Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka hogy több co2...

Mi az oka hogy több co2 bocsájt ki az Amasonas őserdő, mint amennyit elnyel?

Figyelt kérdés
Nem értem. Az őserdők oxigént termelnek. A föld életéhez, szerves egéséhez nélkülözhetetlen az őpserdő nem? [link]
2021. júl. 15. 20:02
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
79%

Elolvastad, amit linkeltél?

Ott a válasz.

Sem hozzátenni, sem elvenni nem tudok belőle...

2021. júl. 15. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:

Nem értem ami abban van. Nincsen természettudományos diplomám, sajnálom. Étetségim sem. Elmagyráznád konyhanyelven is?


Köszönöm szépen!

2021. júl. 15. 20:26
 3/23 anonim ***** válasza:
92%
"Az emisszió nagy részét a tüzek okozzák, amelyek közül sokat szándékosan gyújtanak, hogy így alakítsanak ki területeket a marhatenyésztés és szójatermelés számára. A tüzeken kívül azonban a magasabb hőmérsékletek és az Amazonas délkeleti részét sújtó szárazságok is jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy az erdőség szén-dioxid-forrássá váljon - írja a The Guardian."
2021. júl. 15. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
76%

Az erdők túl vannak értékelve, mint a Föld tüdeje. Az Óceánok a valódi tüdő.

Az erdők elsősorban addig nyelnek el CO2-t, amíg növekedésben vannak. Egy ereje teljében lévő természetes erdő közel semleges ami a CO2 elnyelést illeti. Amennyi új fa nő, annyi el is pusztul bennük. Ezek lebomlanak, visszaadva a benne tárolt CO2-t a légkörnek. Az esőerdőkre nem jellemző a talajképződés, nem épül bele a talajba az elhalt növényekben tárolt CO2.

Ezt a közel egyensúlyi állapotot billenti át most az erdőirtás és a természetes erdőtüzek CO2 kibocsátássá.

2021. júl. 15. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
100%
akkor mégiscsak van értelme fát ültetni?
2021. júl. 15. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
69%

A fotoszintézis aránya a megvilágított órák számától függ, mert az asszimiláció folyamata megfordul a disszimilációval, így éves viszonylatban közel kiegyenlíti egymást.

A növények a legtöbb tápanyagot, így a szént is a gyökérzeten keresztül veszik fel, ezért a légkörből még a növekedési szakaszban is kevés széndioxidot távolítanak el, viszont elégetésükkor majdnem a teljes széntartalom CO2 formájában a légkörbe kerül, ezért az erdők telepítése közel sem fedezi az elégetett üzemanyagok által kibocsátott szennyezést, főleg nem a felolvadó permafrost általi metán kibocsátást.

Az erdősítés rendkívüli felértékelése így erős túlzás.

2021. júl. 15. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

#6-os, én nem vagyok biológus (érettségim azért van, de az sem bioszból); nagyjából én is így tudom, ahogy írtad, de ezt a mondatodat azért alátámaszthatnád valamivel:

"a szént is a gyökérzeten keresztül veszik fel".

Milyen szénvegyület van jelentős mennyiségben a talajban, amit egy zöld, hajtásos növény (a kérdésben szereplő őserdők növénytömegének nagy része szerintem ugyanis ilyen) a gyökérzetén keresztül érdemi mennyiségben fel tud szívni?

2021. júl. 16. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

Az unokahúgom biomérnök és a közelmúltban beszélgettünk a lombtrágyákról és a humuszból felvehető szerves anyag tartamú trágyákról, műtrágyákról és mutatott egy tanulmányt, de sajnos nem találom a linkjét.

Valamelyik biokertészet mellékletében volt, ahol kőzetgyapoton termelnek paprikát egész évben és számítógép adagolja a növényeknek a tápanyagot az öntözővízbe, teljes pontossággal le volt írva a módszer, tudományos igényességgel.

Sajnos jelenleg nem tudom elérni az unokahúgomat, ha sikerül, akkor megadom a linket, ennél jobbat nem tudok kitalálni, azon kívül, hogy talán te magad is keresgélhetsz ebben a témában a neten, bizonyára máshol is kifejtik a gyökérzet prioritását a növények tápanyag ellátásával kapcsolatban.

Bocs.

2021. júl. 16. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
83%

Természetesen próbáltam rákeresni, mielőtt válaszoltam, de csak nitrogén- foszfor- és káliumfelvételről találtam (nameg a nyomelemekről), de ezeket sem írták, hogy milyen vegyületeik döntőek a növényi tápanyagellátásban.

Konkrétan a szén gyökérzeten kerüli felszívásáról viszont semmit nem leltem.

Azért gyanús, amit írtál, mert a Föld nagyságú és helyzetű kőzetbolygók kémiailag stabil állapotukban széndioxid-légkörrel rendelkeznek.

A Föld tudtommal azért lehet ilyen hosszú ideje instabil állapotban (N2: 78%, O2: 20%, CO2: 0,04%!), mert a növények a több millió évig tartó fotoszintézisükkel kivonták a széndioxidot, a szenet lekötötték/eltemették, és ennek révén került az állati lét kialakulásához szükséges mennyiségű oxigén a légkörbe.

2021. júl. 16. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
100%

Éppen a nagy széntelepek és olajmezők kialakulása jelzi, hogy az elpusztult növények és állatok maradványainak széntartalma nem kerül vissza széngázként a levegőbe, hanem többségében a talajban marad.

Éppen ezért szén mindenhol van a talajban, ahol szerves anyag tartalom létezik, elvileg még a sivatagok homokjában is, csak kisebb mennyiségben.

A linkben, amit a hidrokultúrás növénytermesztéssel kapcsolatban jeleztem, a szén is szerepel, mivel ott nem humuszban történik a növénynevelés, így azt is adagolják a paprikának.

Már többször hívtam az unokahúgomat, de ki van kapcsolva a telefonja, majd később válaszolok, ha sikerül beszélnem vele.

2021. júl. 16. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!