Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezek baktériumok?

Ezek baktériumok?

Figyelt kérdés

A kép bal alsó részében látható fekete pontok bacik szerintetek?


[link]


640-szeres nagyításnál csináltam a képet, alapszintű biológiai mikroszkóppal, úgy hogy mintát vettem fülpálcikával a felső szájpadlásomból, rákentem a tárgylemezre, cseppentettem rá metilénkéket és fedőlapot tettem rá.



2021. aug. 11. 23:37
 1/7 anonim ***** válasza:
30%
Á 640x-es az még semmi. 900-ast tud egy lengyelpiaci is
2021. aug. 12. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Marci71 ***** válasza:
100%

Sajnos ezen a képen szinte semmit nem lehet kivenni. Tippre egyébként nekem ezek szennyeződésnek tűnnek. A tárgylemezt nem árt használat előtt tisztítani még akkor is ha új.

Egyébként meg fölmerül az a kérdés hogy ez milyen mikroszkóp? Ha játékmikroszkóp kár is baktériumokkal kísérletezni. Nem tudom miért ilyen pocsék a képminőség, szabad szemmel belenézve is ilyen ? Milyen módszerrel készült a kép ?

2021. aug. 12. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Elsőre én mintha csak tárgylemez karcokat látnék (a zsírúj tükörüveg sem sima ilyen nagyításban).


Mobilteló kamera lett a "kukkerre" téve, úgy van fotózva?


Kicsit még kéne játszani a jó fotózhatósággal.

2021. aug. 12. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyítások, amiket látnod kellene:

100x:

[link]

[link]

240x:

[link]

500x: a fekete csíkok a baktériumok

[link]

600x: ez áll legközelebb a tiédhez, hasonló képet kellene látnod, E. Coli, kb 2 mikrométer hosszú baktérium

[link]

1000x:

[link]

[link]


A képek összehasonlító jellegüek, sok méretü baktérium van, de kb hasonló struktúrákat kellene látnod, a te házi képeiden világos háttérrel sötét bacilusokat. Kezdj el kicsit nagyobb dolgokkal gyakorolni, pl pocsolyavízzel, abban vannak nagyobb dolgok, pl algák, papucsállatkák, amik jobban láthatóak, azon begyakorolhatod az élességállítást, fényeröt-megvilágítást, esetleg a festési technikát is. Javaslom a minta nélküli üveglapok megnézését is, akkor könnyebben ki tudod majd szürni, hogy mik az anyaghibából eredö dolgok és mik a vizsgált minta részei.

Jó szórakozást!

2021. aug. 12. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Még valami, ha a mintára fókuszáltad a képet, akkor a jobban elmosódott foltok általában az üvegen lévö szennyezödések. Azért mosódnak el, mert másik síkban vannak a mintához képest. Ha a mintában találtál már valamit amit kiélesítesz, akkor elvileg sokat nem kell állítani a fókuszon a minta többi részéhez, ha többet állítrasz az a tárgylemezt fogja befókuszálni. Ilyen nagyításnál kis távolságokra is érzékeny a fókusz.
2021. aug. 12. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Amúgy festés nélkül nemigen lehet látni a baktériumokat. A képen látható foltok inkább kosznak meg karcolásnak látszanak.
2021. aug. 12. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Marci71 ***** válasza:

Azt még elmondanám hogy jó képhez jó preparátum is kell. Ilyen vizsgálathoz a kenetet a következőképpen kell készíteni. Felkened az anyagot a fedőlemezre, beszárítod majd láng fölött áthúzva fixálod ( óvatosan kb. 60 fokra kell melegíteni ). Ezután megy rá a festék pár percig festeni kell majd folyóvízzel leöblíteni és megszárítani. Ezután legjobb immerziós objektívvel vizsgálni, ha ilyened nincs akkor immerziós olajat , kanadabalzsamot, esetleg vizet vagy glicerint cseppenteni rá és fedőlemezt tenni rá. Ha kanadabalzsamot raksz rá akkor tartós lesz a készítmény.

Mikroszkópos vizsgálatkor sokat számít a megvilágítás, 640x nagyításhoz már kellene kondenzor is , nem tudom van-e .

6# "Amúgy festés nélkül nemigen lehet látni a baktériumokat." Lehet látni őket megfelelő megvilágítással, pl. ferde megvilágítás , sötétlátótér esetleg fáziskontraszt sokat segít, de jól beállított sima világos látótérben is lehet őket látni.

2021. aug. 14. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!