Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ki tudom találni az univerzum...

Ki tudom találni az univerzum legnagyobb sebességét?

Figyelt kérdés

Például a müonok is gyorsabbnak tűnnek mint a fény, még is nem gyorsabbnak mondjuk őket, hanem úgy nyújtják a teret és az időt, hogy gyorsabbnak tűnnek.

Tehát annak ellenére, hogy a sebességet a v=s/t -vel számoljuk ki és világos, hogy megjelennek idelent is a müonok, mégsem ezt a nagyon egyszerű számítási módot használjuk, mert lehetetlennek tartjuk, hogy túlélik az utat. És ezért ki van találva, hogy itt a müonokra ilyen hosszcsökkentő, meg idő nyújtó hatások hatnak a sebességének fénysebességközelisége miatt.

Lehet-e kitalálni egy másik túlléphetetlen sebességet, amely szintén egyforma minden inercia rendszerben?

Most így kitaláltam egy sebességét amely 10 m/mp, minden inerciarendszerben egyforma, és ez az univerzum legnagyobb sebessége. Legyen a neve labdasebesség.

Például megpróbálok eldobni egy labdát körülbelül 10 méter/mp sebességgel, de ha véletlenül gyorsabbnak látom a labdát, akkor azt mondom rá, hogy nem is ment gyorsabban, hanem csak úgy csökkentek a hosszok, meg úgy torzult az idő, hogy én azt gyorsabbnak láttam. És minden, ami gyorsabbnak tűnik a labdasebességnél, igazából nem is megy gyorsabban, csak úgy nyújtja a teret és az időt.

Mi a bizonyíték arra, hogy képtelen vagyok kitalálni egy ilyen sebességet?



#fény #fénysebesség #müon #relativisztikushatások #legnagyobbsebesség
2022. máj. 14. 04:38
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
100%

Abban igazad van, hogy nem tudjuk miért pont annyi egyes fizikai állandók (például a fénysebességnek nevezett maximális sebesség) értéke, amennyi. Ezeket mérésekkel lehet meghatározni, illetve más mért dolgokból kiszámolni.


A fénysebességet például vagy megméred közvetlenül, vagy például megméred egy elektromágneses hullám frekvenciáját és hullámhosszát, és ezekből kiszámolod.


[link]


"de tényleg nem lehet kitalálni a kérdés módját a kérdésből"

Akkor talán érthetőbben kellett volna megfogalmazni, nem?

2022. máj. 14. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 A kérdező kommentje:

#11 : Köszönöm a válaszod!

Az elektromágneses hullám frekvenciáját is a fény sebességéből számítjuk ki.

[link]

Tehát oda is behejettesíthetsz egy akármilyen konstans számot, és ugyan úgy visszanyered a behelyettesített konstanst.


,,Akkor talán érthetőbben kellett volna megfogalmazni, nem?"

Akkor talán kérdezz vissza, nem?

2022. máj. 15. 02:29
 13/35 A kérdező kommentje:

Másszóval visszaszámolni csak olyasmiből tudod a fény sebességét, amiben már benne van. Sajnos azt csak mérni lehet. És maga a mérés sem egyedülálló fotonok sebességét méri, mivel a fényt csak úgy tudjuk vizsgálni, hogy az útjába állítunk valamit. Mind ezen túl, egy irányba még soha senki nem mérte meg a fény sebességét, hanem csak az oda-vissza utat. Tudom hogy ez normális körülmények között nem nagy dolog, de ha egy olyan sebességről beszélünk, amely ennyire eltér a józan paraszti észtől, lehet hogy fontos lenne tudni mekkora a sebessége csupán az ,,oda" úton.

Tegyük fel, hogy valaki trigonometriai függvényekkel próbálná visszafejteni a fény sebességét. A trigonometriai függvényekkel úgy mint szinusz, koszinusz, és tangens, valójában arányszámokat számolunk ki, így azokból sem derülhet ki a fény sebessége anélkül, hogy eleve feltételeztünk volna egy legnagyobb sebességet az univerzumban. Így ilyen szempontból is behelyettesíthetek egy akármilyen számot a fénysebesség értékének.

Létezik-e ellentmondás a fenti állításaimmal kapcsolatban?

2022. máj. 18. 06:59
 14/35 Kólauborkával ***** válasza:
100%

{\displaystyle c={\frac {1}{\sqrt {\varepsilon _{0}\mu _{0}}}}\ .}


ahol ugye:

mű0=4pi*10^-7 mágnesess állandó és

epszilon0 =2,782*10^-11 elektromos állandó


nem valami ilyesmire gondoltál?

2022. máj. 19. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 Kólauborkával ***** válasza:
100%

Bocsi, nem sikerült bemásolnom a normálisan kinéző képet, tehát:


c=1/sqrt(mű0*epszilon0)


ahol ugye:


mű0=4pi*10^-7 mágnesess állandó és


epszilon0 =2,782*10^-11 elektromos állandó

2022. máj. 19. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod!

Először is a mű az egy tenzor, absztrakt szorzó.

[link]


Másodszor, mágneses permeabilitás:

[link]

Például (B = mű * H) nagyjából azt jelenti, hogy egy olyan közegben szeretném a mágneses indukciót kiszámolni - a mágneses térerősséggel - amelyben a legnagyobb sebesség a fény sebessége. Ezt te is leírtad c = egy per gyök(mű*epszilon).


Azonban, ha c helyére egy másik legnagyobb sebességet helyettesítek be a te képletedben - mivel mű egy tenzor ez megtehető - teszem azt L = Labda sebesség azaz L = 1/gyök(mű*epszilon), akkor a (B = mű * H) az meg mutatja mennyi a mágneses indukció egy olyan térben, amelyben a legnagyobb sebesség az L (= labda sebesség) méghozzá a mágneses térerősség (H) alapján.


Nem jutottunk sehová, de köszönöm ezt a nagy megpróbáltatást, igen élvezhető volt utána járni a dolgoknak.

Nem zárom le a kérdést, még lehet próbálkozni.

2022. máj. 19. 21:51
 17/35 Kólauborkával ***** válasza:
100%

Én nem értem a problémádat jelenleg, 2 egyetemes állandó (vákuumban), aminek felhasználásával kitudod fejezeni a fénysebesség értékét, a fény meg ugye vákuumban közlekedik a leggyorsabban (tudtommal).


Javíts ki, de szerintem egyik állandót sem a fény sebességével határozták meg innentől kezdve a kérdésed megválaszolásra került (13#).

2022. máj. 19. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 A kérdező kommentje:

Kedves #17,

A kérdésem azért nem került megválaszolásra, mert a mű az tenzor.

Rögtön ki is fejtettem a #16-ban hogy ez miért fontos, és hogy hogyan működik.

2022. máj. 19. 22:33
 19/35 Kólauborkával ***** válasza:
Ezekszerint én vagyok túl képzetlen, mert nem értem a problémádat....de kár.
2022. máj. 20. 06:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 Kólauborkával ***** válasza:
Azért nem értem, mert, ha egy pszeudo-vektorra mondanád, hogy az nem tetszik, megértem, mert ugye az nem lenne független a koordináta rendszer megválasztásával, de a tenzornak épp ez a lényege, hogy koordináta renedszer független. Szóval miér probléma ez? A fénynél nagyon sebességet nem tudsz behelyettesíteni, mármint fizikailag megcsinálhatod, de olyan tulajdonságú anyagunk úgy sem lesz amilyen eredményt ki hoz rá, innentől kezdve meg van a maximális elérhető sebesség a rendelkezésre álló anyagokkal, az meg csak matematikai játék a számokkal, hogy elelmélkedünk nem valós dolgokról.
2022. máj. 20. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!