Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha Haeckelnek igaza van, és...

U. Xorter kérdése:

Ha Haeckelnek igaza van, és az embrió végigmegy az evolúción, ill. az őseink tovább hordtak ki, akkor annak egyenes következménye, hogy mi egy lebutított, koraszülött faj vagyunk?

Figyelt kérdés

2022. szept. 29. 22:59
1 2
 1/18 sadam87 ***** válasza:
100%

Kezdjük ott, hogy Heackelnek ebben nem volt igaza.

A kérdés maradékát meg nem is értem...

2022. szept. 29. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
24%
Okos gondolat. Eszerint a Neandervölgyiek fejlettebbek voltak nálunk.
2022. szept. 29. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
51%
2-es, gondolj csak bele, minden letezo mai embernel ugyesebben tudott osszebarkacsolni egy kobaltat barmifele szerszam nelkul
2022. szept. 29. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Phüüü... vegyük sorba:

- az embrió nem megy végig az evolúción, hanem a fejlődése során sűrűn előfordul olyan, hogy elkezd kifejlődni egy ősi szerv, majd ezt egy másik gén hatása lebontja, és/vagy átalakítja egy modern szervvé.

Ez azért alakult így, mert sokkal egyszerűbb és valószínűbb egy olyan mutáció, ami akárhol a genomban létrehozza az ehhez szükséges géneket, mint egy olyan, amelyik ELTALÁLJA az eredeti gént és azt változtatja meg.

- de NEM EZÉRT vagyunk koraszülöttek, hanem azért, mert az agyunk nem férne ki a szülőcsatornán. Így is erősen átalakult ott sok minden a majom óta. Az meg, hogy ki mennyit hordja ki a gyerekét, függ a testnagyságtól is, és volt olyan ősünk, amelyik nálunk nagyobb volt.

- lebutítottak aztán végképp nem vagyunk - viszont a fejlődésünkben valóban van lassító hatás a majmokhoz képest. 3 éves koráig egy csimpánz sokkal gyorsabban fejlődik, és önállóbb (gondolkodásban is), mint egy ember.

6 éves kora után pedig tovább érik, 7 évesen már felnőtt. Az ember nemi érése itt leáll, és majd 10-11 évesen folytatódik. Az ember ráadásul SOKKAL hatékonyabban tanul utánzással, mint a majmok.


- ja, és a kőbalta természetesen szerszámmal készül.

2022. szept. 30. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Tom Benko ***** válasza:
100%

Nem megy végig, hanem más állatok embriójával egy ideig hasonlóan néz ki. Attól függően, milyen rég élt az utolsó közös ős.


Tény, hogy az állatvilágban arányosan az emberutód korán jön világra, ennek oka a fej nagy mérete. Cserébe sokkal kevesebb ösztön gátolja a szellemi fejlődést.

2022. szept. 30. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

A természetes szülés a nagy csecsmőfejjel nem valami kompatibilis.


Egy pár éves-pár hónapos kisgyerek nagyon gyámoltanak, s önállótlan egy hasonló korú állathoz képest, de azért azt se felejtsd el, hogy míg az állat pár év után felnő, megáll azon a szinten, s kész, az ember még jó sokáig fejlődik. Hasonlíts csak össze egy 3 egy 13 és egy 23 évest...

2022. szept. 30. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Az állatok intelligenciáját nem hiába szokták hasonlítani nehány éves gyerekek intelligenciájához.

Ami az állatoknál a max, az embernél az egész folyamat eleje.

2022. szept. 30. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
83%

Na, azért létezik olyan állat, amelyik felnőve van olyan értelmes, mint egy 7 éves embergyerek.

Azért az nem az eleje.

2022. szept. 30. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

Ugyan Heackelnek ebben nem volt igaza, de:

valóban koraszülöttnek számítunk... a neandervölgyihez képest, és a csimpánzokhoz képest neoténiás faj vagyunk.

[link]

2022. szept. 30. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

#2-es, igen, én is ezt gondolom, hogy a neandervölgyiek fejlettebbek voltak nálunk. Elvégre az átlagos koponyatérfogatuk - bizonyító erejű leletek alapján - százköbcentikkel nagyobb volt, mint a Homo Sapiensszé. Csak lehet, hogy nem technikai dolgokban manifesztálódott ez a fejlettség.

#4-es, kezdjük ott, hogy nem a majomtól és nem a csimpánztól származunk, velük csak közös Homo őseink vannak. Én testvérfajoknak hívnám őket, mert velünk párhuzamosan fejlődtek. De ez a szó, mármint a testvérfaj, leginkább a neandervölgyire illik.

Aztán ezt írod:

> - de NEM EZÉRT vagyunk koraszülöttek, hanem azért, mert az agyunk nem férne ki a szülőcsatornán.

Ezzel nem értek egyet, mert a neandervölgyinek is nagyobb a koponyatérfogata, és mégis megoldották a szélesebb csipőtérfogattal azt a kihordást, és nem koraszülöttek.

A többiben megcáfol #9-es linkje.

#9-es, nagyon köszönöm a neoténiás linket. Eddig nem ismertem ezt a fogalmat, de ma is tanultam valami újat. :) Úgy gondolom, hogy pontosan erről van itt szó.

A Homo Sapiens az ős Homo fajok neoténiás változata, így hozzájuk képest kisebb csípőmérettel és koponya- és agytérfogattal rendelkezünk. És szerintem a kisebb agytérfogat - egy fajon belül legalábbis - szerényebb képességekkel is jár, amik aztán teljesen más irányba fejlődtek (intelligencia, eszközhasználat, technológia), mint amilyenbe a neandervölgyieké fejlődött volna.

2022. szept. 30. 22:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!