Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Angol nyelvterületeken mióta...

Angol nyelvterületeken mióta van ez, hogy az embernek 4 ujja van? Mennyire elterjedt?

Figyelt kérdés

Ezelőtt nem hallottam róla, vagy csak nem vettem észre, de az utóbbi időben többször belefutottam olyan videóba, hogy az embernek 4 ujja van. Mert angolul a hüvelykujj szóban nincs benne, hogy finger, a többiben pedig igen. Ezért emiatt már nem is ujj szerintük. Plusz anatómiai eltérésekkel is indokolják, ami miatt az egy külön dolog. Úgy gondolják a digit szó esetén lehet beszélni 5 ujjról.


Ez mennyire elterjedt gondolat? Kisebb közösségben terjed vagy ez eddig is így volt, csak én nem találkoztam eddig vele és még iskolában is ezt tanítják?



2023. jan. 16. 22:58
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
93%
Szerintem néhány lehetséges marginális esetet leszámítva nincs ilyen.
2023. jan. 16. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
78%

Elmebeteg következtetéseid vannak. :D

Az ujjak elnevezése nem függ össze azzal, hogy "emiatt már nem is ujj szerintük", mert ilyen nincs.

A kisujjnak pl. pinky/pinkie is lehet a neve, szintén nem tartalmazza a finger szót.

Kicsit művelődj:

[link]

2023. jan. 17. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
89%
Ez nem természettudományos, hanem nyelvi kérdés.
2023. jan. 17. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
64%

"a digit szó esetén lehet beszélni 5 ujjról"

???

2023. jan. 17. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
89%

"Ezért emiatt már nem is ujj szerintük."

Nem nem "ujj", hanem nem "finger". Nagy különbség.

Más dolgokkal kapcsolatban is előfordul, hogy egy nyelv máshogyan kategorizálja, osztja halmazokba a világot, mint egy másik. Pl. a pasta szó csak az olasz típusú tésztákat fedi az angolban, a levesbetéteket nem, míg a magyar nyelv a "tészta" szóval egy kalap alá veszi az olasz tésztákat a levesbetétekkel. Az oroszban meg két szó van arra, hogy kék, nem csak egy, mint sok más nyelvben (de attól még nem az a helyzet, hogy az oroszok látnak egy olyan színt is, amit senki más :D). Amikor először hall ilyesmiről az ember, fura lehet, hogy mennyire "másképp látják a világot" egy másik nyelv beszélői, de attól még csak pont ugyanarról a világról van szó, nem olyasféle különbségekről, hogy akkor "csak négy ujjuk van". :D


"még iskolában is ezt tanítják?"

Ahol tanítanak angol nyelvet, ott megtanítják azt is, hogy mit jelent a thumb szó, meg azt is, hogy mit jelent a finger:


finger noun

​ one of the four long thin parts that stick out from the hand (or five, if the thumb is included)

[link]


thumb noun

the short, thick finger at the side of the hand, slightly apart from the other four

She still sucks her thumb when she's worried.

[link]


A zárójeles részből látszik, hogy a thumb is belefér azért a finger kategóriába, de abból, hogy zárójelbe tették, mégiscsak látszik, hogy amikor "finger"-ről beszélnek, általában csak a többi négyre gondolnak.

2023. jan. 17. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

#2

Miért is lenne “elmebeteg következtetéseim”? Mert leírtam, amit tapasztaltam, láttam másoktól? Ezt nem én találtam ki, szerintem 5 fingers van egy embernek, google szerint pedig sokak szerint nem.

De eddig sosem találkoztam ezzel, most meg többször jött velem szembe velem olyan videó, ahol az embernek csak 4 fingers-e van. (Máshol meg még megmaradt 5). Nekem elég extra, hogy tényleg ebben sincs már egyetértés, hogy hány ujja van az embernek :D


#5

“"még iskolában is ezt tanítják?"

Ahol tanítanak angol nyelvet, ott megtanítják azt is, hogy mit jelent a thumb szó, meg azt is, hogy mit jelent a finger:”

Itt biológia oktatásra gondoltam, hogy ott hogyan hangzik el. (Több helyen tanultam angolt itthon, 5 fingers-ről tanultunk mindig, de nem anyanyelvi oktatótól, így lehet, hogy magyarosították a tudást)

2023. jan. 17. 08:21
 7/18 anonim ***** válasza:
77%

"De eddig sosem találkoztam ezzel, most meg többször jött velem szembe velem olyan videó, ahol az embernek csak 4 fingers-e van."

Tudnál példát mutatni, linkelni?

2023. jan. 17. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim válasza:
39%
Túl sok a szabadidőd. :)
2023. jan. 17. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

[link]

Itt azt mondja, hogy az embereknek 4 fingers-e van, a Na’viknak 3 (25:55). Nem tudom, hogy a filmben angolul, hogy hangzik el.

Más videós példa most nem jut eszembe, de google-ben rákeresve elég sok ilyet adott ki, hogy 4 fingers+thumb.


#8

Túl sokat nem mondanék, de a szabadidőmet szeretem nyelvtanulásra fordítani.

2023. jan. 17. 14:11
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

@5

"thumb noun

the short, thick FINGER at the side of the hand,"


Vagyis még a magyarázatban is fingerként, vagyis ujjként hivatkozik rá.

2023. jan. 17. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!