Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mely n>=1-ekre igaz, hogy az...

Mely n>=1-ekre igaz, hogy az x^n-1 polinom R fölött páratlan sok irreducibilis polinom szorzatára bomlik?

Figyelt kérdés

Elvileg a válasz az, hogy n kongruens 0,1 mod(4).

Viszont úgy próbálkoztam, hogy:

-ha n páratlan, akkor 1 racionális gyök van, tehát

(n-1)/2 +1 kongreuns 1 (mod2), viszont ebből az jön ki, hogy n kongruens 1 (mod2)

-ha n páros akkor hasonlóan n kongruens 0 (mod2)

Ezek jó megoldások lennének viszont a modulus 4 kellene hogy legyen, viszont a kongruencia beszorzásánál elvileg nem változna a modulus. (mivel a könyvben és a tananyagban sincs kikötve hogy a kongruenciát csak a modulushoz relatív prím számmal lehetne beszorozni, és hogyha nem relatív prímmel szorzunk akkor elvileg nem szorzódik a modulus)

Hogy lesz ebből jó megoldás?



2021. jan. 20. 14:39
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha n páratlan, akkor egy valós gyök van (az 1), a maradék (n-1) gyök pedig komplex egységgyök, amik egyértelmű módon "konjugált" párokba rendezhetők. Tehát ilyenkor 1+(n-1)/2 darab irreducibilis szorzótényezőnk van R felett, ami pontosan akkor páratlan, ha n=1 (mod 4).


Ha n páros, akkor a valós gyökök között ott van a (-1) is, de az előzőhöz hasonló módon járhatunk el.

2021. jan. 20. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

De azt nem értem hogy hogy lesz 4 a modulus. Mert pl az első esetet nézve (nyilvan a második teljesen hasonló), az jön ki, hogy:

(n-1)/2 +1=1 (mod2)

(n-1)/2=0 (mod2)

n-1=0 (mod2)

n=1 (mod2)

(Egyenlőségjelek kongruenciajelek)

És az a problémám hogy a kongruencia megoldása során a 2.sor 2-vel való beszorzásánál elvileg nem változik a modulus, viszont a megoldás szerint változnia kéne

2021. jan. 20. 15:52
 3/7 anonim ***** válasza:

Az (n-1)/2=0 (mod2) kongruenciából 2-vel való szorzás után az következik, hogy


n-1=0 (mod4).


Ui. ha (n-1)/2=2k, akkor n-1=4k.

2021. jan. 20. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Tehát ha egy kongruenciát egy, a modulushoz nem relatív prím c számmal szorzok akkor a modulus is c szeresére változik? Mert a tankönyvekben nem teszik meg ezt kikötésnek
2021. jan. 20. 16:05
 5/7 anonim ***** válasza:

Ehhez lsd. itt a 2.1.3-as tételt:


[link]

2021. jan. 20. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
ja értem, az lehetett a probléma, hogy nem néztem hogy oda-vissza is érvényes a tétel. Köszönöm!!
2021. jan. 20. 16:30
 7/7 anonim ***** válasza:
Szívesen.
2021. jan. 20. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!