Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Tejútrendszer központi...

R2d200 kérdése:

A Tejútrendszer központi magja (vele a Tejútrendszer egésze)is valamiféle keringést végez egy nagyobb tömegközéppont körül?

Figyelt kérdés

Vagy ha nem,tehát csak egy sodródó mozgás van,annak is csak egy nagyobb gravitációs hatás,egy nagyobb tömeg felé mozgás lehet az eredője. S aztán ott pályára áll (vagy ütköznek,vagy elhúz egy nagyobb tömegközéppont felé - ezt nem tudom,ezért is kérdem...) De ez a nagyobb tömegközéppont köré állt (vagy felé sodródó) Tejútrendszer is része lesz egy nagyobb rendszernek,amelynek mozgását szintén a gravitáció határozza meg,szóval egy nagyobb tömegközéppont. Ez meddig fokozható? Létezik egy non plus ultra fekete lyuk,ami a legnagyobb? Ez a tömeg már nem tud semmi körül keringeni,mert ő a legnagyobb? Ha így van,mekkora ennek a tömege? Az egész világegyetem fekete lyukjának tömege sokszorosa kell,hogy legyen a világegyetem (központi fekete lyuk nélküli) tömegének,szóval végülis az anyag nagy része (~99%) a végső fekete lyukban leledz.

Kicsit eltértem a témétól,de végülis arra lennék kíváncsi,hogy a galaxisokra és utána a nagyobb rendszerekre milyen erőhatások hatnak. A 4. kozmikus sebesség (galaxisunktól való elszakadás) után

van 5.,6.,7. stb. kozmikus sebesség? És ez meddig növekszik? Gyanítom,hogy a legvégső fekete lyuk középpontjától mért legközelebbi körpálya sugara végtelen. Ez viszont paradoxon.

Szóval: mi az eredő Eredő?



2021. jan. 28. 23:14
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A világegyetem legnagyobb lépékű struktúrái a galaxishalmazokból álló filamentek.


[link]


A kezdetben viszonylag homogén anyag a gravitáció hatása miatt elkezdett összesűrűsödni és "szálakba" rendeződni. Jelenleg úgy néz ki mint egy szivacs: a galaxisok szál-szerű struktúrák mentén helyezkednek el, körülöttük irdatlan üres területek "void"-ok vannak.


Az "eredő Erő" tehát a gravitáció, a legnagyobb elkülöníthető struktúra pedig a galaxis szuperklaszter. Ezeket úgy sikerült elkülöníteni, hogy felrajzolták egy nagy térrészben minden galaxis várható haladási irányát és rájöttek, hogy az univerzum felosztható olyan térrészekre, melyben az össze galaxis egy irányba halad:


[link]


Ennél nagyobb léptékű struktúra jelenlegi tudásunk szerint nincs.

2021. jan. 29. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Ja igen, és hogy a szökési sebességre is válaszoljak: a legnagyobb gravitációsan kötött objektumok - ahol van értelme szökési sebességről beszélni - a galaxisok.
2021. jan. 29. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 LeonScottKennedy ***** válasza:
10%
A galaxisunkra leginkább az Andromeda van hatással. Nem hinném, hogy valami nagy központi struktúra felé haladnánk, a galaxiscsoportokon belül a galaxisok csesztetik egymást, azon felül meg a galaxiscsoportok egymást és így tovább, ez így kialakít egyfajta egyensúlyt. Szokták mondani, hogy a gravitáció olyan, hogy varázslatosan a legtávolabbi objektumok is hatással vannak ránk. Ez egy baromság. A téridő görbületeknek is megvan a maguk minimuma és maximuma. Egy feketelyuknál ez pl elég látványos, mert azoknál a gravitációs kút nagyon meredek, nagyon közel kell menni hozzá, hogy egyáltalán belekerülj az örvénybe, de ha belekerülsz, akkor onnan nincs menekvés már.
2021. jan. 29. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

"Ja igen, és hogy a szökési sebességre is válaszoljak: a legnagyobb gravitációsan kötött objektumok - ahol van értelme szökési sebességről beszélni - a galaxisok."

nem vagyok annyira járatos a témában, de olyan nem lehet, hogy mondjuk egy nagyobb elliptikus galaxis (melyek Tejútrendszernél akár százszor nagyobb tömegűek is lehetnek) egy komplett galaxishalmazt az uralma alatt tart?

tehát ha ennek a halmaznak egy kisebb galaxisában vagyok, akkor egyrészt tartozik egy szökési sebesség ahhoz, hogy kikerüljek ebből a kisebb galaxisból, másrészt tartozik egy szökési sebesség ahhoz, hogy kikerüljek a galaxishalmazból?

2021. jan. 29. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
mondjuk az M87 a Virgo-halmazban
2021. jan. 29. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2021. márc. 22. 17:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!