Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom hétköznapi...

Hogyan tudom hétköznapi eszközökkel megállapítani valamiről, hogy fém-e?

Figyelt kérdés

Gondolok itt például egy laptop borítására: a legtöbb műanyag, itt-ott viszont van fém is. Ez legtöbbször alumínium, úgyhogy a mágnesességét nem tudom tesztelni. Legtöbbször a hőmérséklet alapján sikerült belőnöm, hogy érintésre jóval hidegebb a fém, mint a műanyag.


De ott van például a joghurtos dobozt lezáró "papír". Az fém?


Tehát laboratórium, kémiai reakció nélkül megállapítható biztosan valamiről, hogy fém vagy nem fém?



2021. márc. 10. 10:45
1 2
 1/15 apababa ***** válasza:
91%
Tedd be a mikróba ha szikrázik fém. Ez vicc volt, nehogy betedd.
2021. márc. 10. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
épp nemrég olvastam arról cikket, hogy miért szikrázik a fém a mikróban, és azt írták, hogy ha az adott fémtárgynak nincs "hegye" akkor az sem szikrázik...
2021. márc. 10. 11:18
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Hát az aranycsiknak a tányéron nem sok hegye van, mégis szikrázik, amikor berakom a mikroba.
2021. márc. 10. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

[link]


lehet az az aranycsík nem tökéletes

2021. márc. 10. 12:13
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Igen, lehet. De olyan tökéletesen sima tárgyat meg nem tudsz előállitani, aminek semmilyen hegye sincsen, szóval akkor meg innen nézve értelmetlen ez a hegyes meghatározás.
2021. márc. 10. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
oké, nem akarok vitatkozni, vagy veszekedni, csak ezt olvastam :) Valami más konyhai módszer hogy fém/nemfém az anyag?..
2021. márc. 10. 14:03
 7/15 Wadmalac ***** válasza:
96%

Fémek vezetik az áramot, műanyag nem nagyon.

Egy kontaktmérős sípolós multiméter kellene. De gondolom az nincs, mert aki ilyet tart otthon, az azért egy fémet is felismer. Marad az elem, drót, égő.


Mikró: nem kell hegyes. Gyűrű alak is gerjed.


Amúgy krómot jól utánzó műanyagot már láttam, sőt, ténylegesen krómozottat is, de alumíniumot jól utánzó műanyagot még nem.


Van egy söröm, hogy jó fotóról megmondom neked, mi fém, mi nem.


Amúgy még egy trükk, a fém jó hővezető is, ha megfogod, mindig hidegebben érződik, mint a műanyag.

2021. márc. 10. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Kosz, ertem
2021. márc. 10. 16:43
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Sőt, a súlya is árulkodó lehet. A legkönnyebb, háztartásban is fellelhető általános fém az aluminium, ezt kivéve az összes többi sokkal nehezebb, mint a műanyagok.

Ezen kivül az alaktartása, ill. a hajlithatósága is árulkodhat. Fémeket többnyire sokkal nehezebb kicsit deformálni, és viszonylag kis deformációt sem tolerálnak állandó alakváltozás nélkül (kivéve egyes késpengék, meg hasonlók, de azokról meg többnyire egyértelmű, hogy acélból készültek, nem műanyagból).

A műanyagok általában vastagabban is könnyebben deformálhatók, és nagyobb mértékű deformálás után is hajlamosak visszanywerni az eredeti alakjukat. Viszont vannak olyan műanyagfajták, amelyek nagyon ridegek, viszonylag kis deformáció esetén is törnek, repednek (viszont ezek többnyire nagyobb kopásállóságúak és hővel is jobban terhelhetőek, nem vagy kevésbé lágyulnak), tálcákat, bögréket szoktak leginkább késziteni belőlük.

És a legvégére ott van a hőpróba: gázos, szúrólánggal (jet flame) működő öngyújtóval néhány tizedmásodpercig nem látható helyen melegitve, a melegités helyén a műanyagok vagy nagyon meglágyulnak, vagy kormolódni, szenesedni kezdenek. A fémek ezek egyikét sem csinálják.

2021. márc. 10. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Szirty ***** válasza:
100%

Szerintem számolnod kell a kérdéssel kapcsolatban azzal is, hogy léteznek kompozit anyagok, amik többféle anyag kombinációja (nem keveréke).

Pl. szinterezett acéllemez, ami fém réteg és műanyag réteg együtt. Fém is, meg nem is. Műanyag is, meg nem is... :)

2021. márc. 10. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!