Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a negatív egészek fordított...

U. Xorter kérdése:

Ha a negatív egészek fordított sorrendben jönnek, akkor a negatív törtrészek miért nem?

Figyelt kérdés
Ha úgy jönnek az egészek, hogy ..., -3, -2, -1, 0, 1, 2,..., akkor a törtek miért nem úgy, hogy -3.9, -3.8, ..., -3.1, -3.0, -2.9, -2.8,... ?

2023. márc. 2. 00:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Úgy jönnek...
2023. márc. 2. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Bocsánat, annyira jó gondolatkísérlet, hogy ez így is van. Módosítok a kérdésen: mi lenne, ha nem így lenne, hanem a törtrészek mindig növekednének előjeltől függetlenül?
2023. márc. 2. 00:29
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

"mi lenne, ha nem így lenne"


Valaki rájönne hogy hülyeség, és helyrerakná.

2023. márc. 2. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 2*Sü ***** válasza:
81%

> Bocsánat, annyira jó gondolatkísérlet, hogy ez így is van. Módosítok a kérdésen: mi lenne, ha nem így lenne, hanem a törtrészek mindig növekednének előjeltől függetlenül?


A matematika ezen részét azért erősen a valóságból absztraháltuk. Pl. ha magasságról van szó, akkor pozitív magasság jól értelmezhető. Két pont távolsága mindig pozitív. Pl. a Föld középpontjához képesti távolság nehezen lehetne értelmezhető negatív számként. Viszont a magasságok közötti különbség is ugyanilyen természetű, ugyanilyen minőségű, ugyanilyen mértékegységű mennyiség. A negatív magasság értelmezhetővé válik, ha a tengerszint feletti magasságról van szó. Negatív magasság azt jelenti, hogy valami a Föld középpontjához képest kisebb távolságra van, mint a tengerszint. A magasság negatív mennyiséggel való kifejezésében benne van az irányultság.


És akkor itt kellene ellentmondásmentesnek lennie a matematikának. Ha cm-ben mérünk, akkor lehet, hogy különböző pontok tengerszint feletti magassága -100; -90; -80 cm stb… Ha méterben mérjük, akkor mindjárt -1; -0,9 és -0,8 méterről beszélünk. A sorrendiségen meg nyilván mit sem változtat, hogy milyen mértékegységet használunk.


A összeadásnak, kivonásnak is stimmelnie kell, meg a ellentett műveletnek is.


Az, hogy a negatív számok milyen sorrendben vannak, az nem valami önkényes választás kérdése, hanem ez így következik logikusan abból, ahogy a természetes számokat kiterjesztettük a pozitív törtekre, majd a negatív egészekre és törtekre. Így logikus, így felel meg a világunk leírására, stb…


Úgyhogy ja, röviden és tömören kifejtve az történne, amit #3 leírt.

2023. márc. 2. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ha jól emlékszem, általános iskolában már az első osztályban tanítják a számegyenest. Talán a tört számokat is.
2023. márc. 2. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Lehetne úgy is matematikát csinálni, csak bonyolultabb lenne. Valaki pedig észrevenné, hogy egyszerűbb lenne negatív számokkal negatív törtrészeket használni, mert például már az ellentett képzése is egyszerűbb, elég a szám előjelét megváltoztatni. Előbb-utóbb elterjedt volna, mint az arab számok.
2023. márc. 2. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Történelemből vagy ókori nyelvek tanulása (lásd auctorok) közben néha nemcsak évszámok fordulnak elő, hanem pontosabb dátumok is. Ekkor csodálkozhatsz rá arra az egyébként szokatlan időábrázolásra, hogy a hónapok sorrendje viszont nem fordul meg. Mintha pozitív törtrészek lennének a negatív egészek mellett (egy nulladik év nélküli időszámításban).
2023. márc. 3. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!