Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az utolsó jégkorszakban miért...

Az utolsó jégkorszakban miért hűlt le pillanatok alatt az idő?

Figyelt kérdés

Én eddig úgy gondoltam, hogy a jégkorszakok viszonylag lassan mennek végbe, évszázadok, évezredek alatt fokozatosan hűl le a hőmérséklet, míg bizonyos területeken eléri a 0°C alatti hőmérsékletet, stb. Viszont nemrég láttam az egyik természetfilm csatornán erről egy műsort, amiben azt boncolgatták, hogy az utolsó jégkorszak biztosan más volt, mivel itt pillanatok alatt hűlt le a hőmérséklet a Föld bizonyos részein. Mutattak benne több bizonyítékot is, ami ezt támasztja alá. Az egyik egy mamut volt, ami jégbe volt fagyva, és a szájában még fű volt, tehát az egyik pillanatban még legelt, a másikban meg már be volt fagyva a több 10 méteres jégbe.

Tényleg ilyen gyorsan hűlt le az utolsó jégkorszak alatt a hőmérséklet? Ha igen, akkor ez minek köszönhető? A Földön viszonylag stabil a hőmérséklet (az évszakok ingását leszámítva), elég furcsának tűnik nekem hogy ilyen gyorsan is le tudott hűlni valami miatt.



2021. febr. 27. 12:39
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
6%

"Az egyik egy mamut volt, ami jégbe volt fagyva, és a szájában még fű volt"

A kérdező, vagy a film készítője, csak félig figyelt.

A mamutok, amelyeket találunk, annyira jó minőségben maradtak fenn, hogy az teljesen biztos, hogy valamilyen gyorsfagyasztás történt. Ténylegesen pár másodpercig tarthatott, mire 20 fokról 0 alá hűltek le.

Erre egy lehetséges magyarázat, amit valahol felvetettek, hogy akkoriban volt néhány -150 fokos légáramlat arrafelé.

Ez képes csak ennyire gyorsan fagyasztani egy ekkora tömeget.

2021. febr. 27. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

" Ténylegesen pár másodpercig tarthatott, mire 20 fokról 0 alá hűltek le."

Biztos hogy nem. Nincs az a hideg légáramlat a Földön, sosem volt, amely képes lenne másodpercek alatt keményre fagyasztani egy élő mamutot.

Ha nekem nem hiszel, akkor nézd meg, hogy 8000 kg viz mennyi hőt képes eltárolni, majd nézd meg, hogy a -150 fokos levegő mennyi hőt képes elszállitani egy mammut testéről, a 30-50 centi szőrzet alól. Az órák kérdése legalább, még akkor is, ha lelövöd előbb azt a mammutot, nemhogy egy élő mammut esetében.

2021. febr. 28. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
39%

"Nincs az a hideg légáramlat a Földön..."

Na álljunk meg egy polgári szóra. Mi a HIDEG? Semmi. Hideg nincs, csak a hő hiánya létezik. A Föld hőmérsékletét elsősorban a Nap határozza meg, és ha valami módon ez megszűnik (pl robbanás következtében a fél bolygót betakaró porfelhő), akkor bizony azon az oldalon baromi hideg tud lenni.

2021. febr. 28. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!