Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az egyes kémiai elemek atomjai...

Az egyes kémiai elemek atomjai csak abban különböznek egymástól, hogy nem ugyanannyi elektronnal rendelkeznek?

Figyelt kérdés
Vagy ha rosszul tettem fel a kérdést, akkor úgy értem, hogy az összes fajta atom ami létezik, csak ebben különbözik?
2021. ápr. 1. 15:26
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom miért, annyira nem értek hozzá, de ami 2 protonnál működik, az sokkal többnél már nem. 2 proton két neutronnal az a hélium atommagja. Ha hozzáraksz még egy protont meg egy neutront, akkor lítium lesz belőle, (Li6), ami valóban stabil. De ha nézzük pl. a vasat, 22 protonnal, annak már 34-36 neutron kell a magjába, hogy stabil legyen, 22 neutronnal még nagyon instabil izotóp. Olyannyira, hogy elő sem sikerül állítani, mert annyira gyorsan szétesik, annyira instabil, hogy nem is igazán lehet rá azt mondani, hogy egyáltalán egybeállt volna. Még magasabb protonszám esetén még több neutron kell a magba, hogy stabil elemet kapjunk. Ez néhány kivételtől eltekintve működik egészen az ólomig-bizmutig. Utána már akármennyi neutront pakolsz a magba, az atommag instabil marad. Ezért ezeket az elemeket transzurán elemeknek nevezzük, mert az urántól kezdve nincs ismeretes stabil izotópja a nehezebb elemeknek.
2021. ápr. 1. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
49%
#5Nem repülnének el, mert az erős kölcsönhatás összetartaná őket.
2021. ápr. 1. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
100%

"Csak radioaktív elemeket tudunk előállítani (olyat ami nem fordul elő a természetben eleve)?"

Nem, a természetben előforduló elemeket is elő lehetne állítani, csak elég nagy pazarlás lenne ilyesmire használni az igen drága pénzen megépített és fenntartott reaktorokat és részecskegyorsítókat.

2021. ápr. 1. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
100%

"Csak radioaktív elemeket tudunk előállítani (olyat ami nem fordul elő a természetben eleve)?"

A radioaktív elemek is előfordulnak a természetben, még benned is. Minden másodpercben milliós nagyságrendben történik instabil elemek bomlása a te testedben is. Csak rövid ideig vannak jelen, pont azért, mert instabilak, elbomlanak más elemekké. Aztán azok a más elemek is elbomlanak más elemekké (anyaelem ami bomlik, leánnyelem amivé bomlik). Minden radioaktív bomlás egy jól meghatározott bomlási sorba illeszthető, amiből négy félét ismerünk, és mind a négynek az ólom (egyiknek a tellúr) a végső, utolsó eleme, ezek stabilak.

2021. ápr. 1. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
100%

"Nem repülnének el, mert az erős kölcsönhatás összetartaná őket."

a dolog jóval bonyolultabb, mint a nagyon-nagyon leegyszerűsítő coulomb vs. erős modell, mindenesetre már a hélium-2 (két proton, nulla neutron) atommag összetartásához sem elegendő az erős kölcsönhatás.

2021. ápr. 1. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 A kérdező kommentje:

"Csak radioaktív elemeket tudunk előállítani (olyat ami nem fordul elő a természetben eleve)?"


Úgy értettem, csak rosszul fogalmaztam, hogy stabil elemet nem tudunk előállítani, ami nem található meg a természetben?

2021. ápr. 1. 16:40
 17/28 anonim ***** válasza:
100%

"Úgy értettem, csak rosszul fogalmaztam, hogy stabil elemet nem tudunk előállítani, ami nem található meg a természetben?"

Ami stabil, arra biztosan találsz példát valahol a természetben is.

2021. ápr. 1. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
100%
Mivel minden létező stabil elem megalálható a természetben, ezért definícióból adódóan nem tudunk olyan stabil elemet előállítani, ami nem létezik a természetben. Hiszen a természetben magtalálható anyagok kivétel nélkül elemekből épülnek fel.
2021. ápr. 1. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 A kérdező kommentje:
Miért következne a stabilitásból a létezése is? Az nem lehetséges, hogy eddig a természetben nem történtek olyan kölcsönhatások, hogy ez a stabil elem létrejöjjön?
2021. ápr. 1. 16:56
 20/28 A kérdező kommentje:
Mert gondolom, hogy a most létező elemeknek is valahogyan keletkezniük kellett, nem lettek csak úgy egyből vassá meg ólommá pl, hanem valami másból lettek valaminek a hatására.
2021. ápr. 1. 16:57
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!