Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kozmikus háttérsugárzás...

A kozmikus háttérsugárzás 2D-s ellipszis ábrázolását, gondolom egy gömbnek kel elképzelni, ezt a körülöttünk lévő tér/univerzum minden irányából térképezték fel, tehát ennek az ábrázolásnak/gömbnek a középpontjában/origójában vagyunk?, vagy ...

Figyelt kérdés
...az űr egyik irányából rögzítették és félgömb akar lenni az az ellipszis, és magunkat ettől a méréstől/ábrázolástól távol a felszínére helyezzük?

2021. júl. 2. 12:52
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Gömb, minden irányból jön.

Érdekessége, hogy van az egésznek egy 700 km/mp eltolódása, tehát olyan, mintha mi ennyivel mennénk. Ezt ki szokták korrigálni az ábrázolásban.

2021. júl. 2. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod, jól gondoltam akkor, hogy minden irányból mérhető, meg mindent áthat. Megzavart egy kicsit az ősrobbanás ezen ábrázolása

[link]

De így viszont nem értem, hogyan bizonyíthatja az ősrobbanást egy minden irányból érkező háttérsugárzás.

2021. júl. 2. 15:15
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

"hogyan bizonyíthatja az ősrobbanást egy minden irányból érkező háttérsugárzás"

Egyrészt a sugárzás jellege, másrészt épp az a tény, hogy látszólag konkrét forrás nélküli sugárzásról van szó.

2021. júl. 2. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Ez az ábra a (most) látható világunk méretét mutatja az idő függvényében.

Nem ilyen az alakja!


A sugárzás meg azért érkezik minden irányból, mert annak idején is minden irányban ment.

A különbség annyi, hogy akkoriban folyamatosan elnyelődött mindenhol (nem volt átlátszó a világ), aztán, amikor lehűlt a plazma, egyszer csak átlátszó lett, a sugarak pedig onnan kezdve mentek tovább, amerre éppen tartottak.

A világ minden tája felé.

Ez megy ma is.

Bárhova állnál a világban, ugyanezt látnád ott is.

2021. júl. 2. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

3# Kutya legyek, ha értem! A lényeg, hogy te, meg akinek kell érti.

Biztosak lehetünk benne, hogy nem csak azon galaxisok sugárzása, amiknek a fénye még nem ért el hozzánk, vagy amiket, még látunk, de már elpusztultak valójában és a pusztulásuk sugárzása (hője) már elért hozzánk, de a fénye, képe még nem?

De ha azt mondod, hogy biztosan nem származhat égitestektől, meg, hogy konkrét forrás nélküli, de egy eredetű sugárzás hiszek neked.

Kezdem érteni amúgy, hogy olyan nagy a világegyetem, hogy olyan kicsi részét érzékeljük, hogy előttünk, mögöttünk, mellettünk kb. ugyan akkora a sugárzás értéke, de az említett ábrázolása nem azt mutatja amire eddig gondoltam.

2021. júl. 2. 22:58
 6/13 anonim ***** válasza:

"azon galaxisok sugárzása, amiknek a fénye még nem ért el hozzánk"

Nana!

Amelyiknek a fénye még nem ért el hozzánk, az nem ért el hozzánk.

Abból nem látunk semmit.


"vagy amiket, még látunk, de már elpusztultak valójában és a pusztulásuk sugárzása (hője) már elért hozzánk, de a fénye, képe még nem?"

Amelyik már elpusztult, de a fényét még látjuk, az:

- egyrészt normális képnek látjuk. Csillag formája van, nem minden irányból jön.

- másrészt a pusztulása képe még nem jutott el idáig!


A háttérsugárzás egy olyan rádióhullám, ami kitölti az egész világot, és mindenütt majdnem egyforma.

Úgy képzeld el, hogy száguldoznak a fotonok MINDIG, MINDENÜTT és MINDEN IRÁNYBAN az egész világban, és ezekből azokat látjuk, amelyek éppen elértek hozzánk.

De ezek egyformák, és mögöttük mindig a ott a következő, szintén ugyanolyan, és ezért látjuk ezt állandó sugárzásnak.

2021. júl. 2. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat mindenkinek, ment a pipa.
2021. júl. 2. 23:28
 8/13 A kérdező kommentje:

Gondolkoztam sokat, a kezdeti plazmagömb "felfúvódása" valóban segít a megértésben a robbanással szemben.

Tudom, hogy a fény sebességénél semmi sem mehet gyorsabban relatíve, nekem is sántított az agymenésem amit az égitestek által kibocsátott rádióhullámról írtam, de tudtommal bocsátanak ki (vagy csak visszaverik) a rádióhullámot, biztos nem tud gyorsabban ideérni az űrön keresztül egy rádióHULLÁM, mint egy fényRÉSZECSKE, a vizsgálatuk természetéből adódóan nagy távból nézve?

2021. júl. 3. 05:28
 9/13 A kérdező kommentje:
A galaxisok születésének és pusztulásának a képe "effektíve" minden irányból jön. Meg gondolkoztam rajta, hogy ezt a rádió hullámot minden frekvencián fogni lehet/zavarja a TV-t, tehát nem az van, hogy egy frekvencián mérhető, és ez biztosítaná, hogy egy eredetű.
2021. júl. 3. 05:48
 10/13 anonim ***** válasza:

A rádióhullám pont olyan gyors, mint a fény.

Ezt a rádióhullámot nagyon sok frekvencián lehet fogni, gyakorlatilag folytonos a spektruma.

Sokkal gyengébb, mint a tv adások, ezért nem zavarja nagyon.

2021. júl. 3. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!