Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fény terjedési sebessége...

A fény terjedési sebessége lassul?

Figyelt kérdés

Azt ugye tudjuk, hogy a tér folyamatosan tágul.

Ezt nem lehetne észlelni, mivel a térrel együtt a mérőeszközünk is tágul, magyarán egy km annyival nagyobb lesz, amennyivel az adott térrész nagyobb lett és ezen belül is minden annyival nagyobbá válik minden irányban, mint amennyivel a tér nagyobb lett az adott szakaszon.

A fény sebessége viszont állandó, így annak a tér tágulása következtében egyre nagyobb utat kell megtennie, ahhoz, hogy mondjuk egy km utat megtegyen, amely már nagyobb, mint a fény kibocsátásakor volt, amit valójában csak úgy értelmezhetnénk, hogy a fény lassul?

Természetesen ez a lassulás elképesztően kicsi, hiszen a Világegyetem tágulása is roppant csekély értékű lehet kis szakaszon, mondjuk egy km-en belül. Így lehet, hogy csak hosszú idő alatt észlelhető, mondjuk százmillió, vagy milliárd évek alatt, de csak ez lenne észlelhető az Univerzum tágulásából?



#univerzum #ősrobbanás #fény sebessége
2023. ápr. 16. 08:43
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

#8

Mivel tudod bizonyítani, hogy nem nőnek az objektumok a térrel?

2023. ápr. 16. 10:51
 12/21 A kérdező kommentje:

"A fény sebessége pedig nem változik. Ha a múltban változott volna, annak nyoma lenne."


Éspedig?

Honnét lehet azt tudni, hogy a fény mondjuk ötmilliárd évvel ezelőtt milyen sebességgel terjedt?

2023. ápr. 16. 11:21
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Tudod mit?

Nézd meg magad.

Elég sok mindent leírtam már, ezeket sem érted.

Amit írtál, annál csak jobb lehet bármi, amit találsz.

2023. ápr. 16. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Nem találtam erről semmit.

Például azt sem értem, honnét tudni, hogy egymilliárd, vagy akárcsak százezer évvel ezelőtt a galaxis mekkora volt, pláne ha a tér (és a galaxis) növekedésével minden nő, beleértve a méterrudat is?

A tér növekedését sem úgy mérik gondolom, hogy tegnap, meg ma mekkora volt?

Egyáltalán a vöröseltolódáson kívül van még valami, ami a világegyetem tágulására utal?

2023. ápr. 16. 11:53
 15/21 anonim ***** válasza:
80%

Szerintem nézzél Dávid Gyulát.

Sokat beszél erről, érthetően, szakszerűen.

Érdemes lenne megnézned.

2023. ápr. 16. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 A kérdező kommentje:
Néztem már néhány videóját, mondjuk elég régen, de ezzel kapcsolatban nem emlékszem, hogy mondott volna érdemi bizonyítást, vagy cáfolatot.
2023. ápr. 16. 11:59
 17/21 anonim ***** válasza:
73%

Pedig mondott, de sajnos nem egy videóban, a kedvedért összefoglalva.

Keresd meg, milyen videói vannak, és nézzél meg legalább hármat, ami erről szól. Volt ez a téma is, ami téged érdekel, de a videó viszonylag kis része szól erről, szóval a címében nem lesz benne.

2023. ápr. 16. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm.
2023. ápr. 16. 12:16
 19/21 dq ***** válasza:
71%

#14: "Például azt sem értem, honnét tudni, hogy egymilliárd, vagy akárcsak százezer évvel ezelőtt a galaxis mekkora volt, pláne ha a tér (és a galaxis) növekedésével minden nő, beleértve a méterrudat is?"


A fizikusokat csak az érdekli, hogy a galaxis hány méterrúd nagyságú volt. Ez szerepel a képletekben, ettől nem omlik össze a híd. Mondhatod azt hogy tegnap a méterrúd "fele akkora" volt, mint a mai méterrúd, a híd szempontjából ez mindegy. Ez olyan, mint hogy az animét tegnap a telefonodon nézted, ma a számítógépeden, valamilyen értelemben 20x akkora egy pixel, de ugyanúgy fullHD, és az anime szereplők ezt nem érzékelik. (Hülye hasonlat, tudom, de mondjuk az anime szereplők érzékelnék ha belerajzolsz painttel..)


Szerintem a fizikusok nem foglalkoznak azzal, hogy milyen módon nem érdekli őket ez a téma, de mondjuk a filozófusok igen, ez egy egészen kidolgozott témakör, fogalmakkal, összefüggésekkel, gondolatkísérletekkel. Székely Lászlónak voltak erről mindenféle anyagai, de az internet elromlott az utóbbi években, a keresők nem működnek, és az emberek levették a saját anyagaikat az egyetemi szerverekről.

2023. ápr. 16. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

"A tér tágulásával mindennek nőnie kellene."

Miért kellene? Végy egy dobókockát és tedd bele egy lufiba. Aztán kezd el fújni a lufit. Csak a lufi fújódik, a kocka marad akkora, amekkora volt.

2023. ápr. 17. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!