Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha leejtem a földre a kaját a...

Ha leejtem a földre a kaját a házban tényleg érvényben van az 5 másodperces szabály hogy addig nem tud rajta a baktérium megtapadni?

Figyelt kérdés

Én úgy vettem észre ha egyből felveszem max megfújom picit hogy lefújjam a rátapadt baktériumokat akkor nem kapok semmilyen fertőzést.

De ha sokáig a padlón van a kaja, nézegetem hogy felvegyem vagy ne, és utána mégis felveszem, akkor még a fújkálás ellenére is megakad rajta valami baktérium csoport és fertőzést okoz a gyomorban.

Ez tényleg így működik másoknál is?

Mi ennek a tudományos magyarázata?


2022. jún. 11. 22:10
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mindegy, hogy az asztalra teszed vagy a földre.
2022. jún. 11. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem, nem így működik. Ez egy urban legend, semmilyen tudományos magyarázata sincs
2022. jún. 11. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 sadam87 ***** válasza:
100%

Ahogy a 2. válaszoló írta: az ötmásodperces szabály megalapozatlan mítosz. Egyébként kutatók is megvizsgáláták a kérdést (a legenda kialakulása után), és azt tapasztalták, hogy ha hosszabb ideig érintkezik a kaja a felülettel, akkor valóban nagyobb eséllyel / számban kerlnek rá baktériumok, de ez nem azt jelenti, hogy ne kerülnének rá rövid idő (akár egy másodpercnél is kevesebb alatt). Illetve egyéb tényezők (például az étel nedvességtartalma) jelentősebben befolyásolják a baktériumok átkerülésének az esélyét.

[link]

A fújkálásnak (bár bevallom, néha én is csinálom) eónem valószínű, hogy bármi hatása volna a baktériumokra (legfeljebb ráköpködsz a szádból párat a kajára). Maximum akkor lehet hatása, ha nagyobb szennyeződés (pl. por) került rá (persze itt is számíthat például, hogy mennyire nedves az étel). Meg persze pszichés hatása lehet...

2022. jún. 11. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
80%
Aha működik, és jelenleg, a téli/nyári óraátállítás miatt 1 óra és 5 másodperc a időtartam.
2022. jún. 12. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 TappancsMancs ***** válasza:
77%

Nincs ilyen. Ez amolyan kisiskolás gondolkodás. :) Csacsiság.


Amúgy meg nem kell feltétlenül kidobni egyből ha leesik az étel. Mérd fel hova esett. A port azt tényleg le lehet fújni róla, vagy letörölni egy kekszről. Vajas kenyérről már nem tudod se lefújni se letörölni. :) Gondolom érthető. :)


A mikroorganizmusok meg nem olyanok azért, hogy minden elképesztően fertőző lenne, akkor ugyanis az élet élhetetlen lenne. Bizonyos helyzeteknél kell több óvatosság, ha a véredbe kerülhet valami, arra már figyelj jobban.


És nem lesz semmi bajod ha általában felveszed a leesett ételt, legalább egy árnyalatnyit dolgozik az immunrendszer is, annak is kell az edzés. Persze ésszel. :) Elhiheted, hogy rengeteg ember vette már fel a leesett ételt és semmi baja sem lett. Inkább csak bedumáltad magadnak... szóval nem dumáld be magadnak :)

2022. jún. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!