Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Entalpiával és belső energiáva...

Entalpiával és belső energiával kapcsolatban hol rontottam el a gondolatmenetet?

Figyelt kérdés
Tudjuk, hogy ΔU = Q + W. Azt is tudjuk, hogy ΔH = ΔU + p * ΔV. Ha az utóbbi képletbe behelyettesítem a közölt hőt és a munkát, akkor azt kapjuk, hogy ΔH = Q + W + p * ΔV. Igen ám, de ha már egyszer ott szerepel az egyenletben a munka (W), akkor abba a térfogati munka (p * ΔV) is beleszámít, nem igaz? Akkor miért kell még egyszer hozzáadni azt, ami már eleve benne foglaltatik?

2023. jan. 14. 03:20
1 2
 1/12 dq ***** válasza:

> Igen ám, de ha már egyszer ott szerepel az egyenletben a munka (W), akkor abba a térfogati munka (p * ΔV) is beleszámít, nem igaz?


Persze hogy beleszámít, pont a minuszegyszerese. Amiből ΔH = Q adódik állandó nyomáson történő hőközlésre.


Lásd még [link]

2023. jan. 14. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Miért a minusz egyszerese? A W nem csak a térfogati munkát takarja, hanem az összes elvégzett munkát, nemde?


Az általad említett WP oldalt én is nézegettem már, de sajnos integrálni és deriválni nem tudok, így próbáltam csak a magam szintjén megérteni.

2023. jan. 14. 11:08
 3/12 dq ***** válasza:
54%

Nem tudom hogy egy gáz hogy máshogy végez munkát. Feljebb mászik? Elkezd forogni?


.. mindenesetre ha csak azt az esetet nézed hogy a gázt melegíted állandó nyomáson és kitágul, akkor látod hogy ott rontod el hogy

: ΔU = Q + W

képletben W a gázon végzett munkát takarja, míg p*ΔV a gáz által végzett munka.

2023. jan. 14. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 dq ***** válasza:
100%
Nem kétszer adod hozzá, hanem direkt kiejted, ez a célja az entalpiának.
2023. jan. 14. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Én azt hittem, hogy a W és a p*ΔV értéke is lehet pozitív is és negatív is, attól függően, hogy a rendszeren végez munkát a környezet, vagy a környezeten végez munkát a rendszer.


Viszont abban biztosan hibát vétettem, hogy nem fogalmaztam meg jól a kérdésem, ugyanis én egy kémiai reakció entalpiáját szerettem volna vizsgálni, ott pedig előfordulhat akár másféle munkavégzés is (pl. elektromos munka). Szóval a standard reakcióentalpia egyenletét és a belső energia képletét szerettem volna vizsgálni.

2023. jan. 14. 11:38
 6/12 dq ***** válasza:
Akkor is elrontottad az előjelet, és akkor is kiesik a pV ha elektromos munka érdekel. Na mind1 már leírtam 4x, többször nem fogom, majd valaki más.
2023. jan. 14. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Többfél munkát is végezhetsz a gázon egyszerre, a W ezek osszege.


W = \mu dN - p dV


Most epp ez a ketto jutott eszembe. Ha ehhez hozzaadod a p dV-t akkor az a tag pont kiesik.

2023. jan. 14. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

dq: kérlek ne légy felindult, nem te tehetsz róla, hogy értetlen vagyok :) Köszönöm az eddigi hozzászólásaidat.


7-es: mit jelent az, hogy \mu ?

2023. jan. 14. 11:48
 9/12 dq ***** válasza:
Amúgy meg ha a gázon végzel elektromos munkát (?) az a W-be számít bele a kémiában? Én biztosan a Q-ba raknám.
2023. jan. 14. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

A \mu a kemiai potencial.


A \mu dN a kemiai munka.


Az elektromos munka is a W be kerül hiszen az is munka. Q ba egyedül a hőközlés kerül.

Az elektromos munka:

E dq.

Az elektromos tererosseg szorozva a toltesvaltozassal. De ebben nem vagyok biztos.

2023. jan. 14. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!