Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A meleg levegő akkor is...

A meleg levegő akkor is felfele száll, ha tökéletesen el van keveredve a hideg levegővel?

Figyelt kérdés
(Tételezzük fel, hogy a meleg levegőmolekulák nem adják át az energiájukat a hideg levegőmolekuláknak)
2023. márc. 28. 19:51
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
81%

De atadjak. Ilyet nem tudsz feltetelezni, mert ilyen nem letezik, hogy ott vannak egymas kozott a nagyobb sebessegu meleg, es a kisebb sebessegu hideg legmolekulak, es megsem tortenik hokiegyenlitodes.

Ez kb olyan kerdes, hogy mennyi 2+3, ha nem 5?

2023. márc. 28. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 TappancsMancs ***** válasza:
Szerintem nem kellene így írni... az oka nem igényel bővebb magyarázatot. És azért nem írt hülyeséget. Sok kérdezőnek bizony ennyire alap válaszok hiányoznak, szóval jó az a válasz azért. Amúgy közkeletű félreértés, hogy a hő felfelé száll. Ez például a levegő esetén igaz. Vasban pedig már nem, a vasban a hidegebb irányba áramlik a hő. Gondolom erre az alapra voltál kíváncsi. Ha létre lehetne hozni egy db meleg molekulát a levegőben, ami nem adná át a hőt, akkor az nem emelkedne. Csak a légmozgással mozogna. Elkerülehtő lett volna amúgy a félreértés, ha a két mondatot egybe írod.
2023. márc. 28. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 TappancsMancs ***** válasza:
Pedig megkaptad a választ egy darab molekula esetére, ami több molekulára is igaz, ha nem adja át az energiáját. Vagy fogalmazd át a kérdést érthetőbben.
2023. márc. 28. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 TappancsMancs ***** válasza:

De ha még kétséges, akkor: a nagy enerigájú részecse nem száll felfelé, se a hő. Levegő általános esetén a meleglevegő kitágul és ezért emelkedik.


"Tételezzük fel, hogy a meleg levegőmolekulák nem adják át az energiájukat a hideg levegőmolekuláknak."


Ha ez el van közben keveredve, akkor minden molekula vegyesen van hideg-meleg egymásmelletiséggel. Olyan mintha egyenként lennének. Vagyis az egy-egy darba különlévő meleg levegő molekula nem emelkedik.


Ha segít: a meleg levegő azért emelkedik, mert nő a térfogata és a sűrűsége így csökken.

2023. márc. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 sadam87 ***** válasza:
100%

"A meleg levegő akkor is felfele száll, ha tökéletesen el van keveredve a hideg levegővel"

Azt langyos levegőnek nevezzük.

"(Tételezzük fel, hogy a meleg levegőmolekulák nem adják át az energiájukat a hideg levegőmolekuláknak)"

Feltételezhetjük, hogy a meleg levegő nem adja át az energiáját a hideg levegőnek. Ettől függetlenül azt is feltételezhetjük, hogy tökéletesen elkeveredhetnek. De ha a kettőt egyszerre feltételezzük, az ellentmond a fizika gázokat leíró modelljének, más szóval a fizika ismert törvényei szerint lehetetlen.

A gázmolekulák ütközés során adják át egymásnak az energiájukat. Ha hideg és meleg levegőt tökéletesen elkeverünk, akkor a molekuláik óhatatlanul ütközni fognak, és így energiát adnak át egymásnak.

2023. márc. 28. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy légnemű közeg hőmérséklete nem az egyes molekulákhoz kötődő tulajdonság, hanem a közeg kiválasztott makroszkopikus térfogati részében jellemzi a molekulák sebességeloszlását.


Az egyes részecskék az egyes ütközéseik között lehetnek "hidegek" és "melegek" is attól függően, hogy mennyi mozgási energia jutott nekik a legutolsó üközésből!

2023. márc. 28. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 sadam87 ***** válasza:
49%

#2 (TappancsMancs)

"Amúgy közkeletű félreértés, hogy a hő felfelé száll. Ez például a levegő esetén igaz. Vasban pedig már nem, a vasban a hidegebb irányba áramlik a hő."

Itt most kevered a hőáramlás (konvekció) és a hővezetés (kondukció) fogalmát. Mindkettő a hőátadás egy formája, de máshogy működnek. A hőáramlásnál maga a hőenergiát hordozó közeg mozog. A példádban azért, mert kisebb a meleg levegő sűrűsége, mint a hidegnek. Ez megtörténhet például folyékony vasban is.

A hővezetés során a részecskék adják át az energiájukat egymásnak. Ez értelemszerűen (mint általában a hőátadás esetében) a melegebb résztől a hidegebb fele történik. A szilárd vasban értelemszerűen a részecskék nem tudnak elmozdulni, csak a hőt átadni egymásnak.


#5

"Ha ez el van közben keveredve, akkor minden molekula vegyesen van hideg-meleg egymásmelletiséggel. Olyan mintha egyenként lennének. Vagyis az egy-egy darba különlévő meleg levegő molekula nem emelkedik."

Egy-egy molekulára nem lehet értelmezni a hőmérséklet (és így a hideg vagy meleg) fogalmát.

2023. márc. 28. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

sadam87írja:

"Egy-egy molekulára nem lehet értelmezni a hőmérséklet (és így a hideg vagy meleg) fogalmát."


Ez tévedés, mert bizony gyakran csinálunk ilyet a fizikában. Minden hőmérséklethez tartozik egy közepes mikrofizikai energiaérték, és ha a részecske (atom, molekula, foton, stb.) ennyivel bír, akkor azt mondjuk hogy "ennyi" a hőmérséklete. A gyakorlatban van értelme ennek a megközelítésnek!

2023. márc. 28. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 krwkco ***** válasza:

A spéci levegőben a molekuláknak lesz egy átlagsebessége, ami a környező normál levegőre a határon történő ütközésekkel egy átlagnyomást fog kifejteni. A spéci tartomány addig fog tágulni vagy összehúzódni, amig a nyomása meg nem egyezik a környező levegőével. Ha eközben a sűrűsége alacsonyabbá válik a környező levegő sűrűségénél, akkor a földi gravitációs erő hatására a környező levegő benyomul alá és felemeli.

Ha magasabb lesz a sűrűsége, mint a környezeté, akkor lemegy.

2023. márc. 28. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 TappancsMancs ***** válasza:
Igen, pongyola megfogalmazással írtam, pont ahogy általában mondani szokták. Amúgy igen...
2023. márc. 29. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:

Voyager-1 hány fényévre van és miért nem megy gyorsabban?

Ha meglökünk az űrben egy tárgyat az gyorsul vagy fix sebesseggel megy?

Miért repül körbe-körbe órák óta a légy?

Reggel már arra keltem, hogy ez a nagy dög légy ezerrel kering, de mint valami elmebajos. Jó, nem számít. Viszont egész nap jött utánam és meguntam, hogy folyamatosan repked megállás nélkül, nyélen. Lefújtam. Mi baja van vagy mit érez ilyenkor?

Szemfény vesztés a csillagászat?

Honnan tudják ilyen pontosan hogy meik galaxis mien távolságra van? Meg van mondva hogy pl Andromeda galaxy 2,5237 milio fényévre van. Oksi. Mivel ennyit utazott a feny mire ide ért. De hiszen akkor még senki se élt a mai emberek közül!! Honnan lehet akkor tudni mégis?!

Mi az az evolvábilis AI?

Két magyar evolúcióbiológus és egy belga AI-kutató arra figyelmeztet, hogy komoly veszélyt jelenthet az evolúcióra képes mesterséges intelligencia (eAI) – derül ki a Qubithez eljuttatott sajtóközleményből. Müller Viktor, az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyetemi...

Miért nem különböznek jelentősen a baszkok DNS-teszt eredményei a spanyolokétól?

A legtöbb nyelvész és történész szerint a baszkok nyelve amiatt teljes izolátum, rokontalan mivel ők már azelőtt itt voltak, mielőtt indoeurópaiaknak Európa nagy részén bárminemű híre lett volna. A legtöbben úgy gondolják, hogy nem volt mindig rokontalan, volt...




Minden jog fenntartva © 2026, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!