Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A csillagászatban miért...

A csillagászatban miért vannak más számok mindig?

Figyelt kérdés
Pl megnézem hogy mekkora a Tejútrendszer átmérője. Valahol azt írja 97.000, valahol 100.000, a másik oldalon 105 ezer fényévnél több...

2021. dec. 4. 22:38
 1/7 anonim ***** válasza:
95%
Mert határa sincs igazán. Nincs konkrét pont, ahonnan kezdődik. Nem teljesen kör alakú. Lehet a 105 ezer fényév, ahol a légszélesebb, 97 ezer pedig a minimum, a 100 ezer meg átlag.
2021. dec. 4. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
87%

Ez pont olyan, mint a földi légkör vastagsága, arra sem fogsz pontos értéket találni, mert nincs éles határa.

Ráadásul a mérési/számítási módszerektől is függ, amik fejlődnek:

[link]

[link]

[link]

2021. dec. 4. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
86%
illetve gyakori a nagy pontatlanság, különböző módszerekkel különböző értékek jönnek ki
2021. dec. 5. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Meg a fentiek mellett részben azért is, mert benne vagyunk magában a galaxisban, tehát magától a galaxisunk anyagától nem látjuk magát a galaxisunkat, kitakarja előlünk önmagát (legalábbis egy nagy részét).
2021. dec. 5. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
57%

Nem a mérési pontatlanság miatt! Amikor mérünk valamit, meghatározzuk a széleit. A légkör esetén például az alsó mindenki számára világos, a föld felszíne. Ám a légkör sűrűsége (elég magasan a jellege is) változik, ezért egyfelől nincs mindenki által elfogadott határvonal, amire azt mondhatjuk, ami innen az légkör, ami túl az nem. Másfelől sok szempontból vizsgálhatjuk. Például más a felső határ, ha magunk akarunk ott létezni (nyolcezer méter fölötti hegyeket halálzónának nevezik, mert elég csekély ideig tud ember ott tartózkodni anélkül, hogy belehalna. Más a határ, ha hőlégballonról van szó. Megint más, ha egy űrhajó tér vissza a légkörbe.

Ugyanez a helyzet a Tejútrendszerrel. Kétségtelen, hogy mérni se könnyű (például mindig van műszer hibahatár), de fontos kérdés az is, milyen célból mérünk. Eltérő célok esetén eltérő lehet az a pont, ahol még érdemes a dologról beszélni.

2021. dec. 5. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
#5 de eredetileg nem a légkörről szólt a kérdés, hanem a Tejútrendszerről, ott már a sima távolságmérést is elég nagy hiba terheli. (nem beszélve arról, hogy nem igazán látunk át a "túloldalra", a centrum térsége nagyon megnehezíti a mögötte levő objektumok megfigyelését és mérését)
2021. dec. 5. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

"Nem a mérési pontatlanság miatt"

De, többek között amiatt is. Például tudjuk, hogy egy távoli csillag vagy halmaz a Tejútrendszer része, akkor annak a távolsága elég fontos részlet.

A fenti első linkről:

"A Kanári-szigeteki Asztrofizikai Intézet (IAC) és a kínai Állami Csillagvizsgáló Intézetek (NAOC) kutatói megállapították, hogy vannak még csillagok a galaxis eddig ismert sugaránál kétszer nagyobb távolságra is. A Tejút közepe körülbelül 8 kiloparszekre van a Földtől, a Tejút sugara körülbelül 15 kiloparszek. Az újonnan felfedezett csillagok a Tejút közepétől 25 kiloparszekre keringenek."

Ezen felül viszont, a harmadik linkről:

"A tudósok az APOGEE és LAMOST tudományos projektekből származó adatok statisztikai elemzése révén jutottak erre az eredményre."

2021. dec. 5. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!