Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a világegyetem tágul és...

Ha a világegyetem tágul és nem mi vagyunk a középpontjában, akkor miért van az, hogy mégis minden irányban ugyanolyan távol van az a rész, ahol csak háttérsugárzás van?

Figyelt kérdés
Ha az ősrobanáskor a világegyetem tágulni kezdett akkor gyaníthatóan mi is az egyik középponttol táguló részébe kerültünk. Ha pedig nem a közepén vagyunk, akkor az egyik irányban több univerzumrésznek kellene lenni, mint a másik irányba, és ahol több van, ott 13 mlliárd fényévnyire még bőven galaxisoknak kellene lenni, míg amelyik irányban kevesebb, ott el sem láthatnánk addig, mert sokkal hamarabb vége kellen hogy legyen és találkozni kellene a háttérsugárzással. De az minden irányban egyforma távol van, tehát mégiscsak mi vagyunk a világegyetem középpontján. Ez viszont felettébb gyanús.

2021. aug. 26. 13:37
 1/7 anonim ***** válasza:
85%
A "nem mi vagyunk a középpontjában" nem azt jelenti, hogy máshol van a középpont. Nincs középpont, bárhonnan nézve ugyanakkora az univerzum, minden irányban.
2021. aug. 26. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
93%

Ennek járj még egyszer utána, és olvass többet róla.

Hogy értsd: a látható univerzumunk közepén vagyunk, mert mindenfelé mi nézünk. Kb 13 milliárd fényévre látunk el, pontosabban a kb. 13 milliárd éve felénk tartó fényt tudjuk még érzékelni. Az ettöl távolabbról induló fény képtelen eljutni hozzánk, mert a tér amiben a fény halad ekkora távolságon már a fény sebeségénél gyorsabban tágul, tehát két, egymástól több mint kb.13 milliárd fényévre lévö pont között egy év alatt többet tágul a tér mint amit a fény meg tud tenni ugyanannyi idö alatt. Ez a ma legelfogadottabb álláspont.

Fogalmunk sincs hogy a látható részen kívül mekkora a világegyetem, ill, hogy mi van ott egyáltalán. Azt sem tudjuk, hogy a látható rész hol található az egészben. A háttérsugárzás mindenhol ott van, mondhatnánk rá, hogy ez a világegyetem közege.

2021. aug. 26. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
92%
Kérdező, mondjuk, hogy a Föld mindenütt sima, mint egy üveggolyó, mintha az Alföld lenne mindenhol. Ha valahol körülnézel, akkor a horizont minden irányban ugyanolyan messze van. Ha elmész pár ezer kilométerrel odébb, ott is. Bárhol állsz, joggal gondolhatod, hogy a földfelszín közepén állsz. Ez is felettébb gyanús? :))
2021. aug. 26. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
77%
Három válasz, három különböző megközelítés, három eltérő megfogalmazás. És mégis, mind ugyanolyan igaz. Mert az igazság minden nézőpontból az, feltéve, hogy logikus a levezetés.
2021. aug. 26. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Mojjo ***** válasza:
100%

Ha érdekel, egy asztrofizikus rövid 10 perces vidije a témáról:

[link]

2021. aug. 26. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Prokopf ***** válasza:
74%

Ha egy rendszernek nincs meghatározható középpontja, mert a meghatározáshoz szükséges feltételek valamennyi pontjára igazak, akkor bármelyik pontja tekinthető középpontnak, illetve tetszés szerint akár mi is kinevezhetünk egyet.


Ergo egyidejűleg akár mindegyik eddigi válaszadónak egyformán igaza is lehet.

2021. aug. 26. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

#5: Köszi, ez érdekes videó, jól elmagyarázza a lényeget.

És talán az a legvalószínűbb, hogy egy négydimenziós gömb 3D-s felszíne a mi univerzumunk, így logikusan a középpont nem értelmezhető, csak egy negyedik dimenzióban, viszont 3D-ben lehet hogy összeér, de az meg túl van az érzékelhető univerzum határán. Mint ahogy a föld is gömb és nem lapos, csak az a rész, amit mi belátunk. (Vagy esetleg nincs is túl, csak amit mondjuk jobbra látunk galaxist, az a vele szemben balra lévő galaxis jópár milliárd évvel ezelőtti állapota.)

2021. aug. 27. 11:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!