Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » "A relativitáselmélet szembe...

"A relativitáselmélet szembe megy a józanésszel". Mi az oka, hogy ez terjedt el a közvélekedésben?

Figyelt kérdés

Gyakran olvasni, hallani arról, hogy a relativitás elmélet annyira abszurd, hogy szembe megy a józan ésszel. Vajon mi az oka ennek? Mik azok ebben az elméletben, ami miatt kialakult eme közvélekedés?


Laikusok azt mondják, hogy a fénysebessége a határsebesség. Viszont mivel a tömeg tehetetlenséget okoz, így nem meglepő hogy egy határsebességnek lennie kell. Ettől még nem mondhatjuk, hogy a józan ésszel megy szembe a relativitáselmélet



2022. szept. 20. 16:02
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem leginkább az megy szembe a józan ésszel, tehát a hétköznapi tapasztalatainkkal, hogy az idő nem abszolút, tehát nem egyformán telik minden megfigyelő számára.
2022. szept. 20. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az idő szerintem már bonyolult (elképzelni), én maradnék a sebességnél, az megfoghatóbb dolog. Én a sebességek összeadódását mondanám példának.

(pl. egyenletes v sebességgel haladó vonatról előre kilövünk egy puskagolyót x sebességgel, akkor a puskagolyó sebessége a földről/kintről nézve v+x. Viszont ugyanennek a vonatnak a lámpájából származó fény nem v+c sebességgel halad, hanem c-vel.)

2022. szept. 20. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Tom Benko ***** válasza:
100%
Mert a józan ész sokszor hazudik. Elég csak az optikai csalódásokra gondolni.
2022. szept. 21. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A józan ész alatt itt a hétköznapi példákat kell érteni, amikkel életünk során találkozunk.


"mivel a tömeg tehetetlenséget okoz, így nem meglepő hogy egy határsebességnek lennie kell"

Nem értem a logikát a mondatban. Attól, hogy tehetetlen, állandó erővel gyorsítva akármeddig gyorsulhatna a klasszikus fizika szerint. A tömeg Lorentz-féle függése nem következik a klasszikus tehetetlen tömegből.

2022. szept. 21. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
84%

Mert triviálisnak tűnik, hogy az idő múlása egyenletes vagy hogy ami egyszerre történt, az egy másik vonatkoztatási rendszerben is egyszerre történt.

De amúgy ami igazán szembe megy az intuíciónkkal, az a kvantummechanika. Hogy valami oszthatatlan, mégis átmegy egyszerre két résen, interferál saját magával, majd részecskeként felvillan a fluoreszcens ernyő egy és csak egy pontján. A "hullámfüggvény redukciója" ráadásul pillanatszerű, nem zavarja a fénysebesség korlátossága...

2023. febr. 8. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!