Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tényként vehetjük azt, hogy...

Tényként vehetjük azt, hogy egy részecske tud egyszerre több helyen is tartózkodni, vagy ez csak hipotézis?

Figyelt kérdés
2022. dec. 5. 13:26
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
87%
Nem egyszerre tartózkodik több helyen, hanem olyan tiszta állapotban van, hogy ha megmérnéd hogy éppen hol van, akkor 50-50% fog kijönni. Mérés elött nincs értelme tartózkodásról beszélni.
2022. dec. 5. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
14%
De igen, ezt elég sok kisérlet bizonyította már, így ténynek vehetö.
2022. dec. 5. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 Psycho ***** válasza:
81%

Megtévesztő így fogalmazni, hogy egyszerre van több helyen. Ez úgy hangzik, mintha egy pingpong labdáról beszélnénk, ami egyszerre van az asztalon, az asztal alatt, a polcon, a széken, a padlón. Ez így nem stimm.


Úgy pontosabb, ha azt mondjuk, a pozíciója eredendően nem meghatározott, hanem csak valószínűsége van neki. Nem lehet maximális pontossággal beazonosítani, hol van (legfeljebb törekedhetsz rá), mert mindig lesz egy kis határozatlanság a pozíciójában.


Ez tény. A kvantum-alagúthatás jelensége pontosan erről szól. Mivel nem meghatározott a részecske pozíciója, hanem csak az fix, hogy egy adott helyen mekkora valószínűséggel fordul elő, képes arra, hogy egy fizikai akadály túloldalára manifesztálódjon, mivel nemnulla valószínűséggel található meg ott (is). A legtöbb esetben tehát a "helyén marad", de időnként "megszökik".

2022. dec. 5. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 krwkco ***** válasza:
73%

Igen. Egyszerre van több helyen. Ezt a az ún. egyfotonos kisérlettel kimutatták.

Olyan alacsony fényintenzitást kell használni, hogy egyszerre csak 1 foton legyen a berendezésben. És a fénysugarat egy olyan lemezen kell átengedni, amin két rés van. A felfogó ernyőn egy interferencia kép fog keletkezni, ami bizonyítja, hogy az egyetlen foton egyszerre átment mindkét résen. Ezt a kisérletet elektronokkal és protonokkal is megcsinálták már. Sőt talán könnyű atommagokkal is. (Rémlik.)

[link]

2022. dec. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 krwkco ***** válasza:
100%

"Egyszerre van több helyen."

Pontosabban itt a "van" nem egyértelmű fogalom. Észlelni, kölcsönhatásba lépni csak egyetlen helyen lehet vele. Ha ezt megpróbáljuk, akkor bizonyos valószínűséggel teljes egészében megjelenik azon a helyen.

De ha "békén hagyjuk", akkor -ahogy a fenti kisérlet- is bizonyítja, úgy viselkedik hogy egyszerre van több helyen.

2022. dec. 5. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Ez azt jelenti, hogy hullámjelenségeket mutat.

Amúgy a fullerén (C60) nem kifejezetten könnyű részecske, és már ezzel is kimutatták.

2022. dec. 5. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 krwkco ***** válasza:

"Ez azt jelenti, hogy hullámjelenségeket mutat."

De ezen belül egy olyan interferenciát, ami csak akkor következhet be, ha egyszerre áthatol mindkét résen. Egyetlen részecske!

2022. dec. 5. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Sajnos nem kezelhetjük tényként, mert a helyzet ennél sokkal bonyolultabb.

50 évvel ezelőtt a kémia tanárom úgy magyarázta el a hidrogén s atompályájának gömb alakját "szemléletesen" , hogy van a proton, és körülötte kering az elektron. És a keringésről nagy zársebességű fényképezőgéppel pillanatfelvételeket készítünk. Több tízezer felvételt. És ha ezeket a felvételeket mint dia képeket egymásra teszem és átnézek rajtuk, akkor ez a sokezer felvétel kiadja azt a gömfelszínt, amely az s atompályát jellemzi.

Nos a magyarázat nyilván sántít. Nem tudok felvételt készíteni a rendszerről. Nem tudom hol van az elektron. A mai definíció szerint "az atompálya az a térrész, amelyen az elektron vagy elektronpár megtalálási valószínűsége 90%". És ugye itt jön a csusza. Ezen a helyen lehet egy elektron. De ugyanezen a helyen lehet kettő is. (Ugye ez a makroszkópikus világban nem jellemző.)

Tapasztalatból tudjuk, hogy a mikrovilágban ha valamit részecskeként vizsgálok, akkor részecskeként fog viselkedni, ha a hullám tulajdonságait vizsgálom, akkor hullámként fogom értelmezni a viselkedését. Nem tartom szerencsésnek, hogy arra a részecske tulajdonságot firtató kérdésre, hogy a részecske hol van (illetve lehet-e több helyen), olyan kísérlettel próbálunk meg választ adni, amely a hullám tulajdonságát vizsgálja (kétrés kísérlet).

Olyan ez, mint amikor elindulok lefelé délben a lépcsőn, és a felfelé jövő diák megkérdezi tőlem, hogy tanár úr a ciklotron laborba megy, vagy ebédelni? És erre én azt mondom: igen! És nem érti. Pedig igaz. Vagy a ciklotron laborba megyek, vagy ebédelni. Majd ha leértem, a lépcső alján eldöntöm.

2022. dec. 5. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
0%

"Nem tudok felvételt készíteni a rendszerről."

De, tudsz. Csináltak már ilyet, és ez is pont ugyanezt az eloszlást mutatja.

2022. dec. 6. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2022. dec. 6. 12:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!