Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Adjunk meg egy olyan pontosan...

Adjunk meg egy olyan pontosan harmadfokú f(x) polinomot, melyre f(1)=f(2)=f(3)=4 ?

Figyelt kérdés

Lagrange-val próbáltuk, de azzal másodfokú jön ki, elvileg hozzá kell venni még egy pontot, de nem egyértelmű , hogy mit, vagy hogy úgy kijön-e.

Elvileg (x-1)(x-2)(x-3)+4 lenne a megoldás, de nem értjük, miért. Segítenétek?



2021. jan. 19. 00:38
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha kivonsz az f(x) függvényből 4-et, akkor a feladat így módosul; g(x)=f(x)-4, így


g(1)=g(2)=g(3)=0


Ez azért érdekes, mert az algebra alaptétele alapján g(x)=a*(x-1)*(x-2)*(x-3), ahol a tetszőleges nem 0 konstans.


Ehhez hozzáadva a 4-et a keletkező kifejezés minden kritériumnak megfelel.


De az is jó megoldás, hogy vesztek egy negyedik pontot és arra illesztetek egy harmadfokú függvényt, mivel a feladat csak egy mezei harmadfokú függvényt vár el megoldásnak. Nyilván három pontra végtelen sok harmadfokú polinom illeszthető, nektek abból kell 1-et megtalálni.

Mondjuk az, amit én írtam, az összeset megadja, csak az a számot kell változtatgatni.

2021. jan. 19. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem túlbonyolítod, ez annyi hogy a szorzat alakban a három tényező rendre x=1, x=2, x=3 esetén legyen 0, így a szorzat is mindig 0, aztán csak hozzá kell adni a konstanst ami a feladatban 4.
2021. jan. 19. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2021. jan. 19. 13:50

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!