Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarázná nekem a...

Valaki elmagyarázná nekem a tömeg-energia ekvivalenciát?

Figyelt kérdés
Bátyám most tanulja ezt suliban és mivel én eléggé szeretem a fizikát és valamennyire kapizsgálom ezt az egyenletet, egy kissebb vitába keveredtünk, mert az ő állítása szerint ez az egyenlet a fotonokhoz kapcsolható, máshoz nem, pedig még wikin is megnéztem és nem írt semmi ilyesmit.
2022. nov. 20. 20:16
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
91%
Ha tömegek tüntettek volna a rezsicsökkentés eltörlése miatt akkor most nem lenne drága az energia.
2022. nov. 20. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
82%
Az energia és a tömeg egymásba alakulnak. Tömeg deffektussal pl a tömeg energiává. Az energia mértékegysége ugyanaz mint a tömegé elektronvolt (eV)
2022. nov. 20. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Ld. pl. atombomba, hidrogénbomba, illetve a nap energia termelése. És a hozzá kapcsolodó atommag tömeg változás. Vagy ott van pl. a párkeltés jelensége, vagy annak az ellentette az anihiláció (ezekre a kulcsszavakra keress rá).
2022. nov. 20. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
82%

Bizonyos körülmények között a tömeg energiává tud alakulni: például akkor is, ha elégetsz valamit.

Visszafelé is előfordulhat, bár az ritkább.

Annyiban igaza van a bátyádnak, hogy az energia tényleg fotonok formájában szokott keletkezni. Csak ezek például egy gyertya égetésekor részben látható fotonok, egy atommag reakcióban meg gamma fotonok.

2022. nov. 20. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
83%

Aki lepontozta az előzőt, az leírná, hogy mi volt vele a probléma?

Még egy dolog eszembe jutott: mostanában mutatták ki a gravitációs hullámokat. Konkrétan az egyik esetben kb. 20 és 30 naptömegű fekete lyuk egyesült, és közben kb. 8 naptömeget veszítettek el, ami például gravitációs hullámok formájában távozott.

2022. nov. 20. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
0%
Azért nem ilyen triviális. Hiszen az energia az az energia impulzus 4es vektor egyik eleme. A tömeg pedig egy skalár. Azaz az energia koordinátarendszerfüggő, a tömeg pedig nem.
2022. nov. 21. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Psycho ***** válasza:
15%

#4-nél az a bökkenő, hogy amikor elégetsz valamit, akkor nem a tömeg alakul energiává. A tömeg semmikor nem alakul energiává. Pont ez a lényeg. A kettő ugyanaz. Tömeg = energia.


Ha megy az angol (bár van magyar felirat is), itt egy jó videó erről:

https://www.youtube.com/watch?v=Xo232kyTsO0

2022. nov. 21. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

6os vagyok, és látszik mi történik, amikor olyanok pontoznak akik nem értenek hozzá.


Tartott nekünk Dávid Gyula egy előadást aminek pont ez volt az egyik lényege, hogy az E=mc^2 képlet hülyeség a 6os hozzászólásban említett ok miatt pl.


Ehelyett a helyes keplet a

E= sqrt( m^2 c^4 + c^2 p^2) amit megkapsz azzal ha az energia impulzus 4-es vektor hosszat kiszamolod es atrendezed.


Ebből a képletből kijön hogy ha a testhez rögzített koord rszben E=m c^2, meg az is, hogy a tomegtelen fotonokra E=c p.


Viszont ha tenyleg valami ilyet akarsz allitani, akkor az mar igaz, hogy egy szabad reszecske hamilton fuggvenye: H=mc^2

2022. nov. 21. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 krwkco ***** válasza:
Az E=m c^2 képlet nem hibás. Csak éppen m nem a nyugalmi, hanem a mozgási energia által megnövelt tömeg.
2022. nov. 21. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Csakhogy a mozgási energia álltal megnövelt tömeget tömegnek hívni elég félrevezető, kérdezz meg bármely egyetemi fizikust.
2022. nov. 21. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!