Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit javasoltok természettudomá...

Mit javasoltok természettudomány tanuláshoz?

Figyelt kérdés

Most, 19 évesen jöttem rá, mennyire érdekes és fontos a biológia, fizika és kémia is a világ megértéséhez (korábban nem annyira szerettem ezeket.)

Tudtok valami oldalt /videót javasolni (ha lehet kurzus jellegű, ahol lépésről lépésre veszi) ahol tudnék tanulni?

A régi könyveimet elővettem, de nekem rendkívül száraz.



2022. júl. 17. 14:30
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom milyen mélységben érdekel a téma, de például a Zállatorvos videói youtube-on igen változatos tudományos témákkal foglalkoznak, és egy elég egyedi stílusban adja elő magát, nem azt a száraz tankönyvi szöveget nyomja :D
2022. júl. 17. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Igen, őt ismerem.

Először az alapokat szeretném felfrissíteni és végre megérteni, viszont nekem tematikusan könnyebb lenne, ahol kezdve az alapoktól sorban halad a tananyaggal. :)

2022. júl. 17. 15:27
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Én inkább egy picit meg szeretnélek győzni arról, hogy a természettudományokat miért jó szárazon tudni és szárazon tanulni. Ez nagyon szembe megy azzal a nézettel, hogy tanítsunk mindent habos-babosan, mesélve. De azt gondolom, hogy ez a természettudományok esetében kifejezetten káros. És azért mondom ezt, mert a természettudományok alkalmazásai nem mézes-mázasok, nem mesélgetősek, hanem pontosak, precízek, ridegek és sokszor rendkívül veszélyesek, mégis akár létfontosságúak. És ha mézes-mázasan oktatjuk a természettudományokat, akkor abba az illúzióba kergetjük a tanulókat, hogy valóban mézes-mázas dolgok ezek. Pedig nem. A matematika, a fizika, a kémia, a biológia, a földtudomány mind szigorú, rideg tudományok, amelyek a szintén szigorú "Ha..., akkor..." típusú következtetésekből épülnek fel. És ha ezeket így tanulod, akkor kapsz egy szemüveget a tudományoktól: képes leszel OBJEKTÍVEN, ridegen és tényalapon gondolkodni. Ez pedig napjaink egyik legfontosabb készsége. Mindenütt az érzékeinket csúcsra járató hatások érnek, és ebben az érzetcunamiban a természettudományok adta stabil és megingathatatlan objektivitás előre tud vinni. Nehezebben vernek át, megfontoltabban hozol döntéseket és még lehetne sorolni.
2022. júl. 17. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Az a gond, hogy gimiben is így tanultam de nem értettem meg
2022. júl. 17. 18:40
 5/10 A kérdező kommentje:
És hiába írtam 4-es dolgozatokat, ez nem volt valós tudás.
2022. júl. 17. 18:40
 6/10 sadam87 ***** válasza:
100%

A Khan Academy oldal elég jó. Tudtommal már vannak magyar anyagok is, de főleg angolul érhető el sok minden.

[link]

Szintén angol tudás esetén jó biológiából az Amoeba Sisters yoetube csatorna az alapokhoz.

2022. júl. 17. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha belekóstolnál érdekes témákba, nem annyira mélyen, szárazon, akkor A Tanulom Magam youtube csatornát ajánlom. Attis nagyon jó videókat készít, rendkívül jól felkelti az érdeklődést és érthetően magyaráz. Egy-egy videóban könyvajánlókat is találsz tudományos témákban. Nem csak természettudományos videók vannak, így lehetséged van más irányokba is tájékozódni. :D
2022. júl. 19. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Tom Benko ***** válasza:
100%
Na, én is kíváncsi leszek, mik lesznek itt a javaslatok. A világ sok egyetemének vannak nyilvános online kurzusai, ott keress bevezető jellegűeket. A legismertebb ilyen szempontból a Coursera. Igaz, kell hozzá nyelvtudás, de az menet közben is ki tud alakulni.
2022. júl. 19. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#3 vagyok. Akkor jól álltál hozzá! :) Szerintem itt egyedül az időtényező volt a baj. Sajnos a közoktatásban kevés idő marad a természettudományokra, a magyar rendszer inkább a humánműveltséget erősíti és részesíti előnyben. Ezzel természetesen nincs is semmi baj, vannak előnyei, de hátrányai is, többek közt az, hogy nincs idő (elég óraszám) rendesen tanulni matekot, fizikát stb. Szárazon tanulni nehéz. És időigényes. Én egy erős reálos suliból jöttem, a földrajzon kívül minden természettudományos tárgyat emelt óraszámban tanultunk (meg első évben infót is). Most matematikushallgató vagyok. És rendre megerősödik bennem az, hogy ha szárazon tanulok, akkor igaz, hogy az lényegesen nehezebb és időigényesebb, mégis sokkal erősebb tudást ad. Nagyon szigorúan tanulok, a sorrend: 1. Definíció(k) 2. Tétel(ek) 3. Bizonyítás(ok). És ez a rigorózus menetrend megtanított például normálisan beszélni: hiszen ez azt a megközelítést erősíti, hogy

1. Először tisztázzam le, pontosan mit akarok mondani.

2. Mondjam el pontosan a mondandómat.

3. Támasszam alá érvekkel, amit mondtam.

Ez pontosan a definíció->tétel->bizonyítás sorrend. :)

Tehát én azt mondom, időzz csak el egy-egy állításon, hogy megismerd a velejét szárazon. Most már nem vagy gimis, nem hajt a tatár. Például lamentálgass csak el nyugodtan azon, hogy pontosan mit is jelentenek a Newton-törvények, mit fejeznek ki pontosan a megmaradási tételek. De ez csak fizika. Nyilván én matekból több példát tudnék mondani. Például érdemes elgondolkodni azon, hogy a síkon hogyan néznek ki az izometriák (egybevágósági transzformációk). Nagyon érdekes és mély jelentést kifejező állításokra lehet bukkanni. Például elmondom az euklideszi sík izometriáinak fixponttételei (egy pont fixpont, ha az izometria helyben hagyja).

-Ha egy síkizometriának van három nem egy egyenesre eső fixpontja, akkor ő az identitás (az egész sík minden pontját helyben hagyja)

-Ha egy síkizometriának van két fixpontja, akkor vagy az identitás, vagy a két fixpontra illeszkedő egyenesre, mint tengelyre vonatkozó tengelyes tükrözés.

-Ha egy síkizometriának van egy fixpontja, mondjuk P, akkor vagy az identitás, vagy egy P-re illeszkedő egyenesre való tükrözés vagy két olyan tengelyes tükrözés egymásutánja, melyek tengelyei metszők P-ben (ez pedig egy P pont körüli forgatást jelent).


Érdemes ezt átgondolni. A bizonyítás indirekt, és mindhárom állítás bizonyítása azon az észrevételen nyugszik, hogy egy fixpont az egyenlő távolságra van minden ponttól és annak képétől. Miért is? Ugye az egybevágósági transzformációk nem változtatják meg két pont távolságát. Tehát ha P fixpont, az izometriám f, a P és Q pont távolságát pedig d(P,Q)-val jelölöm, akkor mit tudunk?

d(P,Q)=d(f(P),f(Q)). De P fixpont, ezért f(P)=P. Tehát csakugyan,

d(P,Q)=d(f(P),f(Q))=d(P,f(Q)), azaz a P fixpont egyenlő távolságra van minden ponttól és annak képétől.


Ennek nyugodtan nézz utána, olvasgasd, emésztgesd. Előbb-utóbb megérted. És ha te ezeket tudod, akkor elég sok mindent tudsz a síkmozgásokról (a mozgások az irányítástartó izometriák, tehát a forgatások, az eltolások, meg ezek egymásutánjai). Miért fontos a síkmozgások beható ismerete? Az a Newtoni fizika, amit középiskolában tanultál, azok síkbeli mozgások kinematikai és dinamikai leírásai (amikor elvetjük a tömegpontkoncepciót, akkor persze kell egy kis magyarázkodás) mind azon alapulnak, hogy a sík milyen geometriájú. Ezt fejezi ki az analitikus leírás. Nem látszik egy az egyben, de ha a Newtoni fizika mélyére nézel, akkor kulcsszerepet játszik benne a tér geometrizálása, és azt az euklideszi modell szerint tesszük.

2022. júl. 20. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
És síkmozgás!=síkbeli mozgás. Ezt rendszeresen elírják fizika és matematikakönyvekben is. Előbbi matematika, utóbbi fizika, előbbi egy leképezés, utóbbi egy valódi mozgás stb.
2022. júl. 20. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!