Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gén működése a és az allélok?

Gén működése a és az allélok?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy ugye a wikipédia is azt írja le hogy az allél a génnek egy változata, és így jönnek létre a dominánsz-recesszív genotípusok.. Tehát hogy egy gén egy változatának (leegyszerűsítve) szakaszai mondjuk ABeDC a másik allélja ABEdc, így leírva csak a betűkből következtethetünk a dominanciára, de nem értem hogy ez a kettő amit felírtam hogy lehet ugyanannak a génnek a változata? Most pl az e a kék szemszínéért felelős a nagy E meg a barnáért. A tanárom azt mondta hogy annyi a különbség az allélok között, hogy az azonos fehérjéket kódoló bázishármasok nem ugyanazok, tehát hogy nem ugyanaz az aminosav épül be.. De akkor hogy lehetne már ugyanaz a fehérje, mint ahogy az előbb mondtam a kék és a barna szemszínért hogy lehet felelős ugyanaz a fehérje, hát más a tulajdonság.. Ezen kívűl még annyi hogy valaki részletesen leírná mi az hogy homológ kromoszómapár? Nagyon szépen kökszönöm előre is a válaszokat, és elnézést ha valami ostobaságot írtam!

2022. okt. 23. 18:05
 1/3 anonim válasza:
100%

A gén egy hosszabb nukleotidlánc, ami egy bizonyos tulajdonságért felelős részben vagy egészben. Tehát pl. van egy gén, ami a szemszínért felelős, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy pl. azt határozza meg, mennyi pigment rakódik bele a szivárványhártyába. A génnek van több változata, mindegyik azt határozza meg, mennyi pigment lesz a szivárványhártyában, de az egyik változatnál sok, a másiknál kevés, mert pl. az általa kódolt fehérje lehet a pigmentek odaszállításáért felelős (ezt nem tudom, csak egy tipp egy lehetséges mechanizmusra) és az egyik fehérje jobban képes megkötni a pigmenteket, a másik típusú fehérje pedig kevésbé. Ilyesmi amiatt szokott történni, mert egy aminosavcsere megváltoztathatja a fehérje konformációját, és ha ez a pigmentkötő helyen történik, akkor változik a fehérje pigmentkötési képessége.

Még egyszer, nem tudom, ez e a valós mechanizmus, csak hátha így érthetőbbé válik a számodra. A barna szemben több pigment van, mint a kékben, és így lényegében a tulajdonság ugyanaz: a pigmentmennyiség a szivárványhártyában.

2022. okt. 23. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Az allélok NEM ugyanolyan fehérjét kódolnak, hanem hasonló, de általában azonos funkciójú fehérjéket. Sok esetben egy allél olyan fehérjét kódol, ami pl csökkent funkciójú, vagy egyáltalán nem is működik - ezek okozhatnak is betegséget, ha ilyenje van valakinek és nincs mellette egy jól működő allél.
2022. okt. 23. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Hosszú lenne leírni, így némi nézni- és olvasnivalót tudok linkelni: [link]

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=kYfHA2OMgg8

2022. okt. 23. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!