Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogy a Newton által...

Igaz, hogy a Newton által meghatározott törvényekben hiba van, tehát a klasszikus fizika egzakt tudománya nem tökéletes alapokon nyugszik?

Figyelt kérdés
Olyasmit olvastam, hogy bár a klasszikus fizika törvényei hibásak (vagy valamelyik közülük), a repülőgép (ami annak alapján működik) mégis repül.

2022. okt. 19. 18:05
1 2
 11/19 NTBS ***** válasza:
63%
Nincs benne hiba.
2022. okt. 19. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%

Nincs bennük hiba. Csak kezelni kell tudni, hogy milyen tartományban ad pontos értéket. A Newtoni fizika tökéletesen működik azokban az esetekben ami a gyakorlati élet kb. 99,999%. A számítási módszerek, és eredmények tökéletesen elgendőek (és elegendően egyszerűek) mind a mérnöki területen, mind a tudományos munkák nagy részénél. Amikor eljutunk, hogy extrém nagy sebességgekkel (relativisztikus) kell számolni, akkor már kell a relatívitás elmélet. De mutass olyan esetet a hétköznapi életben előforduló problémák jelentős részében amikor a fénysebesség kb. 80%-nál gyorsabban megyünk?

A másik ilyen amikor extrém kis méretű dolgokkal kell foglalkozzunk. Megint nem kell a mindennapokban. Ki fog azon tűnődni a mindennapi életben (akár pl. amikor tervez valaki egy házat, vagy egy repülőégpet), hogy az atomot alkotó elektronnak mi a hullámfüggvénye, és mit jelent a határozatlansági reláci ez esetben (pontosan semmit, vannak makrószkópikus anyagi jellemzők amik elegendőek a tervezéshez).

2022. okt. 19. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Mentek zöldek. Aztán meg is találtam, amire gondoltam, szerencsére (nem magát a frappáns idézetet, sajnos, hanem magát az érvelést). Igazából nekem bőven elég azt tudni, hogy van 0,00001 százalék, mikor nem érvényes, ez volt a kérdésem lényege. Ezért frappáns a mondás, hogy hiába nem tökéletesen ír le valamit egy törvény, ha a mindennapi gyakorlatban praktikusan működik. Tehát nem kategorikusan igaz, hanem megegyezésesen, hiszen a mostani emberi életünkben ez számít.

"Talán Newton valóban tévedett" - jelentette ki Pavel Kroupa, a Bonni Egyetem Argelander Csillagászati Intézetének (AIfA) professzora. "Bár elmélete valóban leírja a Föld gravitációjának mindennapi hatásait, az általunk észlelt és mért dolgok arra utalnak, hogy teljes egészében kudarcot vallottunk a gravitációs erő mögött rejlő valós fizika megértésében"

Kroupa szerint több fizikai alapelvet helytelenül értelmezünk. "Az egyetlen megoldás Newton klasszikus gravitációs elméletének az elvetése lehetne" - mondta. "Talán egy nem-newtoni univerzumban élünk. Ha ez igaz, akkor megfigyeléseink megmagyarázhatók lennének a sötét anyag nélkül"


Nem ez lenne az első eset, hogy Newton elméletén módosítani kellene. Eddig három esetben volt szükség a változtatásra: amikor nagy sebességek, illetve a nagy tömegek közelségei is közrejátszanak, valamint amikor szubatomi méreteken vizsgáljuk a dolgokat. Az első kettőt az általános relativitás, a harmadik változtatást pedig a kvantummechanika szülte.


A kísérőgalaxis adatoknál észlelt eltérések alátámasztják azt az elméletet, mely szerint az űrben, ahol rendkívül gyenge gyorsulások dominálnak, egy "módosított newtoni dinamikát" kell elfogadni, aminek messzemenő konzekvenciái lennének a fundamentális fizikára és a kozmológiai elméletekre.

2022. okt. 20. 00:48
 14/19 anonim ***** válasza:
84%

Fárasztó ez a filizofálgatás hogy mi a hiba vagy mi nem hiba.


1 Ha úgy vesszük hogy amelyik elmélet nem írja le tökéletesen a viláhot akkor az hibás, akkor valoszinű az összes elméletünk hibás. Sok még egymásnak is ellentmond.


2 Ha úgy vesszük hogy ami bizonyos feltételeken belül van az nem hiba akkor kijelenthetem hogy semmisem hibás mivel majdnem mindenhez lehet olyan feltételeket találni ahol igaz.

2022. okt. 20. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:
Akit fáraszt, azt kérem, ne kövesse a kérdést. Amiket idéztem, pl. a “módosított newtoni dinamika komoly hatása a fizikai világképre” pedig izgalmas kérdés is lehet.
2022. okt. 20. 07:12
 16/19 A kérdező kommentje:
Ui.: mivel a választ megtaláltuk, így már nem is szükséges többet írni…
2022. okt. 20. 07:13
 17/19 anonim ***** válasza:
100%

"Bár elmélete valóban leírja a Föld gravitációjának mindennapi hatásait, az általunk észlelt és mért dolgok arra utalnak, hogy teljes egészében kudarcot vallottunk a gravitációs erő mögött rejlő valós fizika megértésében" - ez egy fontos meglátás. Nem arról szól, hogy nem jó a megfigyelés, hanem (egyébként ezt Newton is több helyen leírja), hogy ő a jelenséget magát írta le, nem azt, hogy mi az ok, hanem azt, hogy ez hogyan jelentkezik a gyakorlatban. Majd ezt gondolták tovább Eötvös és kortársai, később Einstein. Ennyi.


A másik:


"Igazából nekem bőven elég azt tudni, hogy van 0,00001 százalék, mikor nem érvényes, ez volt a kérdésem lényege."


Találhatunk olyan módszert ami a maradék 0,00001 százalékot is leírja, de akkor az ilyen gyakorlatban könnyen számolható megoldásokat mont, hogy F=m*a és v3=v1+v2 el kell vessük, és helyette fél oldalas képletekkel kéne számoljunk a mindannapokban is. Ez nem "költséghatékony". Ahol ez olyan eredményt ad ami a gyakorlat számára megfelelő ott ezt használjuk, ahol meg nem ott meg számolunk végig azzal ami "pontosabb". Ezek egészen jól használhatóak a föld körbehajózásánál, a kerti budi építésétől a hidak, felhőkarcolók építéséig bárhol. Nem kell túl komplikálni. Főleg nem ott ahol pl. egy kerti budinál van kb. 10 féle deszka amiből ki kell számoljuk melyikre van szükségünk, hogy ne szakadjunk bele a matériába. Mert a fatelepen abból a 10 féléből válaszhatunk, felesleges 20 tizedes jegy pontosságig kiszámoljuk az erőhatásokat nagy pontossággal.

2022. okt. 20. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 Gofrisütő ***** válasza:
100%
Én úgy mondanám, hogy pontatlan extrém tartományokban. De mivel azon extrém tartományok nem voltak elérhetőek Newton számára, és amire használják, nincs benne azon tartományokban (pl repülőgép), ezért nem mondanám, hogy Newton tévedett, ráadásul ez igaz a mai elméletekre is igaz, csak még extrémebb helyzetekben.
2022. okt. 20. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%
Newton alap törvényei tulajdonképpen igazak, még a szubatomi részecskék vizsgálatakor is felhasználják. A konkrét képletek pedig tulajdonképpen a relativitás formuláiból adódnak határértékben, ha a paraméterekkel a hétköznapi értékekhez tartunk. (Pongyolán fogalmazva.)
2022. okt. 20. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!