31. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
13%

"Hogyan készül az étolaj?

Az étolaj jellemzően napraforgóból, repcéből, vagy olivából készült. Ezekből a növényekből az olajt sajtolással állítják elő, azonban a sajtolt étolajnak számos hátránya van a gyártók szerint. Az így nyert olaj azonban nem elég gusztusos színre, szagra, nem tartható el sokáig, ráadásul nem is költséghatékony, hiszen a sajtolási eljárás önagában nem képes a növény teljes olajtartalmát kinyerni. Ezért hogy megfelelő mennyiségű szép aranyszínben csillogó olajt kaphassunk egy sor finomítási és kémiai eljárásnak vetik alá.


Az élelmiszeripar kapzsiságát remekül példázza, hogy hatékonyság növelése miatt egy Hexán nevű mérgező anyagot használnak. Ez egy kõolajszármazék – a benzin egyik összetevője is- amit Magyarországon a MOL Zrt. forgalmaz és az étolajgyártásban oldószerként használják, hogy több étolajat lehessen kivonni a préselvénybõl. Ez az anyag az EU osztályozás szerint is egészségre ártalmas, környezetszennyező és robbanásveszélyes. A hexán biztonsági tanusítványán is olvasható miszerint a tünetek között fejfájás, depresszió, hányinger, felpuffadás, fáradékonyság, görcsök, bőrirritáció, ​anémia szerepel. Ezt az anyagot csupán azért használják, hogy segítségével 20%-al több olaj oldódjon ki a növényből…."

2020. dec. 31. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

#2

"Igaz, hogy az étolajgyártás során használnak hexánt a hatékonyság fokozására. Ha egy olajos magból, például napraforgóból, hidegen préselik az olajat, a hozam viszonylag alacsony. Több olaj nyerhető ki például úgy, ha a préselést melegítéssel kombinálják, illetve ha szerves oldószeres (hexán) extrakciót alkalmaznak. Utóbbi esetben azonban a hexánt eltávolítják - úgynevezett vákuumdesztillációs eljárással, amely kihasználja, hogy az anyag forráspontja sokkal alacsonyabb, mint az olajé.

A hexán eltávolítása része az olaj finomításának, melynek során egyéb, a magban található anyagokat is eltávolítanak. Ennek eredményeként az olaj hosszabban eltarthatóvá válik, ugyanakkor íze is semlegesebb. Finomítás során a hexán koncentrációját 1 mg/kg alá kell csökkenteni, ilyen koncentráció esetén pedig nem jelent toxikológiai kockázatot. Különösen azért, mert ez a nagyon kevés is hamar elpárolog a főzés-sütés megkezdésekor, ugyanis a hexán forráspontja 68 °C."

[link]

Ennyit a konteódról.

2020. dec. 31. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

#2, Egyrészt ez nem válasz a kérdésre, másrészt:


"A hexán eltávolítása része az olaj finomításának, melynek során egyéb, a magban található anyagokat is eltávolítanak. Ennek eredményeként az olaj hosszabban eltarthatóvá válik, ugyanakkor íze is semlegesebb. Finomítás során a hexán koncentrációját 1 mg/kg alá kell csökkenteni, ilyen koncentráció esetén pedig nem jelent toxikológiai kockázatot. Különösen azért, mert ez a nagyon kevés is hamar elpárolog a főzés-sütés megkezdésekor, ugyanis a hexán forráspontja 68 °C."

[link]

2020. dec. 31. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
#3, Besz..rás, hogy majdnem egyszerre találtuk meg ugyanazt a cikket. :))
2020. dec. 31. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

"Itthon azt mondják, hogy az víz, mert a gyárban azzal hígítják az étolajat."

Akkor azt egészen biztosan rosszul modják. Ha ez igaz lenne, akkor a natúr olaj melegitésekor azok a vizcseppek azonnal elkezdenének pattogni meg durrogni az olajban, amint az átlépi a 100 fokos hőmérsékletet, mert felforrnának és gőzzé válnának. Biztos találkozátl már ilyennel, ha sütöttél olajban nedves dolgot, serceg, sistereg. Mivel ilyen nem történik, ha nem adsz hozzá külön vizet, igy kizárható, hogy vizzel higitanák az olajat a gyárban. Már csak azért is, mert a viz és az olaj nem oldódik egymásban, tehát a viz különválna, és a fajsúlykülönbség miatt lesüllyedne az aljára.

2020. dec. 31. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"#3, Besz..rás, hogy majdnem egyszerre találtuk meg ugyanazt a cikket. :))"


Látod, két perc keresgélés sem kellett hozzá, hogy az ember megtalálja ezt a gyenge konteót a neten, meg azt is, hogy miért hülyeség. Mégis mindig vannak, akik bárminemű kritika nélkül benyelnek bármekkora ökörséget, mint a #2 is, ahogy a mellékelt példa mutatja...

2020. dec. 31. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

"Itthon azt mondják, hogy az víz, mert a gyárban azzal hígítják az étolajat"

Akkor úgy forrna és fröcsögne, hogy képtelenség lenne felhevíteni. Próbáltál már kicsit is jeges mirelit cuccot forró olajba tenni? ;)


"NA DE, a víz és az olaj egymásban nem oldódnak"

(Itt nem erről van szó, csak mellékesen: Nem oldódnak, de emulziót alkothatnak, ld: emulgeálók.)

Szerintem inkább az olaj csomósodik.

2020. dec. 31. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az étolaj is több, eltérő szénhidrogén keveréke, elegye, részben oldata. Ezek közt vannak nagyon eltérő olvadáspontúak is.

Egyes összetevők kicsapódhatnak szilárd állapotban ilyen hidegen, hosszan tárolva, főleg, ha nincs mozgatva, ezzel keverve.


Azt az "ikrás" olajat tedd be bontatlanul szobahőmérsékletre, mondjuk pár napra, naponta egyszer-kétszer kicsit összerázogatva.

Van rá egy söröm, hogy pár nap alatt nyoma sem marad azoknak a gyanús úszkáló dolgoknak, mert visszaoldódnak.

2021. jan. 4. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Amiatt is kértem hozzászólásokat ehhez a dologhoz, mert páran megjártuk az "ikrás" olajjal:

Anyukám nemrég sütött húst ilyen olajban. Az első húsokkal semmi nem volt, aztán... a negyedik alatt akkorát robbant az olaj, hogy a fél konyhát beterítette. Csoda, hogy anyum bőrégéssel megúszta, pedig a szemébe is telibe ment!


Mi csak annyira jutottunk, hogy valszeg víz volt az olajban (most már értem, hogy nem az). A serpenyőbe tett és forralni kezdett olajban a víz (helyett valami) hirtelen forrt fel, s a gyorsan táguló térfogatú vízgőz szétdobta az olajat a konyhában.


Ehhez még hozzá tudnátok szólni: valóban valamelyik olajban lévő szénhidrogén robban a hirtelen felmelegedése végett? Ti már hallottatok ilyen esetről?

2021. jan. 5. 01:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!