Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Jelek küldése az űrben?

Jelek küldése az űrben?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy nem olyan régen egy üzenetet küldtek az emberi fajról az űrbe, egy 25000 fényév messzi galaxis irányába. Ezt hogy kell elképzelni? Küldenek egy üzenetet egy irányba és ha pont abban az irányban van egy földönkívüli civilizáció, ők hosszú idővel megkaphatják, de ha kicsit is másfelé vannak, akkor nem? Tehát lehetetlen lenne "minden irányba" jelet küldeni, csak egy "vékony" irányba tudnak? Ha esetleg a föld különböző pontjairól küldenének, akkor hogy lenne ez (mármint "egy időben" küldenének).? (Mármint ha 25000 év múlva ott lesz egy ilyen faj, akkor kaphatja meg.)


De ha tegyük fel, megkapná valaki a jeleket, mondjuk 25000 fényévről, amiről írtam is. Akkor az úgy nézne ki, hogy megkapnák a jelet 25000 év múlva és csak akkor tudhatnák, hogy van e azóta a földön élet, miután iderepülnének? Tehát a jel odaér 25000 fényévnyire, aztán ők mondjuk 26000 év múlva ideérnek és 51000 év múlva jöhetnének rá, hogy itt azóta van e élet?


Persze egy idegen civilizációtól és a Teremtő gondolatától alapvetően félek, de valahol reménykedem is bennük, az előbb említettől jobban is. Tehát ettől a témától (is) félek kicsit, csak szeretném tisztázni.



2022. nov. 30. 12:41
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Egy "messzi galaxisba" nem képes az emberi civilizáció jeleket küldeni. Ekkora lézert ugyanis képtelenek vagyunk megépíteni. A messzi galaxisok pedig biztosan nem 25000 fényév közelségében lakoznak. Ilyen közel ugyanis csak másik - a mienkéhez hasonló naprendszerek találhatóak!
2022. nov. 30. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

"lehetetlen lenne "minden irányba" jelet küldeni...?"


Az a baj, hogy az ilyen jelek erőssége a távolság négyzetével fodítottan arányos. Vagyis ha egy jel 1 mikorwatt erősségű 1 fényévnyire a forrástól akkor 100 fényévnire már csak 0.0001 mikrowatt erősségű lesz.


Ezért érdemesebb a lehető legszűkebb irányba küldeni a lehető legerősebb jelet. Erre a legjobb egy LASER vagy MASER.

2022. nov. 30. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt több mint 50 éve küldünk ilyen-olyan üzeneteket az űrbe. Ez nem nagy dolog.


Másrészt a legközelebbi galaxiz 2,5 millió fényévre van.


Harmadrészt meg a második bekezdésed, csak azzkor lenne igaz, ha a mi üzenetünk is fénysebességgel menne, és az űrlények is fénysebességgel utaznának. Ami nemigazán kivitelezhető...

2022. nov. 30. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 NTBS ***** válasza:
25%
Nem biztos, hogy jó dolog. Ez Stephen Hawking véleménye volt.
2022. nov. 30. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
77%

Na, először is: ilyen kis távolságon még bőven a Tejúton belül vagyunk (hacsak oldalra ki nem megyünk belőle, de ott nincs semmi).


Másodszor: ilyen távolságból, ha jeleket keresel, akkor a Földet igen nehéz megkülönböztetni a Naptól. Az pedig sok nagyságrenddel erősebben sugároz, mint mi!

Persze ki lehet takarni - és ha a kitakarás a Földet is érinti? Akkor egy kukkot nem fognak látni.


Harmadszor: ha mégis sikerül jól idenézni, akkor első pillantásra a rengeteg szabad oxigén látszik a légkörben, ami egy csillagásznak kb. olyan, mint neked az EuroJackpot főnyeremény: mivel akkor TUTI BIZTOS, hogy ott hemzsegnek az élőlények.

DE EZ MÁR 3-4 MILLIÁRD ÉVE ÍGY VAN!


TEHÁT akkor a Tejúton belül bárki, akinek elég érzékeny műszerei vannak, látja ezt!

Sőt, akár még az Andromédáról is.


Mi is próbálunk ilyen bolygót keresni, de egyelőre 50 fényéves körzetben, ennyit tudnak a műszereink.


Viszont egy szuper fejlett civilizáció itt a galaxisunkban már legalább 3 milliárd éve tudja ezt rólunk!

AKKOR MIÉRT NINCSENEK ITT?

Ennyi idő alatt gyalog ide lehet érni akárhonnan a Tejútról.

2022. nov. 30. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Psycho ***** válasza:
100%

Javítanám a fenti hozzászólót: a hozzánk legközelebbi, 2003-ban felfedezett (törpe)galaxis 25.000 fényévnyire van a Naptól, és kb 42.000 fényévnyire a galaxis középpontjától. Forrás:

[link]


Namármost, az üzenetet képzeljük el úgy, hogy "kerül" mondjuk 100 egység energiába kisugározni a világűrbe. Ha ezt egyszerre mindenfelé akarod szétküldeni, akkor értelemszerűen egy adott irányba jóval kevesebb energiát tudsz belerakni, mintha csak egyetlenegy irányba küldenéd a jelet. Miért lényeges ez? Mert minél erősebb a jel, annál tovább ismerhető fel. Az űr nem üres, tele van elektromágneses sugárzással (is, sok egyéb mellett). Ez random zaj. Mint a régi tévékben a "hangyaháború" és a susogás. Ha gyenge a jel, hamar beleveszik a zajba, és megkülönböztethetetlen lesz attól.

Ezért fontos, hogy erős jelet küldjünk. Nem tartunk ott, hogy egyszerre minden irányba bivalyerős jelet sugározzunk.


Tegyük fel, hogy eljut a 25.000 fényévnyire való galaxisba, és ott fogja + dekódolja valami űrlény. Ha visszaküldi a válasz message-et, az további 25.000 év, mire ideér (ha fénypostával küldi, mint mi).

Ha ide is akar jönni, akkor... az jó kérdés. Mert attól függ, milyen gyorsan tud haladni, vagyis technológiai fejlettségtől függ. De a jelenleg hatályos fizikai törvények szerint 25.000 évnél nem érhet hamarabb ide.

2022. nov. 30. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
Kb 100 éve sugárzunk értékelhető rádió jeleket, ezeket nagyjából 100 fényév távolságra jutottak. Ahhoz hogy 25000 fényév távolságra jussanak, még 24900 évet várni kell.
2022. dec. 2. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
#7 A mi jeleink olyan gyengék, hogy már most sem lehet azokat fogni fizikai okokból kifolyólag semmilyen normálisnak nevezhető méretű antennával. Ez a valós világ - nem agyament Hollywoodi filmesek agymenése!
2022. dec. 2. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

"Tegyük fel, hogy eljut a 25.000 fényévnyire való galaxisba, és ott fogja + dekódolja valami űrlény. Ha visszaküldi a válasz message-et, az további 25.000 év, mire ideér (ha fénypostával küldi, mint mi).


Ha ide is akar jönni, akkor... az jó kérdés. Mert attól függ, milyen gyorsan tud haladni, vagyis technológiai fejlettségtől függ. De a jelenleg hatályos fizikai törvények szerint 25.000 évnél nem érhet hamarabb ide."


Azt én is tudom, hogy 25000 évnél nem jön ide előbb, de számolhatunk akár 25000 évvel is. Vagy mondhatjuk, hogy a fénysebesség 99% val tudnak utazni és azzal számolunk, de igazából nem az a fő kérdés, hogy 25000 év múlva érnének ide a az indulásuk pillanatától, hanem mondjuk 26000 év múlva vagy valami ilyesmi idő alatt. Nem ez a fő kérdésem itt, azt én is tudom hogy a fénysebesség a max, legalábbis ma ezt így látjuk, a jövő kérdéses.


De ha megkapnák a jelet 25000 év alatt és nekik idejönni 26000 év lenne, akkor fogalmuk se lenne, hogy mire ideérnek akkor addig lesz itt bármi élet vagy sem? Esetleg ha mondjuk belépnek a naprendszerbe, akkor már látnák, de addig nem? Tehát a jel küldésétől kezdve olyan kb 51000 év eltelik a mi naprendszerünkben és nekik fogalmuk sincs, hogy azóta itt mi lehet?

2022. dec. 3. 12:17
 10/18 A kérdező kommentje:

"Másodszor: ilyen távolságból, ha jeleket keresel, akkor a Földet igen nehéz megkülönböztetni a Naptól. Az pedig sok nagyságrenddel erősebben sugároz, mint mi!


Persze ki lehet takarni - és ha a kitakarás a Földet is érinti? Akkor egy kukkot nem fognak látni.


Harmadszor: ha mégis sikerül jól idenézni, akkor első pillantásra a rengeteg szabad oxigén látszik a légkörben, ami egy csillagásznak kb. olyan, mint neked az EuroJackpot főnyeremény: mivel akkor TUTI BIZTOS, hogy ott hemzsegnek az élőlények.


DE EZ MÁR 3-4 MILLIÁRD ÉVE ÍGY VAN!"


Tehát vagy nem lehet vagy nagyon nehéz távolról látni a jeleket? De ha a befogadó fél technológiailag fejlettebb, akkor mai szemmel nézve akár kiszűrheti a fontosabb dolgokat? Viszont ha ilyen nehéz távolról befogni egy jó kis jelet, akkor miért küldték el azzal a céllal, hogy hátha "valaki" befogadja? Esetleg a véletlen művének veszik, hogy hátha jókor küldik el és azért? Vagy ha ők sokkal fejlettebbek, ők akkor is látnák?


Volt egyszer egy "titokzatos" jel az űrből, amit valamelyik tudós befogadott és érdekesnek vélt. De akkor ha igaz amit ti írtok, miért gondolta a tudós olyan különösnek? Mért nem azt mondta, hogy akármi küldhet érdekes jelet?

2022. dec. 3. 12:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!