Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mik ezekre a levegővel kapcsol...

Mik ezekre a levegővel kapcsolatos dolgokra a magyarázatok?

Figyelt kérdés

Földrajz érettségire készülök és ezt nem igazán értem.


1. Felfelé haladva ugye a troposzférában csökken a hőmérséklet. A hidegebb levegőnek nagyobb a sűrűsége, mint a melegnek. Akkor miért csökken felfelé haladva a levegő sűrűsége?


2. Ugyanez a légnyomással, vagy az csak azért csökken, mert csökken a felettünk lévő légréteg vastagsága? (hidegebb levegőnek nagyobb a légnyomása ugye)


3. Tudom, hogy jön létre egy ciklon, meg egy anticiklon, de ezek hogyan szűnnek meg?


4. Jól tudom, hogy a meleg levegő gyorsabb, mint a hideg levegő, de a hidegfront gyorsabban halad, mint a melegfront? nem ugyanaz a front sebessége, mint a légtömeg sebessége? ezt nagyon nem értem, az is lehet én tudom rosszul.


5. a felhő ugye vízcseppekből és jégkristályokból áll, miért nem hullanak ki belőle egyből?


6. A köd akkor jön létre, ha a felszínen történik a kicsapódás? Vagy akkor csak a talajmenti csapadékok jönnek létre és a köd valahogy máshogy?


7. Az okklúziós (záródott) front hogy szűnik meg? meg amugy általánosságban is, hogy szűnnek meg a frontok?



2023. febr. 9. 15:32
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
köszönöm ha valaki szán erre egy kis időt
2023. febr. 9. 15:33
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

A levegő sűrűsége nem csak a hőmérséklettől, hanem a nyomástól is függ.


A nyomást a Föld gravitációs mezeje hozza létre - mivel az atmoszférát nem fedi a bibliai "égboltozat" - tehát a légréteg vastagságával meredeken csökkenni kezd a nyomás is.

2023. febr. 9. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
5. A felhő kondenzált fázisa nagyon finom eloszlású, és a lassú kihullást akár teljesen megakadályozhatja egy emelkedő áramlat is.
2023. febr. 9. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
3. Kiegyenlítődnek a nyomás- és hőmérséklet-különbségek, kihull a csapadék - utána lenyugszik az energiaszegényebb rendszer.
2023. febr. 9. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
4. Rosszul tudod - a levegő sebessége és hőmérséklete független paraméterek. A frontmozgások és ciklonok részletesebb megértése egyetemi tananyag a meteorológia szakon.
2023. febr. 9. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
6. A köd felszín közeli kicsapódást jelent a légkörben. A felszíni kicsapódás a harmat és a zúzmara.
2023. febr. 9. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

és a csapadék tud csak úgy esni a semmiből, vagy először alkotnak egy felhő szerű dolgot?

vagy amint a levegő eléri a harmatpontot, a telítettségen felüli páramennyiség kicsapódik és hullik le egyből?


amúgy a kondenzációs magok felületén indul meg a kicsapódás, és ezért is marad fent kezdetben a vízcsepp és a jégkristály a levegőben lebegve, nem?

2023. febr. 9. 16:49
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
A csapadék a besűrűsödő felhőből vagy ködből kezd csak kiesni, nem a "semmiből". A sugárzástól lehűlt felületekre számottevő mennyiségű csapadék is kiválhat viszonylag ködmentes levegőből.
2023. febr. 9. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Végíg kicsapódást mondotok, pedíg a helyes megnevezés a lecsapódás. Ennek a halmazállapot változásnak a neve a lecsapódás.


Kicsapódásnak nevezzük pl. amikor sav hatására a fehérjék szekrkezete megváltozik, és a halmaz szolból gélszerűvé változok.

2023. febr. 9. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

kondenzációt asszem kicsapódásnak és lecsapódásnak is lehet mondani


egyébként jégkristály akkor csapódhat ki a levegőből, ha a harmatpont fagyáspont alatt van, vagy bármikor csak mire leér elolvad?

2023. febr. 9. 20:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!