Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom igazolni, hogy a...

Hogyan tudom igazolni, hogy a Föld kerek? Hogyan tudom igazolni, hogy a Föld kering a Nap körül, és nem fordítva?

Figyelt kérdés

Nemrég olvastam egy Neil deGrasse Tyson HVG-s interjút, és abban igaza van a csillagásznak, hogy nem igazán tudnám megcáfolni egy lapos Föld hívő gondolatát. Azt leszámítva, hogy nem így tanultuk az iskolában. Illetve egy érvet fel tudok hozni: Ha az összes bolygó hellyel-közzel gömb alakú, akkor miért a Föld lenne a kivétel, na mindegy. Hogyan tudom igazolni, hogy a Föld kerek?


Viszont tegyük fel, hogy egy vallásos diktatúra létrejön, amely során igény merül fel a természettudományos tények megváltoztatására. Pl.:


"Azt hiszed,hogy nem tudunk kettős csillagászati rendszert alkotni? Aszerint, ahogy éppen szükségünk van rá, a csillagok lehetnek közel vagy távol. Azt hiszed, hogy matematikusaink nem tudnák megcsinálni? Megfeledkezel a duplagondol-ról?"

George Orwell, de lehet a Szolgáló lány meséjére is gondolni.


Hogyan tudom igazolni, hogy a Föld kering a Nap körül, és nem fordítva?


Itt az interjú linkje:

[link]



2021. nov. 30. 06:23
 1/8 anonim ***** válasza:
98%

Holdfogyatkozáskor kerek árnyéka van a Földnek.

Foucault-ingával kísérletileg igazolható a forgás.

2021. nov. 30. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Koplárovics Béci ***** válasza:
89%
Hát ha a laposföld-hívőkkel kell vitatkozni, akkor az is érv, hogy ugyebár "Amíg a Föld kerek, mindig lesznek rockerek!". És mivel még vannak rockerek, szükségszerű, hogy a Föld kerek...
2021. nov. 30. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
98%
Ami elsőnek eszembe jut, és viszonylag könnyen kivitelezhető, hogy a tengereken a látohatárral lehetne bizonyítani, hogy nem sik, egyenes a föld felszine. Két hajo távolodik egymástól, távcsővel figyelik egymást, erős lámpával jelzéseket adnak, és kb 30-40 km után nem látják már egymást, mert a látohatár alá buknak a görbület miatt.
2021. nov. 30. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
89%

A Föld nem kerek, hanem gömb, pont ezt kellene bizonyítani.

Szabad szemmel is látható: pl. a Balaton, hosszában...

2021. nov. 30. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A nagy Levin ***** válasza:
86%
Hogy egészen pontosak legyünk, nem gömb, hanem geoid.
2021. nov. 30. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
53%

1, na aztán a Focault ingás kísérletet konzekvensen el tudja egy ember végezni a sufniban 😂


Itt a beszélgetés végén írják, hogy az egy anomális miatt pont a kerek Földet bizonyítja. A Hold árnyéka pedig egy olyan szimuláció ami a laos Földön érthető

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

2021. nov. 30. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nyilvános Foucault-ingás kísérletet gyakran szoktak csinálni, kedves kérdező is szervezhet ilyet, megoldható. Az, hogy egyes blogokon marhaságokat terjesztenek a kísérlettel kapcsolatban, nem mérvadó, a kérdező arra kíváncsi, hogyan tudja ellenőrizni a forgást.


Kíváncsi lennék arra a konzekvens laposföld elméletetre, ami jól magyarázza az összes megfigyelhető jelenséget a Holddal kapcsolatban, de szintén nem ez volt a kérdés, hanem az, hogy mivel lehet bizonyítani a kerekséget.

2021. nov. 30. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha a föld lapos lenne és a nap keringeringene körülötte, akkor mikor a nap elől lenne közepén akkor az egész világon kellene süssön a nap, de ilyen nincs. Ha meg hátul lenne ahol semmi sincs akkor sötét kellene legyen az egész világon de ilyen sincs.

Másik dolog meg az hogyha a föld lapos lenne hogy tudnánk Angliábol meg Japánból is Amerikába repülni vagy hajózni?

2021. nov. 30. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!