Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a fekete lyukak egy idő...

Ha a fekete lyukak egy idő után elpárolognak a Hawking-sugárzással, akkor hová tűnnek a benne lévő dolgok?

Figyelt kérdés

Szeretem a csillagászatot, de teljesen laikus vagyok, így nem kérek képleteket, köszönöm. Csak hogy a fenti kérdésre van e valami elképzelés?

A másik, hogy ha a fekete lyukban lévő anyag összetömörödve eltűnik egy pontban, akkor mi adja a hatalmas tömeget? Úgy mondta a csillagász a videóban, hogy a szingularitásnak nincs kiterjedése, tulajdonképpen egy lyuk a téridőn, amiben eltűnnek a dolgok. Oké, de ha nincs ott semmi, akkor a semminek hogy lehet akkora hatalmas tömege?



2023. ápr. 28. 10:57
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
56%
Nem tudjuk
2023. ápr. 28. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
45%

Elvileg az E=mc² szerint az anyag és az energia egymásba át tud alakulni. A Hawking sugárzás mint energia szép lassan kisugározza a lyuk tömegét.


Ami probléma, hogy úgy látszik, hogy ezzel az az anyag, és annak minden tulajdonsága (az információ) megsemmisül, ami nem egyeztethető össze a jelenlegi modellekkel.


A feketelyukban ott van minden ami beleesett, ott a tömeg, csak kifelé már nem jut ki semmi. De nem a semmi okozza a lyukat. Attól lyuk, hogy nem jut ki semmi, még a fény se.


(Nem a Hawking nem a feketelyuk belsejéből jön)

2023. ápr. 28. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
63%
Roppant egyszerű. Elpárologtak. Ami a legváltozatosabb formában elszáguldó részecskékben nyilvánul meg. Tudod, az anyag nem vész el, legfeljebb átalakul (energiává).
2023. ápr. 28. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

"Ha a fekete lyukak egy idő után elpárolognak a Hawking-sugárzással, akkor hová tűnnek a benne lévő dolgok?"

Van olyan hipotézis, hogy a Hawking-sugárzás tartalmazza a bent lévő anyag információit. Így e szerint elviekben legalábbis ha pl egy pendriveot bedobunk akkor összerakható atomonként ill. még kisebb építőkő részecskékként a pendrive és így a rajta tárolt adatot is megkapjuk. Persze olyan időskálákról beszélünk, ahol jelenlegi teljes világegyetem kora kvázi egy pillanat ahhoz képest. Mondjuk ez a része eléggé teoretikus, mivel ha ez így is lenne akkor is kétséges hogy akár csak elvileg rekonstruálható, mivel annyi sok random zajjal telítve lenne ez a sugárzás ami elnyomja ezen kinyerjető információ lehetőségét.


"A másik, hogy ha a fekete lyukban lévő anyag összetömörödve eltűnik egy pontban, akkor mi adja a hatalmas tömeget?"


Ott van az anyag egy pontban, már amennyire ezek után egyáltalán anyagnak lehet hívni, a lényeg hogy ott van.

A fekete lyukak az általános relativitáselméletből matematikailag kijönnek. A matematikai megoldásokkal kijön legalább 20 külöböző féle fekete lyuk. Ezek felétlen mindegyike létezik is. Nem mindegyik megoldásnál tömörödik össze egy kiterjedés nélküli ponttá az anyag.


"Elvileg az E=mc² szerint az anyag és az energia egymásba át tud alakulni. A Hawking sugárzás mint energia szép lassan kisugározza a lyuk tömegét."

"Roppant egyszerű. Elpárologtak."[...]


Ez mondjuk annyira nem roppant egyszerű, főleg látva az Einstein féle parciális differenciálegyenleteket.


A kvantumtérelméletben a vákuum (vákuumállapot) a lehető legalacsonyab energiájú kvantumállapot. Néha használatos még a zéróponti mező kifejezés is. A vákuumállapotot sokszor ugyan definiálhatjuk nulla energiájúnak, de a helyzet ennél sokkal komplikáltabb. Mivel a vákuumállapothoz zéróponti energia tartozik, melynek vannak mérhető effektusai. Kozmológiában a vákuumállapot energiája kozmológiai állandóként jelentkezik. Kisebb léptékben pedig Casimir-effektusként jelentkezik (laborban ki is mérhető, sőt autókban a légzsákok esetében ki is használják ezt).

A határozatlansági elv ΔEΔt ≥ ℏ ezen formája arra utal, hogy vákuumban egy vagy több részecske keltődik ΔE energiával a vákuum felett egy rövid Δt időre. Minél több az energia (ΔE) annál rövidebb ideig keltődik (Δt). (A ℏ a Plank állandó.) Ezek a virtuális részecskék benne foglaltatnak a vákuum definíciójában.

A vákuumban a kvantumfluktuáció lép fel, aminek következtében a térben szüntelenül keletkeznek részecske-antirészecske párok, amelyek azonban igen rövid idő alatt megsemmisítik egymást. A vákuum ezért úgy is felfogható, mint potenciálisan létező virtuális elemi részecskék óceánja.

A fekete lyuk esetében, ha virtuális részecske pár egyik tagját elnyeli a másik kintmarad, akkor ezét "fizetnie" kell a fekete lyuknak. E=mc² nergiának megfelelő tömeget veszít a fekete lyuk, épp annyi tömeget mint ami a megmaradt a már nem virtuális hanem valódi részecske tömege. Így a fekete lyuk felől récsekék áradatát figyelhetjük ami nem belőle jön, hanem ilyen formában ún. Hawking-sugárzással.

2023. ápr. 28. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Jav. : ℏ a redukált Planck-állandó

"E=mc² nergiának megfelelő tömeget"

E=mc² energiának megfelelő tömeget

2023. ápr. 28. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Bocs most nézem még itt is félre írtam : "Ezek felétlen mindegyike létezik is."

Ezek nem felétlen mindegyike létezik is.

2023. ápr. 28. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"A fekete lyuk esetében, ha virtuális részecske pár egyik tagját elnyeli a másik kintmarad, akkor ezét "fizetnie" kell a fekete lyuknak. E=mc² nergiának megfelelő tömeget veszít a fekete lyuk, épp annyi tömeget mint ami a megmaradt a már nem virtuális hanem valódi részecske tömege. Így a fekete lyuk felől récsekék áradatát figyelhetjük ami nem belőle jön, hanem ilyen formában ún. Hawking-sugárzással."

pont ez a kérdés, hogy honnan a túróból vonódik le az a tömeg, hisz a Hawking-sugárzást eredményező virtuális részecskepár közvetlenül az eseményhorizontnál keletkezik, míg a lyuk tömege elvileg a szingularitásban koncentrálódik... (valójában meg ki tudja, hogy működik odabent a fizika)

2023. ápr. 28. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

14:29


Ez amúgy csak valami lebutított példa, amit a laikus érthetőnek tart. A valódi tudomásnyos háttér elvileg szépen le van vezetve matekkal.

2023. ápr. 28. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

#8 minden bizonnyal le van vezetve (vissza is adhatná a doktori címét az a fizikus, amelyik nem vezeti le az elméletét korrekt matematikai lépésekkel)

ugyanakkor arról, hogy a fekete lyuk belsejében milyen körülmények uralkodnak és hogy működnek a dolgok, tényleg nincs tudásunk. nem értem, egyesek miért veszik annyira biztosra, hogy egyfajta szingularitásban koncentrálódik a tömeg. oké, ez jön ki a fekete lyukon kívüli világra bizonyítottan működő elméletekből. és honnan tudjuk, hogy ezek ugyanúgy érvényesek a fekete lyuk belsejének extrém körülményei között?

2023. ápr. 28. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Itt a valódi magyarázatot igyekszik átadni, de nekem laikusként 50/50 amit hozzáad és amit elvesz az érthetőségből.

[link]

2023. ápr. 28. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!