Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a tudományos megközelítése...

Mi a tudományos megközelítése az iker utódok születésének? Van a folyamatra hosszabb tudományos ok vagy magyarázat?

Figyelt kérdés
Nem a biológiai folyamat ismert leírására gondolok, hanem tágabb ok-okozati vagy evolúción, intelligencián, tudományos megfigyelésen és megismerésen alapuló megértésre.
2023. máj. 11. 05:54
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Ha arra vagy kíváncsi, hogy mi az evoluciós előnye az ikerterhességnek, akkor az mondom, hogy semmi, de legalább nincs akkora hátrányna, mint a halva születésnek.


Tudnád pontosítani, hogy mire vagy kiváncsi?

2023. máj. 11. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 krwkco ***** válasza:
100%
Az ember esetében az ikerterhesség egy működésbeli hiba. Nincs evolúciós előnye, mert az emberi csecsemő amúgy is alulfejletten jön a világra a nagy koponya és a szűk medence okozta korlátozás miatt. Mivel az ikrek még kisebb súlyúak, mint az "egykék" ezért természeti környezetben ez nagy hátrány.
2023. máj. 11. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

A főemlősökben nem jó dolog az ikerterhesség. Még a négykézláb járó főemlősök esetében is kimutathatóan nagyobb a mortalitás a születéskor, illetve szüléskor, mivel szűkebb a szülőcsatorna, mint ideális lenne. Ezért aztán "kompromisszumot" kellett kötni, oké, nagyobb agytérfogattal jön világra az utód, de igen fejletlenül. Ez az embernél csúcsosodik ki a legjobban, ahhoz, hogy kvázi-önállóan meg tudjunk élni, kb. két évet kellene édesanyánk szíve alatt laknunk. Ugyanakkor a szűk medencére meg a mozgékonyság miatt van szükség. Így csakugyan, "evolúciós kompromisszumra" kényszerült a fajunk: a nők csípője valamivel szélesebb, oválisabb szülőcsatornát biztosítva, a a miénk meg szűkebb, ezzel (relatíve) nagyobb mozgékonyságot biztosítva.


De teljesen más példát is tudok hozni ilyen evolúciós kompromisszumra. A HbS recesszív-letális allél, az erre az allélre nézve homozigóták sarlósejtes anémiában nagyon gyorsan meghalnak a fejletlenebb országokban, de a fejlettekben is elég sokan. Van azonban egy nagyon érdekes dolog, amit úgy hívnak az evolúcióbiológiában, hogy heterozigóta-előny: ha összevetjük a HbS allél gyakoriságát a malária-fertőződések gyakoriságával, akkor egy nagyon meglepő dolgot találunk, ha ezt térképen ábrázoljuk: majdnemhogy teljesen fedik egymást, ezért is nem szelektálódott ki ez az allél. Számtalan példa van arra a biológiában, hogy egy allél recesszív-letális, de ha (erre az allélre nézve) heterozigótákban van jelen, akkor ez evolúciós előnyt jelent.


Az állatvilágban pedig az ikerterhességnek van egy nagyon egyszerű előnye: sok utód, az r-stratégista fajok például igen gyorsan kipusztulnának, ha a fekunditásuk kisebb lenne, pontosan ez az r-stratégisták lényege: addig nő a populáció, míg a környezet már nem tudja a fajt eltartani, majd összeomlik, és az egész kezdődik elölről.


Ha csapongó voltam, elnézést kérek, este egy szemhunyásnyit sem aludtam, nagyon fáradt vagyok.

2023. máj. 11. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

Tudományos szempontból valami hiba csúszik a "gépezetbe".

Vagy valamiért több petesejt érik meg egyszerre, vagy a megtermékenyített petesejt valamiért szétválik.


Hogy ez pont hogy hátrány, mert fejletlenek, fentebb már kifejtették.

Illetve egypetéjű ikreknél, ha a szétválás nem teljes, szóval sziámi ikrek lesznek, még nagyobb hátrány ez az iker dolog.


Evolúciós magyarázata annyi, hogy nem annyira hátrányos, hogy teljes mértékben eltűnjön az a gén, ami hajlamosít az ikerterhességre. (Bár konkrét okot nem lehet biztosra mondani, de megfigyelhető családon belüli halmozódás, ami genetikai hajlamra utal)

2023. máj. 11. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
100%
A barátnőm famíliájában a felmenői és oldalágiak között nyolc iker született. Tehát a genetikai hajlam valóban létezik.
2023. máj. 11. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:

Szerintem a két év helyett egy év is elég lenne. A másik szempont, hogy ha az ember egyszerre csak egy utódnak tud életet adni akkor miért nem neveli fel azt az egyet és csak utána a következőt. Sokan letudják a családalapítást 3-8 év alatt (2-4 gyerek), holott a többszörös figyelemmegosztás ezzel a biológiai konfigurációval szemmel láthatóan nem működik. A menopauza elvileg két utód nemzésére ad lehetőséget ha egymás után felnevelt két gyerekről beszélünk, ami összhangban van az ember várható maximális 120 év élettartamával. A társadalmi struktúra áttekinthetőbb lenne, jelentősen csökkentené a stresszt, több és jobb minőségi fejlődési lehetőséget biztosítva.


Arra gondoltam, hogy megtörténik e optimális körülmények között az ikrek születése körülményektől függetlenül vagy a hajlam az egyedtől függ e illetve az őt ért hatásokra adott válaszaitól, például evolúciós verseny fajon belül és kívül.


Az egy év terhességi időnek szerintem az volna az előnye, hogy a magzat védett körülmények között tölt el egy teljes ciklust, megtapasztalva a rá váró természeti körülményeket.


Az emlősök ebbe az irányba fejlődtek, ez adott.

2023. máj. 11. 18:00
 7/23 krwkco ***** válasza:
96%

#6

Hát ez a hozzászólás nem éppen "tudományos megközelítés", hanem egy halom saját okoskodás és tévedés.

2023. máj. 11. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:

A vadászó gyűjtögetők addig nevelték amíg alaposan meg nem tanult a gyerek járni, mert csak egy gyereket tudtak hordani magukkal.


A letelepedés után korban sokkal közelebbi testvérek lettek, mert a gyereket le tudták rakni, nem mászkáltak annyit.


Amúgy biológialag be van állítva, addíg általában nem esik teherbe a nő, amíg szopik a gyerek.

2023. máj. 11. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

"egy halom saját okoskodás és tévedés"


A személyeskedés érdemi válasz helyett nem tudományos megközelítést jelent hanem rivalizálást, gyűlölködést.

2023. máj. 11. 19:48
 10/23 krwkco ***** válasza:
95%

Én már válaszoltam egy korábbi hozzászólásban.

És az ilyen állítások nem igényelnek ellenérvet:

"A menopauza elvileg két utód nemzésére ad lehetőséget ha egymás után felnevelt két gyerekről beszélünk, ami összhangban van az ember várható maximális 120 év élettartamával."

"Az egy év terhességi időnek szerintem az volna az előnye, hogy a magzat védett körülmények között tölt el egy teljes ciklust, megtapasztalva a rá váró természeti körülményeket."

És nincs bennem semmi gyűlölködés, sem rivalizálás. Amit írtam nem a személyedről szólt, hanem a kommentedről. ¯\_(ツ)_/¯

2023. máj. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!