Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kontraproduktív-e az ismerette...

Mojjo kérdése:

Kontraproduktív-e az ismeretterjesztés a modern fizika területén?

Figyelt kérdés

A fizika sok ága olyan, hogy konyhanyelven leírni, elmesélni, miről is szól és hogyan működik, pontosan nem lehet, ha mégis megtesszük, egész biztosan lesznek részei amik nem adják át jól a valóságot, lesznek olyan szavak, amik tévútra vezetik az olvasót.


Másrészt a kulcsszó:interpretáció. A fizikai modelleknek van a matekja, meg van az interpretáció, ami egy nagyon más dolog és sokszor nagyon nem egyértelmű, a szakembereknek sem. Szóval nem csak az a helyzet, hogy nem tudjuk megfelelően leírni konyhanyelven, de még csak azt sem tudja biztosan senki, hogy mit kellene leírni. Akkor sem, ha számolni tökéletesen tudunk az adott dologgal.

Így ha a fizika bizonyos ágairól akarunk írni, anélkül, hogy magát a fizikát írnánk le - tehát a matematikai modellt prezentálnánk -, akkor nagy kompromisszumokat kell hozni. Túl nagyokat.


Mi a teendő? Elengedni az ismeretterjesztést, kizárni a nagyközönséget, mindenkit aki nem szakember? Vagy az ismeretterjesztő műveket jóval több matematikával telerakni, mint szokás? Vagy simán elfogadni, hogy az ismeretterjesztés akarva-akaratlanul sokszor téves ismereteket ad át az érdeklődőknek, akik azt fogják hinni, hogy értenek valamit, miközben csak félreértik azt?



2021. márc. 15. 18:47
1 2 3 4 5 6
 11/53 A kérdező kommentje:

@6:

"az érdeklődő ember ki fog alakítani magában valami képet akkor is, ha nincs ismeretterjesztés"

Ez nagyon igaz, köszönöm! Abszolút kulcsmondat.


@7: Tagadhatatlan. De itt - úgy látom - kivitelezhetetlen jól csinálni a dolgokat. Lehet rosszul, vagy még rosszabbul.


@8-9: Igen, pontosan ez okozza a nehézségeket.

2021. márc. 15. 20:16
 12/53 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Azt hozzáteszem, hogy főleg az egyetemi szintű és afölötti dolgokra gondoltam.
2021. márc. 15. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/53 anonim ***** válasza:
96%
Csak egy gyors gondolat: amig van ismeretterjesztes, addig a kozember szamara van alternativ magyarazat a vilagra az ezoterikus bullshitek mellett. Gondold el, ha egyeduralkodova, kizarolagossa valnanak az ezos, vallasos vilagmagyarazatok, akkor mennyire tudna az atlagember a realitas talajan maradni?
2021. márc. 15. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/53 A kérdező kommentje:
@13: Igen, valami ilyesmi jutott eszembe nekem is a hatos hozzászóló #11-ben idézett mondatáról. Mondjuk oktatás attól még kellene. Egy megfelelő oktatási rendszer sokat segít a helyzeten. Mondjuk ehelyett a reál oktatás inkább csak haldoklik, de ez egy másik téma már.
2021. márc. 15. 20:26
 15/53 anonim ***** válasza:
#13, Én is pont ezen filóztam, hogy ahogy pl. a fizika egyre elvontabbá válik, ahogy egyre mélyebbre ás, úgy távolodnak el az emberek is tőle, és úgy keresnek egyszerűbb magyarázatokat, vagy legalábbis megvan ennek az esélye. Egy szerencse van, hogy az elméleti kutatások előbb-utóbb a mérnöki gyakorlatba is átkerülnek, és a konkrét megvalósítások valamennyire meggyőzőek.
2021. márc. 15. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/53 A kérdező kommentje:

Mondjuk az ezó ki is használja azt, hogy a fizika egyre elvontabb és érthetetlenebb. Azt mondhatja és mondja is magáról, hogy "tessék, a kvantumfizika/ húrelmélet/ akármi ugyanazt mondja, amit mi. Lám, a fizika is kezd felzárkózni arra a szintre, ahol mi vagyunk és megérteni, amit mi már rég mondunk."

Ezt rengetegszer elsütik. A kvantumfizika a kedvencük, de gyakran látom/hallom a húrelméletet is.

2021. márc. 15. 20:31
 17/53 anonim ***** válasza:
Van egy olyan gyanum, hogy maximum 1 generacion belul meg fognak jelenni azok a konteok, melyek szerint a szamitastechnikai tudasunkat, technologiankat idegenektol kaptuk, es foleg fiatalok koreben lesz nepszeru. Mert ok nem eltek at azt az informatikai forradalmat, ami alatt el tudott erni olyan (erthetetlenul bonyolult) szintre, hogy laikusnak mar-mar varazslatnak tunik.
2021. márc. 15. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/53 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy butaság, de vajon ez is egy jele a technológiai szingularitásnak? Mármint hogy az átlagember ilyen szinten kezdi nem érteni az általa napi szinten használt tudományos eredményeket.
2021. márc. 15. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/53 anonim ***** válasza:
#18 Nem butaság. De miért is kéne érteniük? Az emberiség története során meglehetősen gyakori volt, hogy az átlagembernek egy-egy eszközről csak tapasztalati ismeretei voltak.
2021. márc. 15. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/53 anonim ***** válasza:

"Vagy az ismeretterjesztő műveket jóval több matematikával telerakni, mint szokás?"

Az is az elefántcsontorony bezárkózását okozná. Hawkingsnak javasolta kiadója, hogy minden egyes matematikai képlet megfelezi az olvasók számát. Így csak Einstein legendás képletét hagyta a könyvében :)

Másrészt nem lenne okos gondolat elengedni a ecceri emberek kezét és odavetni őket a csillagjósoknak meg egyéb ezós söpredéknek.

Létezik közérthető, szórakoztató ismeretterjesztés is, ami magas szinű tudásról mesél, de ezt csak a zsenik tudják jól megírni. Egyikük a néha Asimov professzor volt, ism. ter. könyvei brilliánsak és testközelbe hozták a tudományt. Oké, ő már jó ideje nem ír...

2021. márc. 15. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!