Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez csak nekem furcsa az...

Ez csak nekem furcsa az Androméda galaxis és a Tejút ütközésével kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Ugye akkora távolságok vannak az űrben, már akár a Föld körüli pályákon is, hogy például annak a valószínűsége hogy egy fellőtt űrhajó pont ütközzön egy műholddal rendkívül csekély(ám egyre nagyobb, az egyre több űrszemét és műhold miatt), de még így viszonylag kicsi. Annak még kisebb az esélye hogy például két csillag ütközzön, például a szóban forgó 4,5 milliárd év múlva bekövetkező galaxis egyesülésnél, inkább csak a gravitációs pályák fognak sérülni, mintsem ténylegesen két csillag keresztezze egymást. Viszont felmerül a kérdés, hogy ha ekkora távolságok vannak a csillagok között, akkor a galaxisok között még nagyobbnak, vagy legalább akkorának kéne lennie(mármint arányában, tehát az objektum sűrűségre értem), és ennek ellenére is, mégis megtörténik majd egy ilyen esemény, pont a mi galaxisunkkal. Tehát ha egy galaxis ütközés során rendkívül csekély két csillag tényleges ütközése, akkor nem kéne magának a galaxis ütközés eseményének is legalább annyira ritka eseménynek lennie?

2022. ápr. 21. 17:11
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés jó. Két dolgot kell figyelembe venni: Az egyik, hogy a galaxisok hatalmas tömegűek és a nagy távolság mellett is számottevő erővel hatnak egymásra. A két galaxis közeledése is nagyrészt a köztük ható vonzóerő miatt van.

A másik, hogy nagy méretűek. Itt egy ábra, hogy az égbolton mekkora az Androméda a Hold látszó méretéhez képest. (Csak nagyon halvány, ezért nem látjuk ilyennek.)

[link]

A nagy távolság ellenére mégsem tekinthetők két pontszerű objektumnak.

[link]

2022. ápr. 21. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A két galaxis "átmenne simán egymáson a nagy távolságok miatt (elég nagy "üres" tér van mindkettőben az alkotó objektumok között) HA nem lenne tömegvonzás.

Márpedig van és pályamódosítást eredményez az égitestek között.

2022. ápr. 21. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Aha értem. Köszönöm a választ. Tehát akkor az arány a galaxisok mérete és az egymáshoz viszonyított távolságuk között, jóval kisebb mint a csillagok mérete és a csillagok egymáshoz viszonyított távolságágának arányánál. Tehát például ahogy aránylik a nap átmérője (1,3M km) a legközelebbi csillag tavolsagához(4fényév), ez az arány nagyságrendekkel kisebb, mint pl a Tejút mérete (100ezer fényév) és a hozzá legközelebbi Androméda közötti távolság (2,5M fényév)
2022. ápr. 21. 23:19
 4/4 anonim ***** válasza:
Igen, így van.
2022. ápr. 22. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!