Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A CO2 molekula apoláris...

A CO2 molekula apoláris (szimmetrikus elektroneloszlású) azaz nem rendelkezik állandó elektromos dipólusmomentummal. Mégis IR aktív, miért?

Figyelt kérdés
Már nem válaszolok tudományos kérdésekre, de kérdést kiírni van még kedvem :). Most lehet bizonyítani 95-100 %-os tudományosak.

2021. márc. 14. 16:26
1 2 3
 21/25 Mojjo ***** válasza:

@20:

"Oké most eltaláltad."

???

Ugyanazt írtam most is, mint eddig.


Egyébként igazad van, gyakran szörnyen túl tudok magyarázni dolgokat, és ez sokszor nagyon nem tesz jót az érthetőségnek. Ne aggódj, tudom magamról. Igyekszem valahogy ezt alakítani, de nem mindig megy túlzottan, ez már csak ilyen.



"És le tudnád írni szimmetria szempontból melyik az a 2 degenerált deformációs rezgés?"

A CO2 egy lineáris molekula. Ha ezt kihasználva lefektetjük az X tengely mentén, akkor a deformációs rezgés az Y és a Z tengely irányába történhet. A kettő azonos egymással, csak az irány tér el.

2021. márc. 18. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 A kérdező kommentje:

BOCSÁNAT ha durva voltam aza helyzet hogy ma már sokat piáltam (fanyúl forever!).

Még mindig nem elég jó a leírás, de közelítesz és ez mindenképp értékelendő.

Legalább valakivel tudok tudományost beszélgetni.


Megjegyzés: Az IR-ben ezt "kaszáló" mozgásnak hívják, mert a kötéstávolságok nem változnak meg, ugyanakkor a kötésszög megváltozik a molekula mozgása során. Pont ezért deformációs rezgés a neve. Úgymint a paraszt amikor learatja a gabonát, az ő keze hossza állandó a munka során amikor a kaszát húzza, de mégis munkát végez és tövében learatja a gabonát.

És ez a lényege a molekula mozgásoknak is: NEM minden mozgás jár együtt az elektromos dipólus nyomaték megváltozásával.

Viszont a molekula generálhat olyan mozgást lásd a permanens dipóllal nem rendelkező CO2, amikor elektromos dipólus nyomaték ébred és az elektromágneses fénykvantum E erőterébe bele tud kapaszkodni. Ekkor történik meg a gerjesztés. ÉS a CO2 ezért IR aktív.

2021. márc. 18. 14:32
 23/25 Mojjo ***** válasza:

@22: Nem kell bocsánatot kérned, ha valamivel nem értek egyet, nem veszem magamra, ha meg olyan észrevételed van, amit jogosnak tartok, azt szívesen veszem :)


Egyébként ha ennyire szeretsz ilyesmi témáról beszélgetni, és tudsz angolul, akkor a quora és a chemistry.stackexchange oldalakat ajánlom:

[link]

2021. márc. 18. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 A kérdező kommentje:

Tudok angolul.

Tudod mi a különbség az orbEit (orbit) és orbital (orbital) között az angolban, az electron (bocsánat elektron) leírás alapján?

Egyébként meg köszönöm hogy nem voltál velem genyó, KÖSZÖNÖM SZÉPEN!!!

2021. márc. 18. 15:50
 25/25 Mojjo ***** válasza:

@24: Akkor szerintem lesd meg az oldalt, amit linkeltem, ha esetleg még nem ismernéd. Dedikáltan kémiás, kérdezgetős oldal, szerintem élveznéd :)


Az orbit szót nem nagyon szoktam látni, de ha jól sejtem, egy konkrét keringési pályára utal, pontosabban egy 2D-s keringési pályára. Az orbital 3D-ben az a térrész az atommag körül, ahol a legnagyobb valószínűséggel fordul elő az elektron.

2021. márc. 18. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!