Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kérdések az élet keletkezéséről?

Kérdések az élet keletkezéséről?

Figyelt kérdés

1. Richard Dawkins - Az önző gén című könyvében olvastam a replikátorról, az önmagát masoló molekuláról. Egy ideig ezt tekintettem az első létformának, de itt olvastam azt, hogy a replikátor még nem jelenti az élet keletkezését. Minek a megjelenésétől számoljuk akkor azt, hogy létezik a földi élet?


2. Azt tanultam az iskolában, hogy az evolúció során először a prokarióták, az eukarióták, majd ez utóbbiból a gombák-növények-állatok hármasa jött (legalábbis remélem, jól értettem).


De ebben a folyamatban hová helyezzem el időben a LUCA-t, vagyis a last universal common ancestor-t. A prokarióták elé?


2021. nov. 5. 12:45
 1/4 LeonScottKennedy ***** válasza:
88%

A LUCA nem az első élet volt a Földön, de az maradt fent, és az lett a ma élő minden életnek a közös őse.

Viszont nem tudni pontosan, hogy mi volt a LUCA, hipotézisek vannak, a genom azon szekvenciájából, amit a LUCA-nak tulajdonítanak. Abból jöttek létre a prokarióták, majd eukarióták, és az eukariótákból pedig minden más, amit ma ismersz.

2021. nov. 5. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 sadam87 ***** válasza:
67%

"Az önző gén című könyvében olvastam a replikátorról, az önmagát masoló molekuláról."

Vannak olyan elképzelések, hogy először ilyenek jöhettek létre (pl. RNS világ hipotézis), de ez csak hipotéézis, nincs bizonyítva. Én sem mondanám élőnek. Az élet alapmodelljét Gánti Tibor írta le a chemoton modelljében. Eszerint egy élő rendszernek (chemotonnak) három alrendszere kell legyen:

- információs alrendszer

- anyagcsere alrendszer

- membrán alrendszer

Egy önmásoló molekulának (például RNS-nek) ezek még nincsenek meg, például csak akkor tud másolódni, ha a szükséges alegységek és energiaforrás megvan a környezetében.


"Azt tanultam az iskolában, hogy az evolúció során először a prokarióták, az eukarióták, majd ez utóbbiból a gombák-növények-állatok hármasa jött"

Az állatok, növények és gombák is eukarióták, de valami ilyesmik.


"De ebben a folyamatban hová helyezzem el időben a LUCA-t, vagyis a last universal common ancestor-t. A prokarióták elé"

Ahogy az első válaszoló írta, a LUCA az össze ma élő élőlény utolsó közös őse. Nem feltétlenül ez volt az első élőlény, sőt, szinte biztos nem. (Sőt még az sem biztos, hogy egy adott élőlény volt, van olyan elképzelés is, hogy egy életközösség alkotta a LUCA-t, amelyek tagjai sűrűn cseréltek örökítőanyagot egymással.) Azért az valószínűnek tűnik (de nem biztos), hogy a LUCA nagyjából egy mai prokariótára hasonlított.

A sztori vlalami olyasmi lehetett, hogy először valahol (például mélytengeri hidrotermális körtőben kialakultak olyan kémiai ciklusok, ami során összetettebb molekulák jöttek létre (aminosavak, nukleotidok, stb.). Egy idő után megjelenhettek önmásoló molekulák (RNS-ek), amelyek immár evolúcióra voltak képesek. Ezek az evolúciójuk során összetettebbé válhattak, például fehérjék is kapcsolódhattak hozzájuk, később membránburokra is szert tehettek, így létrejöhettek az első sejtek. A LUCA valószínűleg ez után élhetett (nem olyan nagyon sokkal), a mai baktériumok és az eukraoóták + archaeák (ősbaktériumok) közös ősének szétvélésakor. Tehát korábban is élhettek élőlények, csak azoknak minden (minden más) utódjuk kihalt. Az eukarióták pedig jóval később jöttek létre.

Persze ez csak egy lehetséges történet, ráadásul nagyon leegyszerűsített, van még bőven kérdőjel. Ha ez a téma érdekel, ajánlom figyelmedbe Maynard-Smith és Szathmáry "A földi élet regénye" című könyvét, melynek az első fejezetei ezzel foglalkoznak (és szerintem a későbbiek is elég érdekesek). Ismeretterjesztő könyv, szóval elég érthető, ugyanakkor az írók a téma elég komoly szakértői (részben sajno már csak voltak).

2021. nov. 5. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2021. nov. 6. 00:06
 4/4 anonim ***** válasza:
Nézd meg még az archeákat is.
2021. nov. 6. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!