Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » ? Űrhajók védelme és mozgása

? Űrhajók védelme és mozgása

Figyelt kérdés

Hogyan oldják meg, hogy ne okozzanak kárt a kisebb-nagyobb repkedő darabok (akár űrhulladék, akár kőzetek) az űrben az űrhajó állapotában? Nem gondolom, hogy az űrhajóban lévő kamerák minden kisméretű repkedő darabokat észre vesznek és ki is tudnak kerülni, tekintettel arra, hogy azt gondolom, hogy jelentősen lassabban mozognak. A sok apró ütközés idővel teljesen tönkre teszi. Vagy annyira ritkák a repkedő darabok, hogy nem számottevő károkat okoznak, hogy ezt jelentősen figyelembe vegyék?

Esetleg valamilyen radar szerű módszerrel képesek beazonosítani a repkedő tárgyak előfordulásának gyakoriságait, méreteit és távolságukat?


Hogyan végeznek oldalirányú mozgásokat? Hiszen nem sok mindent tudnak eltolni az utukból, hogy ez könnyen mehessen.


A Földön a gravitáció és a légkör miatt tudunk könnyebben mozgásokat végezni?



2023. jún. 19. 16:36
 1/7 anonim ***** válasza:
96%

Az űreszközöket úgy tervezik, hogy a tervezett élettartamuk alatt ellenálljanak a mikrometeoritok mérettartományába eső objektumok becsapódásának. A Nemzetközi Űrállomás moduljainak többnyire (némileg leegyszerűsítve) alumíniumötvözetből és acélból készült vékony, kettős fala van, közötte kevlár, titán és kerámia erősítéssel.

A nagyobb objektumok (pl. műholdak, űrhulladék-darabok stb.) pályáját földi radarokkal követik és pl. a Nemzetközi Űrállomás esetében többször előfordult, hogy a hajtóművei használatával, pályamódosítással kellett kimanőverezni egy-egy ilyen tárgy a közelségét.

A közbenső mérettartományban (mikrometeoritnál nagyobb, a követett ürszemétnél kisebb) bízni lehet a statisztikában és a jó szerencsében, de ha egyszer egy ilyen tárgy több km/sec relatív sebességgel becsapódik bármilyen űreszközbe, az végzetes lehet.

2023. jún. 19. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Pontosan ahogy az 1-es írta. Az űrhajózás egy életveszélyes tevékenység, és csak a kockázatot lehet mérsékelni egy értelmes szintre, a teljes biztonság nem megoldható.
2023. jún. 19. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes cikk az űrszemét problémáról:

[link]

2023. jún. 20. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindhármótoknak!


Akkor a nagyobb darabokat nyomon tudják követni, de a rendkívül kicsiket nem és kamera sem észlelné vagy nem lenne elég ideje odébb mozdulni.


A mozgásra viszont egyikőtök sem adott választ.

2023. jún. 23. 14:41
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező - miféle mozgásra kellene válasz?


Az űrhajók nem képesek kitérni az apró akadályok elől. Nincs olyan mint a Szar Warszban, hogy összevissza cikáznak mint a legyek a húsleves körül.


Ha úgy ítélik meg, hogy túlzottan esélyes az ütközés egy másik követhető objektummal, akkor pályamódosítást hajtanak végre azokkal a gyorsítófúvókákkal, melyekkel amúgy is rendszeresen kompenzálni kell a termoszféra fékező hatását.

2023. jún. 23. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Az állomás pályáját módosítják, ha 10 cm-nél nagyobb törmelék várható a pálya közelében.
2023. jún. 23. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

"gyorsítófúvókákkal" - Ez érdekelt. Köszönöm.


Köszönöm 6-os!

2023. jún. 26. 10:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!