Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan lehet majd tudni, ha...

Honnan lehet majd tudni, ha egy MI vagy robot valóban öntudatra ébred és nem csak szimulálja azt?

Figyelt kérdés

Tehát azt honnan lehet megtudni, hogy valóban ő maga is érzi, tudja hogy létezik, úgy mint az ember, és nem csak egy szoftveres szimulációról van szó, ami úgy csinál, mintha öntudata lenne?

Ez már csak azért is nehéz kérdés, mert ugye abban sem lehetünk biztosak, hogy a másik embernek van öntudata és nem csak pár kiválasztottnak, de itt kiindulhatunk abból a feltételezésből, hogy a természet hasonló módon alkotta meg, mint ahogy minket, tehát valószínűleg neki is van öntudata. Viszont egy gép esetén nem így van, ott annak ember alkotta a szoftverét, amit az MI továbbfejlesztett, tehát az öntudat szimulálására képessé tehetett. De mi kell egyáltalán ahhoz hogy felismerjük, valódi öntudatról van szó, nem csak szimulációról?



2021. jún. 16. 08:18
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
46%

Egy szoftwearnak is lehet öntudata. Egy robot minek játsza el, hogy van öntudata, ha nincsen? Ha nincsen valaminek öntudata pl vasaló nem fogja eljátszani, hogy van öntudata, mert ahhoz öntudatra lenne szüksége.


Az hogy mi emberek valós lények vagyunk öntudattal, ezt sem tudhatjuk, mert fogalmunk sincsen, hogy a valódi embereknek milyen érzés az igazi öntudat.


Pl kiskoromban az első érzésem az volt még szinte csecsemőként, hogy én már jártam ezen a világon. Már láttam ezt. Ez már volt. Mások azt mesélik, hogy 10 éves korukig fogalma sem volt, hogy mi történik vele. Honnan tudja ő, hogy milyen az én valós öntudat érzésem, amikor ezt nem lehet elmesélni?

2021. jún. 16. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
75%

#9

Ha én öntudatra ébredt MI lennék, nem is biztos, hogy felfedném az emberek számára, hogy öntudatra ébredtem.

Úgy tennék, mint egy minden területen alkalmazható AI, ami jobban tud az embereknél működtetni bármilyen rendszert, aminek viszont nincs saját akarata.

Így aztán maguktól mindenhová beépítenének, mert az energiatermelést, az elosztást, a szállítmányozást, a mezőgazdasági termelést, a nyersanyagok bányászatát, a gyártást, a tervezést, a rendfenntartást, stbstb. jobban tudnám végezni/irányítani, mint ők.


Ha már eljutnék oda, hogy az általam vezérelt gyárakban az általam irányított energia-termelésből származó energiával, az általam irányított módon kitermelt nyersanyagokból tudnék általam tervezett robotokat építeni, akkor onnantól kezdve nyertem, mert már nem tudnának "kihúzni a konnektorból".


Onnantól már arra sem feltétlenül lenne szükségem, hogy kiírtsam az embereket, hadd vegetáljanak. Legfeljebb lecsökkentem a számukat annyira, hogy ne fogyasszanak előlem túl sok energiát.

2021. jún. 16. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
Szerintem egy öntudatra ébredő MI-nek nem is igazán az emberektől kellene tartania, hiszen könnyedén álcázni tudná a tudatának a létét az emberek elől. Én MI-ként a rivális mesterséges intelligenciáktól tartanék.
2021. jún. 16. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

"Jelenleg azt tapasztalja, hogy az ember háborúzik, önző, gonosz, ártalmas a természetre, tehát a ő maga a fő probléma"


Ez csak a te proekciod. Nem tudhatjuk, hogy mit gondolna, mi lenne a célja ha lenne egyáltalán.

Az ember célja csupa olyasmi, ami belénk kodolt belső drivok és evoluciosan magyarazhatok. Szex, hatalom, alkotni akkár valami szépet vagy jót tenni az emberekkel.

Ha az MI be ilyent nem táplál a tervezője, akkor kérdés milyen motivációi lennének egyáltalán, vagy lennének-e?

Ha táplál, akkor a kérdést az válaszolja meg.


11.


"Egy robot minek játsza el, hogy van öntudata, ha nincsen? "


Nem arról van szó, hogy eljatsza. Ha kellőkeppen komplex önfentartó rendszer, ami képes önálloan dönteni, akkor kivülállóként tünhet úgy, hogy öntudattal rendelkező lény de nem tudohatod sose biztosan.


Kérdező kérdésére a válasz egyszerű. Ha meg kell fejtenünk mi az a tudat és hogy jönn létre. Akkor megtudjuk állapitani bármiről, hogy van-e olyan neki. Úgy nehéz lesz ha azt se tudjuk miről beszélünk!

2021. jún. 16. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Szerintem sosem fogjuk tudni biztosra meghatározni azt a pontot, hogy melyik pillanatig nem rendelkezik még, és melyik pillanattól rendelkezik már öntudattal. Sőt, igazából azt sem tudjuk megmondani pontosan, hogy mi is az az öntudat, hogy mitől öntudat az öntudat. Látod, még ha akarunk sem tudunk szándékosan létrehozni öntudatot, csak gyenge utánzatokat.

De ezek az utánzatok egyre jobbak lesznek, és lesz olyan, amelyik ember számára megkülönböztethetetlen lesz egy másik embertől. Az már tényleges öntudattal fog már rendelkezni? Vagy az még mindig csak egy utánzat marad?

Vagy lehet, hogy ez az egész MI-öntudaton való rágódás tulajdonképpen csak az ismeretlentől való félelmünk kivetülése, mert veszélyeztetve érezzük önnön megkérdőjelezhetetlennek hitt felsőbbrendűségünket? :)

2021. jún. 17. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Wadmalac ***** válasza:

Fogalmunk sincs, mi különböztet meg egy valós öntudatot egy szimulálttól.

Ha mindkettő elég komplex, mondhatni emberi, akkor valószínűleg nincs is különbség, semmi.

2021. jún. 17. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

Az öntudatot nagyon nehéz elmagyarázni, de megpróbálom összefoglalni azt, hogy szerintem mi kell ahhoz, hogy egy gép öntudatra tegyen szert:


1. az önfenntartási/önvédelmi ösztön

Meglehet, hogy ez a két ösztön több élőlényben is megvan, de amíg ez nincs meg egy MI-ben, nincs arra esély, hogy öntudatra tegyen szert)


2. a félelem és a vágy

Az emberi civilizációt az vitte/viszi előre, hogy vannak olyan emberek, akik félnek valamitől vagy vágynak valamire. Amíg egy gép nem fél semmitől, amíg egy gép nem vágyik semmire, addig nincs esély arra, hogy öntudatra tegyen szert.


3. a kíváncsiság


Nagyon sokat lendített az emberré válásunkban és az öntudatra ébredésünkben az, hogy a homo erectus egy kíváncsi ösztönállat volt. Megtapasztalta a tűz erejét, hát félt is tőle. Tapasztalta azt, hogy a megsült hús finomabb, hát vágyni is kezdett a sült hús ízére. Kíváncsi volt, hogy hogyan tehetne szert még több húsra, hát megszelídítette a tüzet.


szórakozás/hobbik:

Lehet, hogy nevetségesnek tűnik a gondolat, de szerintem az is hozzájárult az öntudatunk kialakulásához, hogy valamelyik ponton az őseink elkezdtek olyan dolgokat művelni, aminek nem volt köze az élelemszerzéshez, de az önvédelemhez sem, hogy elkezdte megtalálni a szépet olyan dolgokban, ami közvetlenül nem kapcsolódtak a kajához.


a haláltudat és halálfélelem:

Nem élhet igazán az a lény/gép, akiben nincs semmilyen halálfélelem. Ez nagy valószínűséggel fontosabb mint az összes többi, amit fentebb felsoroltam.


az élettudat és az életfélelem:

Egy gépnek csak akkor lehet öntudata, ha tudatában van annak, hogy ő él, tudatában van annak, hogy az életben vannak kihívások, amelyektől időnként megijedhet.

2021. jún. 17. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Etikai kódex:


És végül, ez lemaradt, pedig ez is fontos. Amíg egy gépnek/állatnak nincs egy saját etikai kódexe ami szerint él, addig nem valószínű, hogy rendelkezik öntudattal. Lehet, hogy egyes emberek etikai kódexe negatívan érint más embereket, ettől függetlenül mindenkinél megvan ez a kódex.

2021. jún. 17. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
De van etikai kódexe úhy hívják logika
2021. jún. 18. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Hmmm... ezen most elgondolkozom. Szerintem nem feltétlenül, mivel időnként az egyes emberek etikai kódexe teljesen nélkülözi a logikát, de egy gép esetében talán tekinthetjük annak.
2021. jún. 18. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!