Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol vannak olyan kevéssé...

Hol vannak olyan kevéssé fényszennyezett helyek Budapesten és környékén, ahol a csillagos eget a legjobban lehet tanulmányozni?

Figyelt kérdés

Olyan helyek, ahol kellően sötét van, hogy a halványabb csillagképeket is látni lehessen.


Köszönöm az ötleteket!



2023. júl. 17. 04:49
 1/10 anonim ***** válasza:
56%
Sehol.
2023. júl. 17. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Ilyenkor nyáron sehol - COVID alatt előfordultak a Pilisben és Budai-hegységben területek amint nem érintett annyira és jót tett, hogy elmaradt a turizmus - arrafelé az a fő szennyező.
2023. júl. 17. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ma már sehol, régebben, amikor még csak esetleg gázlámpák pislákoltak, a Széchenyi, vagy a Sváb hegy lakatlan tetején érdemes volt csillagvizsgálót építeni, ma már máshová tennék, de még mindig az a legjobb helyszín.

Felhőtlen éjszakán még mindig érdemes odalátogatni, akad még látnivaló.

[link]

2023. júl. 17. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 krwkco ***** válasza:
100%
Pl. Budaörsön a Csiki-hegyekben. A várostól nyugatra van ezért kevesebb a szmog, ami visszaverné a fényeket.
2023. júl. 17. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
Nincs ilyen.
2023. júl. 17. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 sadam87 ***** válasza:
100%

Milyen távoli környék fér bele? És mennyire halvány csillagképeket akarsz látni?

Én Galgahévíz mellett (külterületen, közeli fényforrás nélkül) már elég jó eget tapasztaltam, szépen látszott például a Tejút, viszonylag könnyen meg lehetett találni az Androméda galaxist is. De az légvonalban is van vagy 40 km Budapesttől, és azért valamennyire még ott is érvényesült a fényszennyezése. De például a Sárkány csillagképet, ami azért nem olyan nagyon fényes, Budapesthez közelebb is meg lehet figyelni.

A Budai-hegység és a Pilis túloldalán lehet, hogy közelebb is van jó ég, bár ott a másik irányban is viszonylag sűrűn lakott a terület, szóval nem lesz tökéletes. Ennél közelebb én nem nagyon számítanék rá.

Egyébként vannak erre szakosodott térképek:

[link]

2023. júl. 17. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
"Budapesten és környékén", illetve "kevéssé fényszennyezett" egymást kizáró feltételek. Ha csillagos eget szeretnél, akkor mindenképp el kell hagyni a fővárost és egy kisebb városba kell ellátogatnod (kb. 60km-rel odébb). Általában a kisvárosok rosszabb kivilágítással rendelkeznek, így a kisvárosok szélén kiválóan lehet csillagászati tevékenységet folytatni.
2023. júl. 17. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
A Gödöllői dombságban, a közepén, mélyen bent az erdőben
2023. júl. 17. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100 km-es magaságban bárhol.
2023. júl. 18. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Pesti vagyok. Amikor a második délszláv háború volt, Kisvásárhelyen éjszakáztam egyszer a szabad ég alatt. És elámultam attól, amit az eszemmel tudtam (mert tanították), de soha nem láttam. 57-ben születtem és Pest peremkerületében voltam gyerek. Akkoriban kisebb volt a fényszennyezés, de annyi csillagra nem emlékszem, mint az amennyit az említett helyen láttam. Állítólag Piszkéstetőn sem zavartalan a kutatómunka Budapest fényei miatt.
2023. júl. 18. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!