Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ebből mi igaz? Hány idegsejt...

Ebből mi igaz? Hány idegsejt fejlődik a csecsemőben másodpercenként?

Figyelt kérdés

Az akkord kiadó: Az agy című könyvében szerepel, hogy


"a csecsemő agyában másodpercenként nem kevesebb mint kétmillió új kapcsolat, úgynevezett szinapszis alakul ki. A gyermek kétéves korára az agya már több mint százbillió szinapszist tartalmaz"


A százbilliót nyilván félrefordították, mert azt hitték hogy magyarul is billió ami angolul billió, bár mi ezt iskolában tanultuk, és nem értem, hogy se a fordító, se a szakmai lektor ezt nem tudta, ez hogyan fordulhat elő? Viszont ha ennyire rossz a fordítás, mind angolban mind szakmailag, akkor már nem olyan biztos az sem, hogy a másodpercenként kétmillió stimmel. Ezt valaki meg tudja erősíteni, vagy cáfolni? Másodpecenként 2millió, az percenként 120millió, ami 1 órára 6000millió=6milliárd, ami 1 nap alatt 144milliárd, ami szerintem megint nem stimmel, mert 100milliárd az összes.



2021. febr. 13. 15:36
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

"Nyilván"

Miért is? A teljes idegrendszerünkben kb. 86 milliárd idegsejtje van egy felnőttnek. A szinapszisok száma ennek nyilvá sokszorosa.

2021. febr. 13. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

[link]

E egy felnőtt ember szinapszisainak száma bőven 100 billió fölött is lehet.

2021. febr. 13. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 sadam87 ***** válasza:
100%

Ahogy előttem írták, nagyjából összesen van 100 milliárd idegsejt az agyunkban. (Bár erre nyilván csak becslések vannak.) Nyilván felnőtt korra vonatkozik, de jelen tudásunk szerint a legtöbb neuron, ami felnőtt korban van az agyunkban, gyerekkorra már kialakult. (Tudomásom szerint csak az agy néhány területén mutattak ki felnőtt korban neurogenezist.)

[link]

(A cikk alapján valamivel frissebb becslések szerint inkább 120 milliárdhoz lehet közel a tényleges neuronszám, az 1-es válaszoló által írt 85 milliárd körülihez képest, de el tudom képzelni, hogy ennyi hibája bőven va na becsléseknek, az egyéni eltérésekről nem is beszélve.)

Ezen az oldalon 10^14-re becsülik az agyban a szinapsziksok számát - persze felnőtt emberben (nem szakcikk, de viszonylag alaposnak tűnik):

[link]

Ez alapján a cikk alapján csak a neocortexben kb. 20 milliárd neuron van, melyek átlagosan 7000 szinapszissal rendelkeznek. Ez alapján csak a neocortexben kb. 1,5*10^14 szinapszis lehet. (Persze ez is felnőttkori adat, de nem hiszem, hogy egy két éves gyerek agyában ettől több nagyságrendi eltérés volna.)

"Másodpecenként 2millió, az percenként 120millió, ami 1 órára 6000millió=6milliárd, ami 1 nap alatt 144milliárd, ami szerintem megint nem stimmel, mert 100milliárd az összes."

Nyilván azért nem stimmel, mert nem 100 milliárd az összes, hanem (valószínűleg) tényleg 100 billió.

[link]

2021. febr. 13. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Úgy hallottam kb. 7000, mikor a kisfiam született.
2021. febr. 13. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Igen, elnézést, ezt félreolvastam. Viszont azt is írja a könyv, hogy születéskor meg semmi kapcsolat nincsen. Ez nyilván túlzás, vagy egy speciális agyterületre gondolt? Mekkora lehet a túlzás itt?
2021. febr. 13. 18:09
 6/6 sadam87 ***** válasza:
100%

"Viszont azt is írja a könyv, hogy születéskor meg semmi kapcsolat nincsen"

Ez így biztos nem igaz, különben nem működne az idegrendszere.

2021. febr. 13. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!