Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy űrben sétáló ember és egy...

Egy űrben sétáló ember és egy a Föld felszínén sétáló ember elindul egy ugyanakkora távolságú sétára azonos sebességgel. Egy közös fotósorozaton másutt tartanának?

Figyelt kérdés
Ha egy elképzelt szuper fényképezőgéppel készítenénk 10 fotót, amin mindkét ember látszana, akkor az idő eltérő sebessége miatt távolabb-közelebb tartanának a 10. képen?

2023. máj. 18. 16:09
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Valszeg még mindig nem értem eléggé.


Ha az interstellarban az űrhajón maradó űrhajós egy távcsővel végigkövette volna a kollégái útját, kezdve onnan, hogy a komppal elhagyták az ő űrhajóját, bolygót értek, ott ügyködtek, majd visszautaztak, akkor a lenti tevékenységüket iszonyú lassúnak látta volna (8 év = egy óra)? S amikor az ő órája szerint nyolc év múlva visszatértek, akkor lehet-e tudni, hogy hol gyorsultak volna vissza arra a sebességre (az ő szemében), ami az ő idejét jellemzi? Ahogy közeledtek hozzá, úgy gyorsultak fel az ő mozdulataik a megfigyelő számára? S mi az oka, hogy ő lassúnak látta őket, amikor odalent voltak? A vöröseltoldás az egy fényjelenség, itt ez hogy működik? Köszi

2023. jún. 20. 13:49
 12/17 anonim ***** válasza:

#11


"Ahogy közeledtek hozzá, úgy gyorsultak fel az ő mozdulataik a megfigyelő számára?"


Pontosan. Hiszen ahogy közeledtek hozzá, úgy kerültek egyre gyengébb gravitációs térbe, ahol az idő egyre inkább hasonló ütemben telt, mint az ő sajátja.


"S mi az oka, hogy ő lassúnak látta őket, amikor odalent voltak?"


Mert a bolygón az űrhajósok egy gravitációs kútban voltak, azaz egy gyengébb gravitációjú helyen. Egy bolygó illetve fekete lyuk körül a téridőt egy metrika nevű mennyiséggel írjuk le, ami matematikai típusát illetően egy két indexes, azaz 16 elemű tenzor. Ennek egyetlen elem az, amely kapcsolatot teremt a lent és a fent mért idők között. (Van még három másik elem is, amely a lenti idő, illetve a fenti három térkoordináta között teremt kapcsolatot, ezért elvileg a fenti megfigyelő térbeli elhelyezkedésétől is függhet a lenti idő látszólagos múlása, de ezek egyszerű típusú gravitációs terekben (pl. itt a Föld körül is), igen jó közelítéssel nullának vehetők.


Az Interstellar ennek a 16 komponensű mennyiség imént említett egyetlen komponensének tulajdonítható gravitációs vöröseltolódás jelenségét mutatta be a fekete lyuk körül keringő vizes bolygóval. (Természetesen az effektust szinte kizárólag a fekete lyuk gravitációs tere okozta, nem a bolygóé.)


"A vöröseltoldás az egy fényjelenség, itt ez hogy működik?"


Nem, csak a név eredete utal a fényre, mert azzal szemléltethető a legjobban, de mivel a fény frekvenciája állandó (ún. koordinátaidőben mérve), az a sajátidő telik lassabban, amely a fény detektálását végző megfigyelő rendszeréből nézve a fényforrás (vagy bármilyen mozgás) rendszerében telik.


Gravitációs vöröseltolódás esetén valójában nemcsak a fény tűnik kisebb frekvenciájúnak, hanem bármilyen mozgás is lassabbnak. Ugyanis maga az idő lassul le. Mármint a fény kibocsátását végző mechanizmus sajátideje. Ezáltal a fény frekvenciája is kisebb lesz, a vörös felé tolódik el.

2023. jún. 20. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

Pardon, javítok:


"Mert a bolygón az űrhajósok egy gravitációs kútban voltak, azaz egy gyengébb gravitációjú helyen."


Helyesen: ERŐSEBB gravitációjú helyen.

2023. jún. 20. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

köszi, ezeket majd szakszavanként lefordítom, és úgy talán belefér a fejembe :-)


Az űrből tudtak már esetleg bizonyító méréseket, nézéseket csinálni erre, vagy nem tudtunk még elég távol menni a Földtől ehhez?


A tenzor, meg ezeket majd megnézem, de most csak így laikusként:


sétál a felszínen az ember, és arról elindul egy fény nyaláb az űrben csücsülő megfigyelő szeme felé.

Ez a fény nem lassul le, amíg benne az információval odaér. Mi változik akkor, ami miatt sebességkülönbséget érzékel?

Ha még van erőd ehhez, köszönettel!

2023. jún. 23. 10:03
 15/17 A kérdező kommentje:
Eszembe jutott, hogy magasan szálló repülőgépről úgy láttam, mintha a tenger hullámai nem mozdulnának. Lehet, hogy az ugyanennek az érzéki csalódásnak a példája? Vagy csak simán nem volt mihez viszonyítani, és azért tűntek mozdulatlannak?
2023. jún. 23. 20:45
 16/17 anonim ***** válasza:

"Az űrből tudtak már esetleg bizonyító méréseket, nézéseket csinálni erre, vagy nem tudtunk még elég távol menni a Földtől ehhez?"


A gravitációs vöröseltolódást Pound és Rebka már 1960-ban kimérték, lásd itt:


[link]


Bocs, ha túl tudományosra sikerült a válaszom, de a tenzor lényegében egy lineáris művelet, amely vektorokat vektorokra képez le. Pl. egy vektort (egy nyilat a térben) el tudsz forgatni 90 fokkal egy adott tengely körül, és ennek eredményeképp egy másik vektort kapsz. Ami ezt a műveletet leírja, az egy tenzor, amit egy 3x3-as mátrixszal tudsz szemléltetni.

A metrikus tenzor egy 4x4-es mátrix, amely a téridőben (3 tér + 1 időkoordináta) felvett koordináták esetén a különböző kordinátájú pontok közti távolságot rendeli hozzá a koordinátakülönbségekhez abban az esetben, ha ezek egymáshoz közel vannak. Ennek a tenzornak a 00 komponense adja meg, hogy egy t1 és egy t2 időkoordináta között mennyi idő telik el ténylegesen egy adott rendszerben. Tehát pl. mennyi idő telik el a vizes bolygón, miközben az űrhajón maradt ember számára t1 időből t2 lesz (azaz t2-t1 időt öregszik).


"sétál a felszínen az ember, és arról elindul egy fény nyaláb az űrben csücsülő megfigyelő szeme felé.


Ez a fény nem lassul le, amíg benne az információval odaér. Mi változik akkor, ami miatt sebességkülönbséget érzékel?"


Az űrben csücsülő ember szemszögéből a lenti ember ideje lassabban telik, ritkábban indul róla fény - ez egyben azt is jelenti, hogy a fény halványabb, azaz kisebb intenzitású, illetve látszólag lassabban ér ide hozzánk. Ez egyébként Shapiro-késés (Shapiro time delay) néven is ismert, lásd itt:


[link]


"Eszembe jutott, hogy magasan szálló repülőgépről úgy láttam, mintha a tenger hullámai nem mozdulnának."


Ez egy érzékcsalódás volt, aminek semmi köze a relativitáshoz. Magasról, egy 900 km/h-val, azaz kb. 250 m/s-mal mozgó repülőgépből nem látod, ahogy egy hullám a tengeren 5-10 m/s-mal mozog.

2023. jún. 26. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
újra köszi, nem baj, hogy tudományos, felfejtem majd, meg most megint sokat magyaráztál
2023. jún. 28. 20:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!