Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A banán valóban radioaktiv,...

A banán valóban radioaktiv, eredendően valamilyen minimális szinten?

Figyelt kérdés
2021. dec. 3. 05:50
1 2 3 4 5
 11/49 EagleHUN ***** válasza:
100%

Igen a banán sok Káliumot és ezzel K40 -et is tartalmaz ami radioaktív.

Nem csak a héj hanem amit megeszünk az is.

De összességében ez messze nem egy veszélyes dózis.

2021. dec. 3. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/49 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Azért nem vagyok arról meggyőződve, hogy ez olyan jelentős hatás."


Lehetséges, hogy a bejutó kozmikus sugárzás többet dolgozik a dolgon, de azért a hatás ott van.

Bizonyára nem olyan mértékben, mint a növénynemesítőknél szándékosan bevetett dózis, de azért ott van.

2021. dec. 6. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/49 EagleHUN ***** válasza:

"a növénynemesítőknél szándékosan bevetett dózis"


Hol és ki vet be és mit növénynemesítési céllal amit dózisban mérnek?

2021. dec. 6. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/49 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Hol és ki vet be és mit növénynemesítési céllal amit dózisban mérnek?"


A növénynemesítés.

Indukált mutáció a szakkifejezés, kémiai úton vagy izotópokkal besugárzással gyorsított mutáció a cél.


Nem akarok hazudni, vagy a pirosbelű grapefruit, vagy a vérnarancs kitenyésztése is ezzel történt.

2021. dec. 6. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/49 EagleHUN ***** válasza:

Ja értem. Akkor az csak egyszeri behatás volt és a maradandó mutációt szaporítással / tenyésztéssel megtartották a későbbiekben is.


Tehát ilyen esetben azért nagy mennyiségű sugárszennyezett anyagot nem generálnak és remélhetőleg a természetbe sem került ki.


(Kissé félreérthető volt és már kezdett égnek állni a hajam azért kérdeztem vissza. De akkor ez nem egy mindennapi bevett laboron kívüli dolog. Ahol mondjuk a növénytermesztő venne egy zacskó valamit és kézzel kiszórogatná a földön mint a műtrágyát elősegítendő a nemesítést...)

2021. dec. 6. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/49 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Tehát ilyen esetben azért nagy mennyiségű sugárszennyezett anyagot nem generálnak"

Nem, egyáltalán nem. Hordozott radioaktivitás itt nincs.


Egyáltalán csak a radioaktivitás, mint hatásos mutációs forrás témája miatt hoztam fel.


Itt alkalmi.

De a termesztett növényeknél a háttérsugárzás állandóan jelen van.

2021. dec. 6. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/49 sadam87 ***** válasza:
100%

#12

"Lehetséges, hogy a bejutó kozmikus sugárzás többet dolgozik a dolgon, de azért a hatás ott van."

Nem állítottam, hogy a kozmikus sugárzás hatása jelentősebb lenne a kozmikus sugázásokénál (a kozmikus sugárzást még csak meg sem említettem), hanem azt állítottam, hogy a mutációk nagy része valószínűleg nem külső hatásra, hanem spontán, a DNS másoló rendszer hibája miatt jön létre.

(Most látom, hogy a verzió, amit a cikkből linkeltem, nem szabadon hozzáférhető, csak pont olyan helyről írtam, ahol el tudtam írni. Linkelek egy szabadon hozzáférhető verziót.)

[link]

Egyékbént a kozmikus háttérsugázás hatása általában gyengébb, mint a radioaktív izotópoké.

[link]

Abban igazad van, hogy például radioaktív sugárzással növelhető a mutációk száma, és ezt ki is lehet használni. De ez még nem jelenti azt, hogy a háttérsugárzás hiányában ne lenne elég mutáció. Elég abba belegondolni, hogy az élőlények képesek alkalmazkodni az evolúció során erősebb hátérrsugárzáshoz is, egysezrűen úgy, hogy hatékonyabbá teszik a hibajavítást. Ugyanígy romolhatna is a hibajavítás hatékonysága, ha csökkenne a háttérsugárzás mértéke.

2021. dec. 6. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/49 sadam87 ***** válasza:

Na, bakker másodjára sem sikerült a szabadon hozzáférhető linket beszúrni a cikkhez. :S Ez az:

[link]

2021. dec. 6. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/49 Wadmalac ***** válasza:
100%

"azt állítottam, hogy a mutációk nagy része valószínűleg nem külső hatásra, hanem spontán, a DNS másoló rendszer hibája miatt jön létre."


Pontos arányokat valószínűleg nem is lehet kimérni, mennyi hiba melyikből származik.


Egyetlen közelítés az lehet, ha megnézzük, hogy magasabb környezeti radioaktivitás bizonyos korokban vagy területen milyen hatással van, volt az evolúcióra.


Úgy néz ki, hogy nagyon nem elhanyagolható.

[link]


Persze ez nem mond pontos adatot arról, mennyivel lassítana a radioaktivitás hiánya.

2021. dec. 7. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/49 sadam87 ***** válasza:

"Egyetlen közelítés az lehet, ha megnézzük, hogy magasabb környezeti radioaktivitás bizonyos korokban vagy területen milyen hatással van, volt az evolúcióra."

Miért is ez lehet az egyetlen közelítés?

"Úgy néz ki, hogy nagyon nem elhanyagolható."

1. Nem állítottam, hogy elhanyagolható.

2. A cikk alapján a radioaktivitás 3-szoros növekedése a mtDNS-ben 60%-al, a nukleáris DNS-ben 30%-al növelte a mutációs rátát. Ez persze egyáltalán nem kicsi, de másrészt mégis arra utal, hogy alapesetben a mutációk nagyobb része nem a radioaktivitás miatt keletkezik.

(Például ha lineáris összefüggést tételezünk fel, akkor az "alap" radioaktivitás esetén csak a mutációk 20, illetve 10%-át okozná a radioaktivitás a két típusú DNS esetében. Persze egyáltalán nem biztos, hogy lineáris az összefüggés, meg az is kérdés, hogy pontosan milyen radioaktivitás szint jellemző a környezetre.)

Azt nem kétlem, hogy a háttérsugárzás mértékének hatása van az evolúció tempójára (a mutációs rátára), de azt nem hiszem, hogy a háttérsugárzás nélkül lényegesen lassabb lenne az evolúció.

2021. dec. 7. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!