Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Biológiából miért nem elfogado...

Biológiából miért nem elfogadott az alábbi kérdésre az alábbi válaszom?

Figyelt kérdés

Szóval emelt érettségi feladatlapot töltöttem ki és volt egy olyan kérdés, hogy "miért itatnak cukros vizet a kiszáradt (sok folyadékot veszített) emberrel? "


Erre én azt válaszoltam, hogy azért mert a szénhidrát amit beviszünk ezzel a szervezetbe beépül a biológiai oxidációba melyből a terminális oxidációs szakaszban H2O keletkezik melléktermékként.


Mit tudok rosszul? Segítsetek légyszi mert egyedül tanulom a biológiát és meg szeretném érteni, hogy ez miért rossz válasz amikor a terminális oxidációnak pont ez a lényege, hogy a glikolízises és citrát körös szakaszból ide szállítódott hidrogének protonná és elektronná válnak amelyek ATP termelés után vízzé alakulnak és tulajdonképpen minél több a bevitt tápanyag, annál több az energia és annál több a keletkezett melléktermék is. Én ezt a folyamatot tudtam logikus válasznak beállítani ehhez.


Köszönöm szépen előre a segítséget :)



2021. febr. 24. 17:21
 1/7 anonim ***** válasza:
92%
Minden a citrátkörben köt ki, nem csak a szénhidrát. Cukor azért kel, főleg szőlőcukor, mert az azonnal felszívódik, nem kell lebontani előbb
2021. febr. 24. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 sadam87 ***** válasza:
100%

" azért mert a szénhidrát amit beviszünk ezzel a szervezetbe beépül a biológiai oxidációba "

Nem beépól, legfeljebb belép, mivel a biológiai oxidáció egy folyamat.

"melyből a terminális oxidációs szakaszban H2O keletkezik melléktermékként."

Ez igaz, de ez viszonylag kis mennyiségű víz.

A cukros víz itatásánál az a logika, hogy a cukrot felszívja a bél (másodlagos aktív transzporttal), és íg megnő (lokálisan) a vérplazma oldottanyag koncentrációja, aminek következtében nagyobb lesz az ozmotikus szívóereje, így több víz szívódik fel ozmózissal.

2021. febr. 24. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
66%

Szerintem nem kell ennyire mélyre menni a válasszal. Aki sok vizet vesztett, annál nem kell megvárni, amíg a terminális oxidációnál melléktermékként megjelenik a víz.

Én itt arra tudok gondolni, hogy ha sok folyadékot vesztesz, a vér koncentrációja is megváltozik, emelkedik a vércukorszint, a szervezet elkezdi lebontani, de mennyiségben pedig pont így lesz kevesebb, és pl az agy hamar károsodik ha nem kap elég tápanyagot (mint a cukor).


Imádok hülyén fogalmazni, szóval arra gondoltam, hogy ha van 10 kockacukrod egy pohár vízben, az legyen az egészséges állapot. De ha a pohár víz felét kiöntöd, úgy hogy cukor nem megy vele, akkor az olyan, mintha 20 szem kockacukor lenne a pohárban. Ezért a szervezet megkezdi a glükózfelszívást, hiszen ez a koncentráció túl magas neki, de mire végez a munkával 10 helyett, csak 5 (vagy mégkevesebb) kockacukra lesz, ami viszont már veszélyesen alacsony.

2021. febr. 24. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

2-es válasza, meg még egyszerűbb és még logikusabb mint az enyém ^^"


(3-as voltam)

2021. febr. 24. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Jah, csak kár, hogy az én válaszom a helyes
2021. febr. 24. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítséget :)))


Így már értem!

2021. febr. 24. 18:58
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem rémlik hogy ilyesmit már tanultunk volna bioszból, de ami elsőként eszembe jutott orvostanhallgatóként, hogy a vékonybélben a glükóz felvétele úgynevezett másodlagosan aktív transzport, a cukorral együtt Na+ szívódik fel. Az elektrolitok pedig ozmotikusan aktív anyagok a cukorral egyetemben, a víz tehát passzívan követi őket a bél üregéből a kapillárisok fele.
2021. febr. 25. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!