Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan élőlény amelyik...

Van olyan élőlény amelyik gyorsabbnak vagy lassabbnak látja az idő múlását mint az ember?

Figyelt kérdés
2022. ápr. 12. 17:58
1 2
 1/17 sadam87 ***** válasza:
77%
Miért, az emberek egyforma gyorsnak látják az idő múlását?
2022. ápr. 12. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A nagy Levin ***** válasza:
67%
Szerintem egyedül az ember képes felfogni az idő múlását.
2022. ápr. 12. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Hááát... körkérdéssel kellene ezt megoldani. - Jó napot, moha/ tulipán/ cinege/ béka/ farkas koma/ medve úr! hogy látod te az idő múlását?

Az embernél van egy olyan jelenség: ha sok minden történik egy időtartamban, azt rövidnek érezzük alatta, utána meg hosszúnak. Ha "unalmas", nem történik semmi hosszúnak érezzük, de utána visszagondolva rövidnek. Gumi-idő.

2022. ápr. 12. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Pont most láttam egy ismeretterjesztőt, amiben részletesen ecsetelte a narrátor, hogy a ragadozó dinoszauruszok zsákmányszerzés közben lassabbnak látták a cselekményeket. Mondjuk fogalmam sincs, hogy ezt hogy az istenbe állapították meg 65 millió év távlatából. Azt fixen tudom, hogy pl a galambok nem mozgónak látják a dolgokat, hanem állóképek sorozatát. De azt ne kérdezd, hogy ezt is honnan tudják, nyilván nem a galambok mesélték el.
2022. ápr. 12. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

A legegyszerűbb példa a kisgyerek és az öregek. A kisgyerek úgy érzi, hogy nagyon lassan telik, az öregek szerint meg repül az idő.

Másik példa, egy tengerparti nyaraláson rohan az idő, a fogorvosi váróban meg iszonyúan lassan telik.


Azok az élőlények, amik nem elég intelligensek az idő felfogására, nem értik a múlt-jelen-jövő fogalmát és folyamatosságát, azok számára sehogy sem telik. Azoknak csak a MOST létezik. A kísérletek arra mutatnak, hogy kevés élőlénynek van fogalma az időről.

Néhány, amelyeknek a kísérletek szerint van időfogalma: majom, elefánt, papagáj, holló, polip, delfin, de biztos van még néhány. Amelyik állatnak van ÉN-tudata, azok között lehet néhánynak valamilyen fogalma az időről is.

2022. ápr. 16. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Tevenyereggyarto ***** válasza:
Ez amúgy egy érdekes téma ,hogy az egyes állatok hogyan érzékelik az időt, mennyit fognak fel belőle. Például a halaimnak biztos nincs annyi esze ,hogy tudatosan felfogják a múlt-jelen-jövő koncepcióját mégis “tudják” mikor van etetés, láthatóan másképp viselkednek az etetés előtti percekben még mielőtt nekilátnék a kajájuk előkészítésének.
2022. ápr. 16. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Attól, hogy agyilag nem fogják fel az időt, még rengeteg folyamat zajlik bennük, ami figyelmezteti őket bizonyos cselekvésekre. Például az emésztési folyamatok. Ezek a folyamatok különféle, többnyire a keletkező vegyi anyagok révén figyelmeztetik őket a teendőikre. Az agyuk nem érzékeli az idő múlását, egyéb történések hatására cselekszenek. Valamilyen belső óra kialakul az élőlényekben, amit az éjjel-nappal, az évszakok szinkronizálnak, de ez csak a legfejlettebb élőlényekben kezd tudatosulni.

A halaidat példának véve talán az éhség, az emésztőnedvek felszaporodása lehet az általad leírt viselkedésük mozgatója.

2022. ápr. 17. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#7


Igen, erre én is gondoltam ,hogy az emésztésüknek több köze van. Ugyanakkor mégis a koplalónap utáni napon (merthogy heti legalább 1 napot koplalnak, de van mikor becsúszik +1 nap) is többnyire csak az említett etetés előtti időszakban viselkednek másképp, holott olyankor egész nap éhesek (vagy legalább is éhesebbek mint máskor napközben). S nem attól ,hogy elkezdem előkészíteni a kajájukat s felismernék a mozdulatokat mert egyébként azokat is egy idő után felismerik, tudnak tanulni. Az biztos ,hogy több dolog együttese ez. Mondjuk rendszerint lámpaoltás előtt egy órával etetek s gondolom ezzel is összekapcsolják a dolgokat. Megszokták ,hogy meddig van világos s ahhoz igazodnak. Viszont akkor ez is azt jelenti ,hogy –ha nem is tudatosan– valamilyen szinten “felfogják” az idő múlását, nem “csak jelen” van nekik. Félre ne értsd, nem azt mondom ,hogy ne lenne igazad, csak leírtam a tapasztalataimat.


S erre írtam ,hogy ha nem feltétlenül halaknál hanem a náluk bonyolultabb élőlényeknél is milyen lehet az idő felfogása/ megélése. Vagy a tudatosság, ami kapcsolódik is ehhez: mondjuk egy okosabb ragadozó hogyan él meg egy vadászatot. Persze ösztönök vezérlik meg ilyenek, de vajon az ő szemszögéből mi mennyire “tudatos”, mit fog fel az egészből. Vagy egy állatkerti emberszabású hogyan éli meg a vele történteket. Ez az egész szerintem egy nagyon érdekes téma s többek közt ezek miatt is szinte már elképedek mikor valaki képes olyat leírni ,hogy “az csak egy állat, nem fog fel semmit/ nincs öntudata” s mondja ezt kb bármire ami mozog s nem ember.

2022. ápr. 17. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Vajda Gábor ***** válasza:
Érdekes hogy a legyek pl. amikor lecsapod őket...neked az egy pillanat...nekik meg olyan mintha fél perc alatt történne a mozdulat.Ezért tudnak hopp...elrepülni...
2022. ápr. 18. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
off #5 "Amelyik állatnak van ÉN-tudata" Az ásványnak, növényeknek, állatoknak nincs én-tudatuk. Az az ember sajátja.
2022. ápr. 18. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!